See on lihtne ja tõhus viis lapse jonnituju peatamiseks


Foto: Sellest artiklist saad head nõu, kuidas Sa lapse jonnimise lõpetada suudad. Artikkel avaldatud: 10.10.2017, 11:37.

See on midagi, mida kõik väikelaste vanemad kardavad: lapse kohutavaid tujusid! Kui laps hakkab nutma ja karjuma, kui selleks tegelikult mingit head põhjust ei ole, võib tekkida väga närviline ja piinlik olukord. Vanemate jaoks, kes seda pikalt on juba talunud, on see nagu õudusunenägu.

Küsimus on nüüd selles, mida lapsevanemad peaks sellistes olukordades tegema? Vihastamine, lapse käitumise ignoreerimine või lapse karistamine tunduvad olevat tavaline vastus, kuid tegelikult ei ole need kõige paremad lahendused.

Viha, ükskõiksus ja karistus muudavad lapse Sinu vastu vaid veel mässulisemaks. Mis on siis lahendus?

Psühholoogid on tõestanud, et sellistes olukordades on parim asi küsida lapselt üks lihtne küsimus, mis lapse tema käitumise üle mõtlema ja rahunema paneb.

Kui Sinu laps jonnib, siis põlvita tema näo ette ja küsi: «Kas see on suur, keskmine või väike probleem?» Lapsed, isegi väga noored, suudavad probleemi kategooriat eristada. Suurt probleemi võib olla ei lahenda hetkel kohe, kuid väikest probleemi saab koheselt lahendada.

Sinu lapse vastust tuleb võtta tõsiselt. Järgmine samm on küsida, millist lahendust laps probleemi lahendamiseks näeb. Ära mingil juhul talle vastuse ootamisega survet avalda. Võib kuluda mõni aeg, kuid kui lahendus on olemas, suudab Sinu laps selle tõenäoliselt välja mõelda.


Üks ema kirjutas, et teda aitas see meetod kohe väga. Ühel päeval hakkas ta tütar hüsteeriliselt nutma, sest tema lemmikpüksid polnud kapis, vaid kuivasid alles restil. Ema küsis: «Alice, kas see on suur, keskmine või väike probleem?»

Kui tema tütar tunnistas, et tegelikult pole see väga suur probleem, siis ema küsis, milline oleks parim lahendus. Tütar vastas kõhklematult, et ta saab panna jalga ka teise paari pükse ja oma lemmikpaari saab kanda järgmine päev.

Lapsed ei leia sageli õigeid sõnu, et väljendada oma pettumust ja ideid probleemide lahendamiseks. Neil on vaja aega, et olukorda õigesti hinnata ja näha, et see pole tõesti nii keeruline.

Nendele aja andmine ja kannatamine on palju efektiivsem kui karjumine. See vajab natuke tööd ka endaga ja enesekontrolli, kuid lõpuks on asi seda väärt.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!