POKEMON GO ÕPETUS: kuidas jahtida Pokemon'e ja saada parimaks Pokemon Go mängijaks Eestis

POKEMON GO UUSIM VERSIOON: Kõige uusim versioon: 0.31.0 ja seda saab alla laadida SIIT. Uuendustena on eemaldatud Pokemon’ide jalajäljed, nüüd saab mängu sees tegelaskuju välimust muuta, bugfixed ja palju muid pisiparandusi.


EI OLE KINDEL, MILLISE POKEMON GO TIIMIGA ÜHINEDA? MIS ASI ON LUCKY EGG? KUIDAS JA KUST LEIDA POKEMONE? NENDELE KUI KA PALJUDELE TEISTELE KÜSIMUSTELE LEIAD VASTUSE  SELLEST ARTIKLIST. 

MIS ON POKEMON GO?

Tõenäoliselt oled juba kursis Pokemon Go mänguga. Kui mängu ise ei ole mänginud, siis oled kindlasti sellest kuulnud, sest see on üks viimase aja populaarsemaid mänge. Kui ei ole mänginud, siis lühidalt öeldes on pärismaailm ühendatud virtuaalmaailmaga.

POKEMON GO DOWNLOAD EESTI  – KUST ALLA LAADIDA POKEMON GO ?

Mängimiseks tuleb telefoni paigaldada tasuta Pokemon GO rakendus, mis töötab nii Android kui ka IOS operatsioonisüsteemiga. Kuna Eestis ei ole ametlikult Pokemon GO rakendust saadaval, siis tuleb kasutada nn. mirrorite abi.


Pokemon Go rakenduse Eestis saab alla laadida SIIT. Rakenduse suurus on umbes 60MB ning andmeside mahu säästmiseks on mõttekas Pokemon Go rakendus alla laadida WiFi võrgustikus.

Pärast alla laadimist paigaldada rakendus oma telefoni ning luua kasutaja. Kasutaja loomine on samuti täiesti  tasuta. Seejärel laetakse kaart ja algab mäng.

Kaart on täpselt sama, mida kasutab Google Maps või mõni muu GPS seade. Sina oled kujutatud kaardil seal, kus Sa ka reaalselt antud hetkel asud ning liikudes pärismaailmas ringi, liigub ka Sinu Pokemon Go virtuaalne tegelaskuju samadel koordinaatidel – nagu GPS.

Kaardile on paigutatud PokeStop’id, jõusaalid (Poke Gym) ja aeg-ajalt ilmuvad ka Pokemon’id. Sinu eesmärk ongi jalutada PokeStop’ist-PokeStop’ini või jõusaalideni ning korjata sealt esemeid, treenida sõbralikes jõusaalides oma Pokemone või hoopis võistelda rivaalitsevate võistkondade jõusaalidega.

Liikudes tekivad aeg-ajal Pokemon’id, mis tuleb üles korjata ja kogu mängu eesmärk ongi saada võimalikult palju Pokemon’e, neid treenida ja teha nad võimalikult tugevaks.

KUST LEID JA KUIDAS TREENIDA POKEMON’E

Esimest korda mängu alustades tekib koheselt Sinu lähedale kolm Pokemon’i – Bulbasur, Charmander ja Squirtle. Sa võid korjata ühe neist kolmest Pokemon’ist, aga niipea, kui esimene on käes, siis teised kaks kaovad.

Järgmiste Pokemon’ide leidmine enam nii lihtne ei ole. Selleks, et neid leida, pead jalutama mööda pärismaailma ringi, kuniks ilmub eikusagilt välja üks Pokemon. Pokemon’id tekivad suvalisel ajal, aga mitte kõige suvalistematesse kohtadesse.

Pokemon’id tekivad eelkõige rahvarohketesse ja külastatavatesse kohtadesse, nagu näiteks pargid, vaatamisväärsused, turistide meeliskohad, ostukeskused jms. Vastupidiselt hõredalt asustatud kohtades, nagu näiteks metsad, suured teed jne. Pokemon’e kui ka Pokestop’e eriti ei teki.

