Kirev loodus: vaata hirmutavaid hiidputukaid


Foto: Hiiglaslik titaanmardikas Artikkel avaldatud: 06.10.2020, 14:30.

1. Titaanmardikas

tital-beetle

Foto: Titaanmardikas

heraklesmardikas

Foto: Heraklese mardikas

Titaanmardikas (Titanus giganteus) on pikkuselt maailma suurim mardikas.

Täiskasvanud võivad kasvada kuni 16,7 cm pikkuseks. Ametlikult on temast pikem ainult üks mardika liik – heraklesmardikas, aga kuna pool tema kehast moodustab sarv, siis titaanmardikas tundub suurem.

Titaanmardika lühike, kumer ja terav lõug on nii tugev, et võib lõigata pooleks pliiatsi või inimese näpu. Inimesele putukas ohtu ei kujuta, sest reeglina täiskasvanud putukad enam ei toitu vaid otsivad paaritumiseks liigikaaslasi.

Putuka kohta teatakse väga vähe – kunagi ei ole leitud titaanmardika vastseid. Arvatakse, et järeltulijad elavad aastaid puude sees, enne kui nukkuvad ning arenevad täiskasvanud putukaks.

Mitu juuksekarva püsti tõuseks, kui käelaba suurune putukas kolistaks Sinu rõdul või roniks Sinu auto esiklaasile? Teisalt loodus on kirev, mis esindab endas vapustavaid, kummalisi ja hirmuäratavaid liike. Kui tahad näha veel suuri putukaid, siis vajuta nupule Järgmine »

2. Koljat linnutapik

Koljat linnutapik

Koljat linnutapik (Theraphosa blondi) on tarantlite perekonda kuuluv ämblik.

Tegu on suuruselt maailmas teise ning kaalult suurima ämblikuga. Õnneks kõhedust tekitav liik elab meist kaugel – Lõuna-Ameerika soistel aladel.

Emaste eluiga on 15-25 aastat ning isastel 3-6 aastat. Isaste lühike eluiga tuleneb sellest, et emaämblik pärast paaritumist sööb isase ära.

Tegu on mürgise ämblikuga, kes suudab läbistada inimnaha, aga õnneks mürk on suhteliselt ohutu, mida võib võrrelda herilase nõelamisega. Reeglina tarantlid hammustavad inimest kaitseks ning tihtilugu on tegu mürgivaba hammustusega, mida tuntakse ka kui “kuiva hammustust”.

3. Hiidlehtsarv

Hiid lehtsarv2

hiid lehtsarv

Hiidlehtsarve keskmine pikkus on 19 kuni 36 sentimeetrit, aga on leitud ka 76 cm pikk ja 1,7 kg kaaluv isend. 

Taiwanis kasutatakse kummalise ja hirmuäratava välimusega mereelukaid söögiks.

4. Hiidliblikas

hiidliblikas

Vahelduseks üks armsaim hiid putukariigist – ometi on ta peaaegu sama ohutu või ohtlik nagu eelnevad. 

Tegu on hiidliblikaga, mis kannab nime Atlas moth (Attacus atlas), mida peetakse maailma suurimaks liblikaks. Tiibade laius väljasirutatult võib ulatuda kuni 25 sentimeetrini. Säärase silmailu osaliseks võid saada Kagu-Aasia vihmametsades.

Indias kasutatakse liblika vastseid erilise siidi tootmiseks, mis on vastupidavam ja tuntakse nime alla fagara. Taiwanis aga toodetakse kookonite jääkidest käekotte.

5. Hiidprussakas

Hiidprussakas

Austraalia on imeline maa, mis “kubiseb” erinevatest loomadest ja putukatest. Üheks eriliseks liigiks on hiidprussakas. 

Tegu on maailma suurima prussaka liigiga, mis võib kasvada kuni 8 cm pikkuseks ning elada kuni 10 aastat. Õnneks putukas ei ole sõbralik ning inimese naabriks ta ei tiku. Ta elab vaikselt oma urus ühe meetri sügavusel ning toitub surnud lehtedest ja taimedest.

Hoidke loodust! Vaatamata hirmuäratavatele ja kõhedust tekitavatele liikidele nagu näiteks erinevad putukad, ämblikud, maod, kiskjad jms. on siiski loodus väga kirev, huvitav ja omamoodi.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!