Omega-3 rasvhappeid sisaldavad kalaõlid võivad hõlbustada suitsetamisest loobumist

Omega-3 toidulisandid võivad aidata suitsetajatel vähendada vajadust nikotiini järele ja nii hõlbustada suitsetamisest loobumist, leidsid teadlased.

Suitsetamine vähendab rasvhapete, eriti omega-3, osakaalu ajus. Selle tulemusena kahjustuvad närvirakkude struktuurid ja omavaheline suhtlemine just nendes ajupiirkondades, mis vastutavad naudingu ja heaolu eest ning suitsetaja haarab suurema tõenäosusega uue sigareti järele.

Lisaks varasemad uuringud on näidanud, et omega-3 rasvhapete puudus organismis on seotud vaimse tervise, depressiooni ja võimega tulla toime stressiga.

See omakorda ahvatleb suitsetajat süütama uue sigareti maandamaks stressi ning on teada fakt, et suitsetamisest loobumisel tõuseb stressitase ja pinge.

Selle ajendil koostati uuring, milles osales 48 inimest, kes on suitsetanud 11 aastat ja tarbivad päevas keskmiselt 14 sigaretti. Nad jaotati juhuslikesse rühmadesse.

Üks rühm võttis 950mg omega-3 kapsleid viis korda päevas ühe kuu vältel. Teine grupp võttis sama aja vältel platseebo kapsleid, mis ei sisaldanud mitte midagi. Ükski osaleja ei teadnud, millisesse gruppi ta oli paigutatud.

Uuringust selgus, et suitsetajad, kes tarbisid omega-3 kapsleid, suitsetasid kuu aja jooksul 11% vähem sigarette võrreldes grupiga, kes said «tühjasid» kapslid.

Teadlaste sõnul võib omega-3 toidulisandid olla suhteliselt efektiivne ja ohutu vahend aitamaks loobuda suitsetamisest võrreldes praegu saadaolevate ravimite ja vahenditega, mille kasutegurid on väikesed ja omavad ebameeldivaid kõrvalnähte.

Mis on omega-3 rasvhapped?

Omega-3 rasvhapped on asendamatud rasvhapped, mida keha ise ei sünteesi, aga organismile on üliolulised. Omega-3 rasvhappeid sisaldavad kala,  linaseemned, kanepiseemned – ja õli.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!