Lisaks erinevatel maastikel tekivad erinevat tüüpi Pokemon’id. Näiteks veetüüpi Pokemon’id tekivad ainult veekogude läheduses: purskkaevud, jõed, järved, rannad jne. Karjamaa-tüüpi Pokemon’id jälle parkides jne.

See, millised Pokemon’id Sinu läheduses asuvad või võivad tekkida, seda näed ka mängus sees. Ekraani all paremas nurgas on näha valges kastis kolme väikest elukat. Kui selle kastikese peale vajutada, siis näed, millised Pokemon’id Sinu lähedusse tekkida võivad.

Varasemalt oli võimalik Pokemon’e ka jälitada, aga alates 30. juuli uuendustest, seda võimalust enam ei ole. Hetkel on võimalik eeldada, kuhu Pokemon’id tõenäolisemalt tekivad.

Selleks jälgi kaarti. Kui näed tõusvaid rohelisi lehekesi, siis need on kohad, kuhu tõenäolisemalt Pokemon ka tekib.

KUIDAS PÜÜDA POKEMONE?

Kui näed kaardil Pokemon’i, siis Sa ei pea temani kõndima, vaid lihtsalt klõpsa tema peal. Seejärel ilmub Pokemon ekraanile, kelle saab kinni püüda, loopides tema suunas palle (Poke Ball). Kui Pokemon saab palliga pihta, siis saad püütud Pokemoni omale (teinekord võib ka põgeneda või vaja uuesti visata).

Pokemonide püüdmine ei ole alati sama kerge või raske. Iga Pokemoni peal on ring, mis on kas rohelist, kollast või punast värvi. Rohelise ringiga Pokemon’i on püüda väga lihtne, kollase ringiga raskem ning punase ringiga kõige raskem. Sihtimise jaoks vajuta sõrm Poke Pallile ning siis hakkab ringi suurus muutuma.

Kui ringi suurus on väiksem, siis Pokemon’i on lihtsam kätte saada ning väiksema tõenäosusega saab vabaks, sest sihtisid paremini. Kui suurem, siis jällegi vastupidi – pall läheb kas mööda ja isegi kui pihta, siis Pokemon võib saada vabaks ja pead uuesti palli viskama.

Pokemon’ide kättesaamise tõenäosust saad suurendada, kui kasutad võimsamaid palle – Great Balls . Great Balls’e hakkad Pokestop’idest saama kui oled jõudnud 12ndale tasemele. Samuti vaarikatega (Razz Berries) loopimine suurendab Pokemon’i kättesaamise tõenäosust.

Kui avastad suure jõuga Pokemon’i, siis enne kui hakkad teda pallidega loopima, viska teda vaarikaga. Selleks vajuta pallist paremal olevale kotikese nupule ning vajuta Razz Berry ikoonile (vaarika kujutis).

Kui saad Pokemon’i kätte, siis saad esimese ainulaadse Pokemon’i püüdmise eest 600 exp punkti (kogemusi) ning korduva Pokemon’i eest 100 exp’i.

TASUTA €10 KOHESELT KONTOLE: Anname kõikidele €10 niisama! Raha laekub kontole koheselt! Loe lisa »

POKEMON’IDE EEST PÕGENEMINE?

Kui oled astunud Pokemon’iga võitlusesse, siis võid ka võitlusest põgeneda. Ma ei tea küll, miks seda vaja, aga vajadusel seda saab teha. Selleks klõpsa üleval vasakul nurgas oleval jooksja märgil.

Ainukesed põhjused Pokemon’ide eest põgenemiseks on, kui pallid on otsas või Sa ei soovi nii nõrga tasemega Pokemon’i, aga ka viimase jaoks ei ole põhjust, sest kõik nõrgad Pokemon’id saad maha müüa professorile, kes annab sulle Poke Candy’sid vastu. Poke Candydega saad olemasolevaid Pokemon’e muuta tugevamaks.

MIS ON POKEMON STARDUST? KUST SEDA SAADA?

