Kuidas ravida pohmelli?


Foto: Mis on pohmell, kuidas tekib pohmell ning kuidas ravida või leevendada pohmelli kiirelt ja lihtsalt. Artikkel avaldatud: 31.10.2023, 10:37.

Mis on pohmell ja kuidas ravida pohmelli?

Alkoholi võõrutusnähtude ravimiseks, mida rahvakeeli kutsutakse pohmeluseks või kassiahastuseks, tuleb teada, mis seda põhjustab — peale alkoholiga liialdamise, mõistagi. Pohmelli põhjustavad üks või mitu järgnevatest teguritest:

1. Dehüdratsioon ehk vedelikuvaegus

Alkohol on diureetikum, mis sunnib organismi väljastama rohkem vedelikke kui tavaliselt ja tulemuseks on tugev vedelikupuudus.

Kui olete kunagi olude sunnil pikka aega ilma vedelikuta olnud, siis teate, et tunne on üsna sarnane pohmellile.

2. Hüpoglükeemia ehk madal veresuhkru tase

Alkoholi töödeldes lagundab maks selles talletunud energia erinevateks osadeks ja uhub need organismist välja. Pohmelli «vedel» olek on sarnane enesetundele, mis valdab pikalt paastujaid.

3. Etanooli analoogid

Etanooli analoogideks on alkohoolsete jookide valmistamisel tekkivad jääk- ja lisaained (atseetaldehüüd, atsetoon, parkained, jms).

Rusikareegel on järgmine: mida tumedam on jook, seda rohkem on selles etanooli analooge ja seda hullem saab olema pohmelus, kuna tumedamat värvi alkohoolsed joogid sisaldavad enam toksilisi lisaaineid. Need on veini või piirituse tootmise käigus tekkinud kõrvalsaadused, mis annavad igale joogile selle iseloomulikud omadused.

Alkohoolsed joogid sisaldavad sageli ka türamiini, mis on tavaliselt peavalu põhjustaja.

4. Atseetaldehüüd ehk etanaal

Selle mõjude hulka kuuluvad higistamine, südamepööritus ja oksendamine. Kõlab tuttavalt?

Inimese organism lammutab etüülalkoholi (alkohoolsete jookide mõjuainet) kahes etapis: esiteks atseetaldehüüdiks ja seejärel atsetaadiks, mille organism väljutab.

Teine etapp võtab aga aega ning kui juuakse kiiremini kui keha etanooli töödelda jõuab, jääb atseetaldehüüd organismi püsima.

5. Seedehäired

Alkohol ärritab seedeelundeid, põhjustades halba enesetunnet ning häireid mao ja soolestiku töös. Esimesed alkoholi tarbimised lõpevad tavaliselt varsti pärast joomist iivelduse ja oksendamisega.

See on organismi loomulik kaitsemehhanism, mis eemaldab mao sisu seal veel leiduva alkoholiga. Alkoholiga harjumisel jääb oksendamine tavaliselt järgmisse hommikusse olles vaid vähese limase eritusega maokramp.

6. Probleemid unega

Alkohol takistab sügavasse ja kosutavasse unne jäämast. Osa pohmelli sümptomite kogumist moodustab lihtne magamatus ja taastamatusest tulenev enesetunde halvenemine kuna joobes magades ei puhka/taastu organism nagu tavalisel magamisel.

7. Organismi kaitserefleks

Mõned arstid usuvad, et inimese organism tegeleb pohmeluse käigus mingil määral alkoholist loobumisega ja seetõttu on halb enesetunne alalhoiu instinkti üks väljendusi, et hoiatada organismi tulevikus sarnasesse olukorda sattumise eest.

Kuidas ravida pohmelli?

  • Alusta kandes hoolt oma vedelikuvajaduse eest. Paljud joovad just mullivett, sest see ei tekita neil kõhus iiveldust. Mida külmem vesi, seda parem. Ja tarvita vett ohtralt.
  • Külm dušš. Ära kindlasti jää pohmelusega voodi vedelema, sest tegelikult see vaid tekitab suuremat masendust ja liikumatuse tunnet. Mine võta üks mõnus dušš ja tunned end kohe palju värskemana.
  • Piimatooted. Paljud on täheldanud, et tarvitades piima tooteid pohmelliga on nende enesetunne paranenud. Piim aitab taastada ka kehavedeliku varusi. Selleks võib olla jäätis, kohuke, piim, keefir, mis iganes. Proovi järele!
  • Valuvaigistid. Kui pea ikka meeletult lõhub, siis ära piina end ja võta mõni ibuprofenum ning vähemalt saad tapvast peavalust lahti.
  • C-vitamiin. Apelsinid ning kõik tsitruseviljad on täna sinu suurimad sõbrad. Ka naturaalsed mahlad on hea valik, sest nii annad organismile ka lisakoguse vedelikku.
  • Rasvarikas hommikusöök. Kuigi on teaduslikult tõestamata, et taldrikutäis praetud peekonit ja mune aitab pohmelusest üle saada, on paljud valmis vanduma, et just nii see on.
  • Ujumine- lihtsalt imeravim. Pohmakaga on veega seotud tegevused maagiliselt mõnusad.
  • Banaanid- liigse alkoholi tarbimise käigus vähendab inimene oma kehas kaaliumi taset. Banaanid aitavad selle olulise mineraali taset kiiresti tõsta.
  • Mesi- kõlab uskumatuna kuid mesi on üks parimaid pohmelli ravimeid. Mesi aitab kiiresti taastada veresuhkru taset ja võitleb paljude pohmelli omaste tunnuste vastu. Seega määri mett üle röstsaia või võta paar suurt lusikatäit mett niisama.
  • Seks- lahendab mõnedki probleemid ja mõned inimesed, kellega me rääkisime, on veendunud, et sellel on raviomadusi ka pohmeluse korral. See on tõenäoliselt ka tõsi: me naudime seksi ja tunneme end pärast seda paremini, mis ei pruugi küll tingimata pohmelust kaotada, kuid muudab peojärgse päeva natukenegi talutavamaks.
  • Peale joomine- Klassikaline nipp pohmeluse raviks, mis järgib kuulsat ütlust: kuradit aetakse ikka peltsebuliga välja. Mõnikord võib paar õlut pohmakaga olla lihtsalt imeravim. See küll ei peleta pohmelust eemale, kuid lükkab vaid edasi. Ning kindlasti ei ole soovitatav seda pidevalt järgida.
  • Tegutse. Kui pohmell sind just voodisse ei murdnud, siis liigu ringi vaikselt. Hinga värsket õhku ja ürita teha oma igapäeva toimetusi ning järsku võidki avastada, et sul polegi midagi viga. Paljud lamavad päev otsa voodis ja mõtlevad masendavaid mõtteid ning see teeb nende pohmelli omakorda hullemaks. Kui liigud ja teed asju higistad ka mürke omakorda välja ja paned sellega vere käima. Aja end püsti ja proovi.
Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!