Idee, et Sinu maks suudab toime tulla kõigega, mis Sa talle ette söödad, on väga kaugel reaalsusest. Kuigi maks on meie kõige olulisem keha puhastav organ toksiinide filtreerimisel, siis jäävad sinna siiski mõned kahjulikud ained pidama.
On hästi teada, et liigne alkoholi tarbimine kahjustab maksa, kuid on ka muid viise, mis takistavad seda olulist organit vajalike funktsioonide täitmisel.
1. Töödeldud toit
Toit, mida töödeldakse kemikaalidega ja et see kauem värske püsiks, on sageli täis rasva ja säilitusaineid, mis mõlemad põhjustavad maksa oksüdatiivset kahjustamist. Kui tarbid liiga palju kaloreid rasvast ja süsivesikutest, võib see põhjustada maksa rasvumist.
2. Passiivsus
Maks mängib seedimisel olulist rolli. Aktiivne eluviis toetab seda rolli maksal märkimisväärselt, sest see põhjustab Sinu kehal efektiivsemalt süsivesikute energia kasutamist.
3. Liigne rasvkude
Passivsuse ja töödeldud toidu ületarbimine põhjustab tihti rasvumist, millel on ka negatiivne mõju maksale. Rasvumine on tihedalt seotud maksahaiguse mittealkohoolse steatohepatiidiga (NASH). See tekib siis, kui maksa koguneb liiga palju rasva, mis põhjustab põletikke ja kahjustusi.
Ravimata NASH võib põhjustada maksavähki, tsirroosi või maksapuudulikkust isegi patsiendil, kes ei ole alkoholi kunagi joonud. Selle haigusseisundi puhul on eriti ohtlik, et üldiselt ei esine varajasi hoiatussümptomeid, mis tähendab, et seda ei avastata sageli enne, kuni haigus on juba kaugele arenenud.
Reklaam
Üle 5000+ täiskasvanu toote. Kaunid pesud naistele. Hea erootikapood.
loveshop.ee (18+)Vaata tooteidAtsetaminofeen, mida tavaliselt tuntakse paratsetamoolina, on populaarne valuvaigisti, mida kasutatakse ka palaviku vähendamiseks. Peavalu, lihasvalu või palaviku esimeste sümptomite puhul haarame kohe tableti järele, kuid liiga palju valuvaigistit võib maksa kahjustada.
Atsetaminofeeni võib leida ka paljudest teistest ravimitest ning see on eriti ohtlik koos alkoholiga. Seepärast ei ole üldse soovitatav võtta paratsetamooli pohmelli puhul, sest see teeb Sinu maksale topeltkahju.
5. Muud ravimid
Ravimid, mis sisaldavad naatriumvalproaati (krambihoogude, bipolaarse häire ja migreeni raviks kasutatav konvulsioonivastane ravim), omavad maksale kahjulikku toimet.
Teised levinud süüdlased on karbamasepiin, fenütoiin, levofloksatsiin ja moksifloksatsiin, populaarsed antibiootikumid limaskesta ja hingamisteede haiguste raviks, mis võivad põhjustada paljudel patsientidel maksakahjustust.
Kui neid ravimeid kasutatakse pikema aja vältel, on tähtis regulaarselt teha vereanalüüse, et ära tunda kõik varajased maksakahjustused.