Pokemon Stardust’iga saab kasutada Pokemon’ide taseme tõstmiseks. Taseme tõstmisel muutub Pokemon tugevamaks ehk Pokemon CP (Pokemon Combat Power – võitlusjõud tõuseb). Mida tugevam on Pokemon’i tase ja Combat Power (CP), seda suurema tõenäosusega võidad jõusaalis vastaseid. Stardust’i saab iga Pokemon’e püüdes, mune haududes või kontrollides jõusaale.

MIS ON POKEMON CANDIES JA KUST NEID SAADA?

Nagu Pokemon Stardurst’i läheb ka Pokemon Candies’i vaja tõstmaks Pokemon’i CP-d ehk Combat Power’it. Aga lisaks sellele saab Pokermon Candies’i kasutada ka Pokemoni muutmiseks ehk digimuutumiseks. Sel juhul Pokemon muutub veel suuremaks ja tugevamaks olendiks.

Pokemon Candies’i saab kui püüda Pokemon’e , müüdes Pokemon’e maha Professor Willow’ile või haududes mune. Igale Pokemon’i tüübile sobivad ainult sama tüüpi Candies. Näiteks Pikachu Candies sobivad ainult Pikachu Pokemon’ide arendamiseks, aga Pidgey Candies sobivad ainult Pidgey, Pidgeotto ja Pidgeot Pokemon’ide arendamiseks.

KUIDAS MÜÜA POKEMONID PROFESSOR WILLOWLE?

Iga mängija saab korraga omada 250 Pokemon’i. Tahest tahtmata on kõikidel ühte Pokemon’i mitu tükki ning seetõttu on mõttekas vabade Pokemon’i kohtade saamiseks müüa nõrgema leveli Pokemon’id maha.

Selleks tuleb saata soovitud Pokemon Professor Willowl’e, kes annab vastu Candies’e. Selleks klõpsa Poke Balls ikoonil, vali menüüst Pokemon ning sobiv elukas, keda tahad ära saata ning keri täiesti all. All leiad sildi: TRANSFER.

Vajuta seda ning saada Pokemone Professiorile, kes annab vastu Candie’se. Käitu nii kõikide Pokemonidega. Soovitavalt võiksid jätta igast Pokemonist ühe, kõige tugevama alles ning nõrgemad saata Professorile.

Kõik küünlad mis saad, kasuta allesjäänud sama tüübi Pokemon’i Combat Power’i tõstmiseks kui ka digimuutumiseks. Samas menüüst, kus saab Pokemon’e valida saad ka märkida lemmikuid. Kui Pokemon on märgitud lemmikuks, siis teda saata ega müüa ei saa, enne kui oled talt “lemmik” (favorite) märgistuse eemaldanud.

KAS MA PEAKSIN ESIMESENA TÕSTMA POKEMON’IDE TASET (POKEMON LEVEL) VÕI DIGIMUUTUMA (POKEMON EVOLVE)

Pokemon’i level’i (taseme) tõstmiseks kulub tavaliselt üks või kaks Candies ja mõnisada kuni mõnituhat Stardust’i, samas aga digimuutumiseks (Pokemon Evolve) kulub 12 kuni 400 Candies’it. Seega kumb on parem ? Kas Pokemon’i level’i tõstmine või Pokemone Evolve?

Alati enne Pokemone level’i tõstmist, arenda neid ehk evolve’i. Esiteks Candies kogumise aeg kogud ka Stardursti ning samal ajal saada müüa pidevalt nõrgemaid sama tüüpi Pokemon’e maha. Kuna kogumine võtab aega, aga samal ajal tõuseb üldine level, saad lõpuks evolve’da tugevama leveli Pokemon’i võimsamaks. Lisaboonusena on kogunenud ka Stardurst’i, mis aitab tõsta taset veelgi.

KAS ON MÕNI PÕHJUS HOIDA SAMA TÜÜPI POKEMONE ALLES?

Ei ole ühtegi põhjust. Iga kord, kui saad Pokemon’i, mis on juba olemas, siis saada nõrgem Proffessor Willow’le.

