Windows on vaieldamatult kõige populaarsem ja tuntuim operatsioonisüsteem – praegusel hetkel kasutatakse umbes 87% protsendist arvutites Windows’i operatsioonisüsteemi.

Viimase versioonina on kasutusel Windows 10, mis on jõudnud juba paljude kasutajate arvutitesse ning siinkohal värske juubeliversiooni puhul toome nostalgilise galerii Windowsi arengust.

Kõik algas juba 1985. aastal kui Microsoft tõi Windows’i turule MS-DOS-i lisandprogrammmina, mis kandis nime Windows 0.1

Windows 0.1

1

Järgmise versiooni nägemiseks klõpsa nupul JÄRGMINE.

Windows 2.0

2
Kaks aastat hiljem, 1987. aasta detsembris tuldi välja Windows 2.0 versiooniga. Tehtud oli mitmeid parandusi nii disainis kui ka mälu kasutamises. Suurimaks muudatuseks oli kõrvutatud akende kadumine – aknad olid nüüd üksteise peal.

Windows 3.0

3
Päevavalgust nägi aastal 1990. Järjekordselt parandati disaini ning esimest korda võib tehnikavõõras inimene ära arvata, et tegu on Windowsi ühe varajase versiooniga. Windows 3 oli kasutusel kuni 1995. aastani.

Windows NT 3.1

4
Windowsi versioon, mis oli algselt mõeldud eelkõige arvutite gruppidele ja serverites kasutamiseks. Arendusega alustati juba 1988. aastal, aga reaalselt turule jõuti alles 1993. aastal. Tänasel päeval meie arvutites olevad uued Windowsid pärinevad just Windows 3.1-est.

Windows 95

5
See on tõenäoliselt üks tuntuimaid ja nostalgilisemaid Windowsi versioone, sest siis algas arvutite buum ning inimesed said esimest korda oma käega «näppida» arvutit, kuhu oli paigaldatud Windows 95 või Windows 98.

Nagu nimigi ütleb, versioon väljastati 1995. aasta detsembris ning oli Microsofti jaoks ajalooline samm ning ühtlasi majanduslikult kõige suurem edasiminek. Kui Windows 95 oleks läbi kukkunud, siis võib-olla tänasel päeval oleks meie arvutites mõni teine operatsioonisüsteem.

Windows 98

6
3 aastat hiljem tuldi välja Windows 98 versiooniga. Siinkohal väärib märkimist, et alates Windows 95-ga oli kaasas Internet Explorer, mis on meie arvutites tänaseni. Internet Explorer oli pikalt kõige populaarsem netibrauseri ning seetõttu mõjutanud interneti veebilehekülgede disaini kui ka surfamise arengut.

Võib-olla oleks ka meie leht hoopis teistsugune, kui kasutatud oleks mõnda muud brauserit.

Windows 2000 Millenium

8
2000. aastal tuldi välja Windows 2000 millenium versiooniga, viimane DOS-baasil loodud Windows. Suurimaks arenduseks oli kiirus ning töökindlus.

Windows XP

9
Edasi jätkati Windows NT arendusega ning 2001. aastal paistati turule Windows XP versioon. Ka see on üks tuntumaid versioone, mis oli meie arvutites kaua.

Windows XP arendamise puhul keskenduti eelkõige tavakasutajatele ning see oligi põhjus, miks sellest sai üks armastatuimad ja tuntumaid versioone, millest kasutajaid mitte kuidagi loobuda ei soovinud.

Windows Vista

10
5 aastat hiljem, 2006. aasta 30. novembril nägi ilmavalgust Windows Vista, kus oli väga palju uusi lisasid. Vaatama suurele arendustööle, sai Windows Vista väga palju negatiivset tagasisidet. Kas tegu oli halva versiooniga või kasutajate eelneva Windows XP mugavusega, seda ei oska kahjuks öelda.

Windows 7

11
Erinevalt Windows Vistast, kus oli tohutult uusi lisasid, oli Windows 7 lisade poolest kesisem. Rohkem keskenduti kasutajamugavusele ning erinevate programmide ühildusuvsele. Väljastati aastal 2009.

Windows 8

12
Windows 8 nägi ilmavalgust 2012. aasta lõpus. Tähtsaimaks on täiesti uus väljanägemine, mida eelkõige mõjutasid nutiseadmete laialdane levik, sest nutiseadmetega ühildatavus oli üheks arenduse prioriteediks.

Windows 10

13
Tere tulemast tänasesse päeva ja ajaloo rännaku lõpp.

Windowsi kõige värskeim versioon Windows 10 väljastati selle aasta 29. juulil. Uues versioonis keskenduti kasutajamugavuse kui ka töökindluse tõstmisele ning osade vanade kaotatud lisade tagasi toomisele, nagu näiteks Start Menu.


Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!