SIMO HÄYHÄ

Simo_hayha_second_lieutenant_1940 Simo Häyhä (17. detsember 1905 – 1. aprill 2002), hüüdnimega Valge Surm (vene keeles Белая смерть), oli Soome snaiper Talvesõjas. Teda peetakse seni parimaks snaipriks läbi aegade, kuna tema nimel on 505 kinnitatud tapmist ning seda kõike saja päeva jooksul. 

Lisaks 505-le snaiperrelvadega tapetule on Simo Häyhä nimel veel üle 200 tapetu püstolkuulipildujaga. Eriti tähelepanuväärne on, et kõik need saavutused on tehtud vähem kui saja päevaga perioodil, kui päevas oli valgust vaid mõned tunnid.

Ta eelistas tavalist sihikut optilisele kuna see võimaldas pead tõstmata sihtida (optilise sihikuga tuleb pea palju kõrgemale tõsta) ja kuna optiline sihik vahel läigatab päikese käes ning reedab snaiperi asukoha. Lisaks on optiline sihik kerge jäätuma (tegevus toimus -20 – -40 kraadi juures ning ainuüksi hingamine vales suunas oleks optikale saatuslik).

Muudest tema poolt kasutatud taktikatest on viidatud lume suus hoidmisele, et hingeauru ei tekiks ning lume kokkusurumist relva ümber, et lasu heli lööklaine ei tekitaks lenduvat pilve, mis asukoha reedab.

Venelased kartsid Simo Häyät niivõrd, et talle anti hüüdnimi Valge Surm ja korraldati terveid missioone just tema tapmiseks. Edu saavutati 6. märtsil 1940, kui kuul läbis ta lõualuu ning väljus teiselt poolt. Sõdur, kes ta lahinguväljalt ära tõi ütles, et «pool pead oli kadunud». Ta tuli teadvusele alles 13. märtsil, mil sõlmiti Talvesõja lõpetanud Moskva rahuleping.

Saadud tabamus võttis palju aega paranemiseks kuna lõualuu oli puru ja vasak põsk minema rebitud. Kuid ta paranes ning oli peale Teist maailmasõda aktiivne jahimees ja käis jahil ka koos Soome presidendi Urho Kaleva Kekkoneniga.

Ajakirjanduses küsiti hiljem Simo Häyhalt, kas tal sedavõrd paljude inimeste tapmise pärast süümepiinasid ei ole, mispeale Simo Häyha ütles: «Tegin seda mida mul kästi teha ning tegin nii hästi kui oskasin.»

Simo Häyha veetis oma viimased eluaastad vanadekodus ning suri 96-aastasena loomulikku surma.