Kas juua külma või sooja vett? Ühel neist on ilmselged eelised tervisele. Millisel?


Foto: Tuntud tõde, et päevas tuleks juua vähemalt kaheksa klaasi vett. Aga kas juua külma või sooja vett? Ühel neist on ilmselged eelised tervisele. Millisel? Artikkel avaldatud: 18.12.2023, 15:15.

Tõenäoliselt me kõik teame «kuldset reeglit», et päevas tuleks juua kaheksa klaasi vett, aga samas on eriarvamusi, et kas juua tuleks ainult vett või piisab ka muudest vedelikest (näiteks mahl) või kas vett tuleks juua enne, pärast söögikorda või hoopis söögikorra ajal.

Kuid tervise seisukohalt on üks selge võitja – vett juues tuleks juua pigem sooja kui külma vett ning seda kinnitavad ka hiljutuised uuringud. Uuringutes leiti, et külm vesi võib tunduda küll värskendavamana, aga samas on sooja vee joomisel märkimismäärsed eelised.

Sooja vee all ei peeta silmas muidugi kuuma, vaid toasooja vett ning järgnevalt toomegi 7 fakti, mis puudutavad sooja vett ja need võivad Su meelt muuta ning edaspidi tarbid ainult toasooja vett.

1. fakt

See on teada tuntud fakt, aga tasub kordamist. Kui kurk on valus või kähe, siis sooja vee joomine leevendab valu ning vähendab ka turset. Külma vee joomine samas muudab kurku valusamaks ning ei aita kuidagi kaasa paranemisele.

2. fakt

Nii soe kui ka külm vesi aitavad leevendada kõhuvalu, kõhupuhitust ja maokrampe, aga soojal veel on siin ilmselge eelis. Soe vesi rahustab magu ning kõhulihaseid, mis aitab omakorda leevendada kõhuvalu ja maokrampe.


3. fakt

Soe vesi stimuleerib seedetrakti tööd, soodustades toitainete, mineraalide ja vitamiinide imendumist ning seda terve päeva vältel.

4. fakt

Olles hästi hüdreeritud, väheneb söögiisu, mis on hea kaalule. Kuna soe vesi jääb seedetrakti kauemaks, siis see pikendab täiskõhutunnet ja aitab kaasa kaalu langusele.

5. fakt

Külm vesi aeglustab seedimist, mis vähendab ka vajalike toitainete, mineraalide ja vitamiinide jõudmist vereringesse.

6. fakt

Keha ei saa kasutada külma vett. Juues külma vett, peab keha selle enne kasutamist ülessoojendama ja seetõttu ei saa organism kõike vett ära kasutada. Juues sooja vett, siis keha saab hakata kohe seda kasutama ja nii väheneb oht veepuuduse tekkeks.

7. fakt

Keha reaktsioon külma vastu ja soojakao vähendamiseks on veresoonte kitsenemine ehk veresoonte ahenemine. Täpselt sama efekt tekib külma vee joomisel, misttõtu on kehal kitsamates veresoontes raskem transportida hapnikku ja vajalikke toitaineid.

Kokkuvõtteks. Eelistada tuleks toasooja mitte jahutatud või suisa jääkülma vett. Aga samas juues külma vett on siiski parem kui üldse mitte vett juua ning kuumal suvepäeval on külmal veel ka keha jahutav efekt.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!