Vitamiinide kasulik toime seatud kahtluse alla


Foto: Artikkel avaldatud: 25.11.2023, 11:49.

Kui varasemalt peeti vitamiine ja toidulisandeid tervislikuks, siis viimase kolme aasta jooksul on mitmed uuringud paljastanud uusi fakte, mis seavad vitamiinide kasulikkuse suure küsimärgi alla. Siinkohal peame silmas vitamiine ja toidulisandeid, mida võetakse kapsli või tabletina.

2011. aastal 10. oktoobril Minnesota Ülikooli teadlased avastasid, et naised, kes võtavad järjepidevalt vitamiine, nende eluiga on lühem võrreldes naistega, kes vitamiine ei tarbi. Kaks päeva hiljem Clevelandi kliinik teavitas avastusest, et vitamiin E pidev tarbimine tõstab meestel eesnäärme vähi haigestumise tõenäosust. E-vitamiini ja vähi seos leiti ka suitsetajatel – nimelt tõstab E vitamiini tarbimine kopsuvähi haigestumise riski.

Avastused ei olnud mitte midagi uut. Varasemalt uuringud on näidanud erinevate vähivormide ja südamehaiguste riski suurenemist vitamiinide tarbimisel ning samuti viimased uuringud on tõestanud, et vitamiini tarbivad inimesed ei ole tervemad kui mitte tarbivad.

Erinevad eksperdid ei soovita tarbida vitamiine ega toidulisandeid, vaid hoopis tuleks pöörata rõhku tervislikule toidule. Erandiks, kui vitamiinid ja toidulisandid on kirjutanud välja arst. Üldiselt enamus inimesi saab kõik vajalikud mineraalid ning vitamiinid kätte igapäeva toiduga ning mitte mingisugust lisavajadust toidulisandite järgi ei ole.

Seega praeguste teadmiste kohaselt on vitamiinide tarbimine raha raiskamine ning pigem oma tervisele karuteene tegemine.

Allikad: foxnews.com, theatlantic.com

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!