poison

Me kõik tahame võimalikult tervislikult toituda, aga kas teadsid, et tervislik toitumine ei tähenda ainult õigete toiduainete, vaid ka õigetes kogustes tarbimist.

Osad tervislikud toidud võivad põhjustada mürgistusi ja muid tervisehädasid, kui neid toiduaineid tarbida liiga palju. Siinkohal toomegi neli toitu ja toiduainet, mis on tervislikud ja väga levinud, aga nende liigne tarbimine võib tervise seisukohalt anda hoopis vastupidise efekti.

TUUNIKALAKONSERV

Tuunikalakonserv on odav, mugav ning valgurikas suutäis, mis sisaldab ka ohtralt oomega-3 rasvhappeid. Aga kahjuks on ka kurvem pool – tuunikalakonservid sisaldavad väga vähesel määral elavhõbedat, mis võib kahjustada närvisüsteemi ning loodete kui ka väikelaste aju arengut.

LOE KA: Oomega-3 rasvhappeid sisaldavad kalaõlid võivad hõlbustada suitsetamisest loobumist

Ekspertide sõnul võib tuunikalakonservi süüa, aga ainult mõistlikes kogustes. 50 kilogrammi kaaluv inimene ei tohiks nädalas süüa üle 250 grammi tuunikalakonservi ning 75-kilogrammise inimese piirmäär peaks jääma kuni 400-grammini.

KÖÖGIVILJAD

Spinat ja peet on küll tervislikud, aga nad sisaldavad ka rohkelt oksalaate. Oksalaadid on looduslikud ühendid, mis reeglina on ohutud või isegi kasulikud, sest aitavad kaasa soolestikus elavate kasulike bakterite kasvule.

Aga, kui Sul on või oled kannatanud neerukivitõve all, siis mõttekam on vältida toite, millel on kõrge okasalaatide sisaldus. Toiduained, mis kõige enam põhjustavad neerukive on valkained, kaltsium, oksalaadid ja keedusool.

Kõige enam sisaldavad oksaalate spinat, rabarber, hapuoblikas, peet, pähklid, šokolaad ja nisukliid. Neid toiduaineid peaksid vältima inimesed, kes põevad või on põdenud neerukivitõve.

Samuti ei tohiks tarbida väga suurtes kogustes C-vitamiini, sest organismile mittevajalik osa eritatakse uriini oksakalaadi kujul.

PUNANE LIHA, AUSTRID JA OAD

Punane liha, austrid ja oad on ühed parimad rauaallikad. Raud on organismile väga tähtis, sest raud osaleb vereloomes, hapniku sidumisel kopsudes ja hapniku transpordil hemoglobiinis. Teisisõnu raud viib hapniku kopsudest kudedesse.

Lisaks tugevdab raud immuunsüsteemi, aitab leevendada stressi ning vähendada väsimust ja tagab naha normaalse värvuse.

Kui rauapuuduse korral on inimene väsinud ja nõrk, siis raua ületarbimisel võib välja kujuneda maksapuudulikkus ning seetõttu eelmainitud toite ei tohiks liiga palju süüa. Olgu öeldud, et erinevalt rauapuudusest on raua ületarbimine väga haruldane.

Rauapuuduse all on enim ohustatud viljakas eas naised, rasedad, enneaegsed ja madala sünnikaaluga imikud, väikelapsed ja taimetoitlased. Viimaste puhul on probleemiks taimsed rauaallikad, sest taimset rauda omastab organism suhteliselt kehvasti.

PRUUN RIIS

Riisi ei saa küll pidada väga tervislikuks toiduks, aga kuna see on meie igapäevasel toidulaual, siis lõpetuseks võiks paari sõnaga rääkida riisi liigtarbimise kahjulikkusest.

Riis sisaldab arseeni, mis on mürgine ja vähkitekitava toimega. Arseen satub riisi pinnasest ja seda isegi siis, kui ei kasutata väetisi. Riisi tarbimisel tuleks eelistada tavalist riisi pruunile riisile, sest pruun riis sisaldab rohkem arseeni, kui tavaline riis.

LÕPPSÕNA

Kõiki eelmainitud toiduaineid võib tarbida, kuna nendes sisalduv kahjulike ainete ja ühendite osakaal on väga madal ja tervise seisukohalt mõistlikul tarbimisel ebaolulise tähtsusega. Pigem vastupidiselt on tervist parandava ja tugevdava toimega.

Kui aga tarbida suurtes kogustes ja tihti, siis pikemas perspektiivis võivad põhjustada erinevaid terviseprobleeme ning tervisele kahjulikud mõjud kaaluvad üle kasulikud mõjud.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!