MIS ON POKEMON’I CP MAKSIMUM SUURUS?

Pokemon’ide Combat Power’it (CP) näeb Pokemon’i profiilil oleva kaare järgi. Mida lähemal on maksimaalse Combat Power tasemeni, seda vähem on kaarel vaba ruumi.

Ühe kindlat Pokemon’i lubatud suurim CP sõltub Pokemon’i tüübist (mõned Pokemon’id on juba loomult tugevamad) ja ka Sinu, kui treenija tasemest. Mida kõrgem on Sinu level, seda tugevamaid Pokemon’e leiad, mis omakorda tähendab, et ka suuremat lubatud CP-d.

KUIDAS JA MIKS ANDA POKEMON’ILE VALITUD NIMI?

Kõikidele Pokemon’idele saab iga mängija anda oma vabalt valitud nime, mida saab muuta absoluutselt igal ajal. Pokemon’ile nime andmisel mingit eelist ei ole, vaid see on lihtsalt mängusisene lisafunktsioon. Võib-olla osadel kasutajatel aitab lihtsalt Pokemon’ide nimistust leida üles teatud tüüpi Pokemon’e.

MIS ON MUNAD? KUIDAS NEID SAADA? KUIDAS MUNEDA?

Pokemon Eggs ehk mune saab PokerStop’idest, kus antakse neid juhuslikkuse alusel. Pärast muna saamist tuleb neid haududa. Selleks vali omale sobiv muna: 2KM, 5KM või 10KM ning vali omale inkubaator.

Korraga ühe inkubaatoriga saab muneda ühte muna. Kui muna on valitud, siis tuleb kõndida vastavalt ette antud distantsi – 2, 5 või 10 kilomeetrit. Pärast distantsi täitumist haub munast uus Pokemon. Sellest tuleb vastavasiuline märguanne ja näed ka, millise Pokemoni munesid.

KUIDAS TOIMUB DISTANTSI ARVESTAMINE? KAS AUTOSÕIT LOEB?

Munade distantsi arvestamiseks peab olema avatud Pokemon Go rakendus. Kui rakendus on suletud, siis kahjuks arvestamist ei toimu. Distantsi lugemine toimub GPS-i alusel ja samuti ei lähe arvesse, kui liigutakse liiga kiiresti.

Kuna Pokemon Go on mõeldud siiski omal jõul liikumiseks, mitte auto või mõne muu transpordivahendigaga püüdmiseks – seda juba ohutuse mõttes, siis seetõttu alates 15 km/h distantsi enam ei arvestata. Seega mune autoga sõites püüda ei ole mõtet.

KAS AUTOS ÜLDSE POKEMON GO RAKENDUS TÖÖTAB?

Jah töötab, aga ei tohiks mängida Pokemon Go’d autoga sõitmise ajal ning sellel ei ole ka suurt mõtet.

MIS ON POKESTOP?

PokeStop on sinisega tähistatud sihtmärgid kaardil. Jalutades Pokestop’ile piisavalt lähedale, saad seda keerutada. Keerutamisel tulevad erinevd esemed (items), mis tuleb kokku korjata või lihtsalt vajuta X nuppu ning korjamine toimub automaatselt.

POKESTOP’I ESEMED JA NENDE SELGITUSED

POKE BALL: Poke Ball’e läheb vaja Pokemon’ide püüdmiseks
EGG: Egg ehk muna sisaldab Pokemon’i. Haudumiseks läheb vaja inkubaatorit. Pärast haudumist saad omale Pokemon’i, Stardursti ja Candies
INKUBAATOR: kasutatakse munade haudumiseks. Ühes inkubaatoris saab korraga haududa ainult ühte muna ning haudumine toimub pärast teatud maa jalutamist, mis oli munal kirjas.
CANDIES: digimuutumiseks ehk Pokemon’i arendamine veel võimsamaks olendiks
STARDUST: Pokemon’i Combat Power’i ehk võitlusleveli tõstmiseks
POTION: taastab jõusaalis võitluses haavata saanud Pokemon’il 20 elu
SUPER POTION: taastab jõusaalis võitluses haavata saanud Pokemon’il 50 elu
REVIVE: äratab ellu jõusaali võitluses surma saanud Pokemon’e
GREAT BALL: võimsam Poke Ball. Saadaval alates 12 tasemest
ULTRA BALL: veel võimsam Poke Ball. Saadaval alates 20 tasemest
MASTER BALL: kõige võimsam Poke Ball
INCENCE: 30 minuti jooksul näed rohkem Pokemon’e
LUCKY EGG: 30 minuti jooksul saad kaks korda rohkem XP’i
LURE MODULE: 30 minuti jooksul tekib PokerStop’i juurde rohkem Pokemon’e

