Mis on palavik? Kuidas ja millal ning kas üldse alandada palaviku?


Foto: Mis on palavik? Kuidas ja millal ning kas üldse alandada palaviku? Palavik lastel ja täiskasvanutel. Artikkel avaldatud: 12.11.2023, 8:17.

Palavik on normaalsest kõrgem kehatemperatuur, mis on sageli tingitud nakkusest ja üks keha loomulikke reaktsioone infektsioonile. Ühtlasi palavik on märk sellest, et kehas toimub midagi ebatavalist.

Kuigi ei ole üheselt kokkulepitud, millisest kehatemperatuurist algab palavik, siis palavikuks võiks lugeda normaalsest kõrgemat kehatemperatuuri alates 37.2 °C. Palavik on küll ebamugav kuid tavaliselt ohutu ja infektsiooni korral pigem kasulik ja seda kuni 39°C välja.

Mis põhjustab palavikku?

Palavik on keha üks kaitsereaktsioonidest ja seda võivad põhjustada paljud haigusseisundid, alates mittetõsistest kuni eluohtlikeni.

See hõlmab viiruslikke, bakteriaalseid ja parasiitinfektsioone – nagu gripp, külmetushaigused, meningiit, kuseteede infektsioonid, pimesoolepõletik, COVID-19, malaaria jpt.

Mittenakkuslikud põhjused on vaskuliit, süvaveenide tromboos, sidekoehaigused, ravimite kõrvaltoimed, vähk jms.

Kas palaviku peab alandama?

Üldiselt ei peaks palavikku alandama kui kehatemperatuur on alla 38 kraadi. Palavik on üks kaitsereaktsioonidest, sest ainuüksi kõrgem kehatemperatuur aitab hävitada teatud temperatuurimuutustele tundlikkuid baktereid ja viiruseid.

Lisaks palavik võib aidata immuunsüsteemil viirustega võidelda. Kehatemperatuuri tõstmisega töötab immuunsüsteem tõhusamalt ning ühtlasi kõrgem kehatemperatuur takistab ja aeglustab bakterite ning viiruste kasvamist ja paljunemist.

Millal alandada palavikku?

Lastel ja eakatel tuleks hakata palaviku alandama juba 38.5 kraadi juures või isegi varem, sest pärast seda võib palaviku tõus olla nii kiire, et hiljem ei jõuta reageerida ja see võib põhjustada krampe, minestust vms.

Täiskasvanute puhul tuleks palaviku hakata alandama 39 – 39.5 kraadi juures, aga kui enesetunne on ka madalama kehatemperatuuri juures halb või palaviku tõus kiire, siis alandada võib juba varem.

Milline on kõrge palavik?

Kerge palavik jääb vahemikku 37.4 – 38.5 kraadi. Keskmine ehk mõõdukas palavik vahemikku 38.6 – 39.0 kraadi ja kõrge palavik 39.5 kuni 39.9 kraadi ning 40 ja üle selle on väga kõrge palavik.

Laste ja eakate korral alustada palaviku alandamisega juba alla 38.5 kraadi ning täiskasvanutel ei tohiks palaviku lasta üle 39.5 kraadi.

Kuidas alandada palavikku?

Palaviku alandamiseks on käsimüügis olevate ravimitega, millest tuntumad on paratsetamool ja ibuprofeen. Müüakse nii tabletina kui ka sama toimeainet sisaldavate siirupite vms. millest viimaseid eelkõige kasutada lastel.

Millal pidada nõu arstiga?

Tavaliselt on palavik ohutu ja möödub iseenesest mõne päevaga. Arstiga pidada nõu kui palavik on kestnud juba üle 3 päeva. Palavikuga kaasnevad muud kõrvalnähud ja sümptomid või palaviku põhjus on arusaamatu. Alla 1 aastaste laste puhul alati konsulteerida perearstiga.

Millal kutsuda kiirabi?

Kiirabi kutsuda viivitamatult kui palavik on 40 kraadi või kõrgem. Laste puhul ka alati siis kui palavikus laps oksendab, on loid ja uimane. Laps hingab raskelt, kähisevalt ja kõõksuvalt. Palavikus lapse nahale tekivad verevalumid, lapsel on krambid.

Palaviku leevendamine

Palavikus kindlasti tarbida ohtralt vedelikke. Kanda õhukesi ja hingavaid riideid ning vältida üleriietumist ja teki asemel kasutada õhukest lina. Viimast eriti väikelaste puhul, sest üleriietamisel või liiga paksude tekkide korral võib palavik hoopis tõusta.

Samuti võib teha ülehõõrumisi ja viinasokke. Veega ülehõõrumisel kasutada leiget 36-37 kraadist vett. Kasu on suurem kui vette lisada viina (1 osa viina, 1 osa vett) ning lahusega tupsutada üle kogu keha (kuivaks jäetakse nägu ja juuksed). Lisaks võib otsmikule asetada jaheda märja lapi.


Ühehõõrmuse kasu on, et vedeliku arustamisega alaneb nahapinnatemperatuur ja seetõttu ka kogu kehatemperatuur, tavaliselt 1 kraadi võrra. Lisaks ülehõõrumisi tohib teha korduvalt (v.a. kui on külmavärinad) ning kindlasti mitte pärast ülehõõrumist panna soojalt riidesse või kasutada tekki. Pigem kasutada lina.

Viinasokkide ja ülehõõrumise korral jälgida, et käed ja jalad ei muutuks liiga külmaks ning lisaks ei tohi teha ülehõõrumisi külmavärinad. Viimast eriti laste korral.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!