TÄHTIS: Alati jälgi poes puuviljadel olevaid kleebiseid. Kui esimene number on 8, ära osta seda!


Foto: Kleebised banaanidel. Kas need sinised kleebised banaanidel on tuttavad? Kui jah, siis need kleebised räägivad midagi, mida Sa peaksid kindlasti teadma. Artikkel avaldatud: 23.03.2020, 0:00.

Puuvilju ostes oled kindlasti märganud viljadel tüütuid kleebiseid, mis kleepuvad käte või koti külge ning enne söömist õunalt kleebise maha kakkumine on kohutavalt tülikas. Lisaks ei kasuta seda kleebist keegi – kassas vili kaalutakse, mitte ei lasta läbi triipkoodi skänneri.

Miks siis kleebiseid vaja on? Reklaam tootjale ja tarnijale? Tegelikult viljadel olev kleebis ei ole ainult ettevõtte logo, vaid seal on kirjas ka kood, kuidas vili on kasvatatud ning siinkohal tuleks jätta koodid meelde.

Kui kood on neljakohaline, siis see tähendab, et puuvili on kasvatatud tavapäraselt või traditsiooniliselt, mis hõlmab endas ka väetiste ja taimekaitsevahendite kasutamist. Vilja ei ole geneetiliselt muundatud ning kood tähistab, mis viljaga on tegu. Näiteks 4011 tähendab banaani.

Kui kood on viiekohaline ja algab numbriga 9, siis see tähendab, et puuvili on looduslikult kasvatatud ilma väetiste ja taimekaitsevahenditeta ehk puuvili on kasvanud nii nagu looduses. Banaani puhul on numbriks 94011

Kui viiekohaline kood algab aga numbriga 8, siis tegu on geneetiliselt muundatud viljaga ning sellist vilja looduses ei kasva ja seetõttu ka põllumajanduses geneetilise vilja kasvatamiseks kasutatakse erinevaid väetisi ja pestitsiide. Banaani näitel oleks koodiks 84011.

Samad koodid kehtivad ka kõikide köögiviljade kohta.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!