KUI TIHTI POKESTOP’I TÄITUVAD?

Pärast PokeStop’i külastust on see tühi, aga uue esemed saabuvad iga viie minuti tagant

MIS ON LILLAD ASJAD POKESTOP’I KÕRVAL?

Kui näed PokeStop’i, mille ümber hõljuvad lillad lehekesed, siis keegi on seal kasutanud Lure Modul’it. See tähendab, et sinna Pokestop’i tulevad 30 minuti jooksul mõningad Pokemon’id. Seega, kui näed sellist Pokestop’i, siis kindlasti jaluta sinna ja leiad sealt kindlalt kaks või kolm Pokemon’i.

Lisaks võid olla kindel, et järgmise 30 minuti jooksul näed mitmeid mängijaid, kes külastavad või juba on seal PokeStop’i juures. Vaata ringi ja näed, et inimesed saabuvad telefonidega – ehk saad nendega sõbrakski ja jätkate Pokemon’i jahti juba mitmekesi.

Lure Module’i lisamiseks tipi PokeStop’il ja siis PokeStop’i nime all oleval valgel kastikesele. Kui Sul on kotis Lure Module, siis saad selle asetada kasti ning aktiveerida mooduli.

TÄHELEPANU: Kui näed Lure Module’iga aktiveeritud PokeStope, siis ole ettevaatlik, eriti pimedas ja ebaturvalistes linnaosades.

Maailmas on juba olnud juhtumeid, kus kurjategijad on aktiveerinud Lure Module’d näiteks kõrvalistes kohtades ja nii meelitanud enda juurde mängijaid, et neid röövida – vähemalt nende kallis nutitelefon.

GYMS EHK JÕUSAALID?

Lisaks PokeStop’idele kohtad ka jõusaale (Pokemon Gym). Reeglina on nad suuremad ja hakkavad kaardil paremini silma. Jõusaalid on kohad, kus saad võistelda teiste Pokemon Go mängijatega. Jõusaale saada külastada alates viiendast levelist.

MIS ON TIIMID? ON NEIL VAHET?

Alates viiendast levelist esimesel jõusaali külastusel pead valima omale tiimi ehk võistkonna. Kokku on kolm võistkonda: Team Instinct (kollane), Team Mystic (sinine) ja Team Valor (punane).

Võistkondadel ei ole mingit vahet ning vali omale meelepärane. Erandiks on kui ka Su sõbrad mängivad, siis ehk tuleks valida sama võistkond, mis neil, sest nii saate üheskoos võtta teiste mängijate jõusaale üle.

JÕUSAALI KONTROLLIMINE

Kui jõusaali kontrollib vastasmeeskond, siis on võimalik see neilt ära vallutada. Selleks tuleb jõusaalis kakelda. Iga kord, kui võidad lahingu, siis jõusaali prestiiž langeb. Kui prestiiž kukub nullpunktini, siis võid jõusaali kuulutada enda omaks.

Pärast seda kontrollid jõusaali Sina ja sinu valitud meeskond. Iga kaitstud päeva eest saad Stardusti ja PokeCoins. PokeCoins on Pokemon Go valuuta, mille eest saad PokeShop’is osta erinevaid esemeid. Reeglina PokeCoins’ide saamiseks tuleb käia välja pärisraha ehk sooritada ost.

KUIDAS JÕUSAALI LAHINGUID PIDADA?

Jõusaalis lahingute pidamiseks saad korraga kaasa võtta ühte lahingusse kuus Pokemon’i ja neid keset lahingut vahetada.

Alati ei ole kõige targem kasutada kõige tugevamat Pokemon’i, vaid läheneda tuleks strateegiliselt. Igal Pokemon’il on omad nõrkused ja tugevused. Näiteks, vastaseks on tule-tüüpi Pokemone (fire).

Sel juhul tuleks kasutada võitluses veetüüpi Pokemon’i (water), sest veetüüpi Pokemon rünnakul on väga efektiivne, aga samas tule Pokemon’i rünnakud on veetüüpi Pokemon’i vastu väga nõrgad. Selleks kasuta SEDA tabelit:

POKEMON GO TABEL: MILLINE POKEMON KELLE VASTU

Pokemon’e saad vahetada kogu lahingu aja ning valida ühe oma kuuest lahingusse võetud Pokemon’ist.

Lahingutes on kolm võimalikku käiku: standard rünne (Standard Attack), erirünne (Special Attack) ja põiklemine (Dodge). Lahinguid alusta standartsete rünnetega. Selleks lihtsalt tipi võitluse ajal vastase peal. Põiklemiseks (kaitsmine) liiguta sõrme ekraanile paremale või vasakule.

Lõpuks, kui Sul on tehtud piisavalt standard-ründeid, siis sulle on kogunenud piisavalt energiat, et teha erirünne. See, kas Sul on piisavalt energiat eriründeks, seda näed enda Pokemon’i all olevast sinisest kastist.

Eriründe tegemiseks lihtsalt vajuta ja hoia vastase peale. Sul võib olla korraga mitu sinist kastikest, mis tähendab, et erirünnet saad teha mitu korda.

MIS JUHTUB, KUI MU POKEMON ON VIGASTATUD VÕI SURNUD?

Pärast lahinguid võib Su Pokemon olla vigastatud või suisa surnud. Selleks pead teda ravima või ellu äratama. Ellu äratamiseks kasuta Revive võimalust ning ravimiseks Potion või Super Potion ravimeid.

KAS POKEMON’ID RAVIVAD KA END ISE?

Ei. Pokemon’id ei ravi end. Sa pead kasutama Potion’eid.

MA JUST SAIN OMALE JÕUSAALI, AGA MA EI SAA KAITSTA SEDA OMA TUGEVAIMA POKEMON’IGA

Kaitsesse saab jätta ainult Pokemon’e kelle elud on täiesti täis.

MIS JUHTUB MU POKEMON’IGA, KUI MU JÕUSAAL VALLUTATAKSE ÄRA

Valves olevat Pokemon’i ei saa kasutada teiste jõusaalide vallutamiseks. Kui aga jõusaal vallutatakse, kus valvas Sinu Pokemon, siis see tagastatakse Sulle ja saad seda edaspidi kasutada.

KUIDAS MA SAAN POKEMON’I TREENID SÕBRALIKUS JÕUSAALIS?

Sa saad oma Pokemon’e treenida oma värviga kontrollitavates jõusaalides. Selleks jaluta sõbralikku jõusaali ning tipi all paremas nurgas oleval TRAIN ikoonile. Igakord, kui sa võidad lahingu, siis jõusaali prestiiž tõuseb, kaotades ei juhtu midagi.

KUIDAS MA SAAN JÄTTA OMA POKEMON’I SÕBRALIKKU JÕUSAALI?

Kui leiad oma võistkonna kontrollitava jõusaali, kus on tühi koht, siis saad sinna jätta oma Pokemon’i, mis hakkab sulle iga päev tooma Stardust’i kui ka PokeCoin’e. Oma Pokemon’i jätmiseks vajuta all vasakul nurgas oleval koha ikoonile.
Kui ei ole tühja kohta, siis treeni ja proovi võita jõusaali lahinguid. Sel juhul prestiiž tõuseb ning mingi aeg ka avaneb uus koht. Ja jõusaali liidriks saab mängija, kellel on kõige suurema Combat Power’iga (CP) Pokemon.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!