Kui Sul on 1 neist kaheksast sümptomitest, siis Sul võib olla tromb ning kuidas neid vältida.


Foto: Sellest artiklist saad teada, miks trombid tekivad ja kuidas neid ravida ning vältida. Artikkel avaldatud: 25.05.2017, 13:16.

Just nagu kärn, mis paraneb, kui Sa lõikad sõrme, on tromb veremass, mis liigub mööda veeni vereringesse.

Klombi teke on normaalne nähtus, sest see on osa paranemisprotsessist. Tromb meie vereringes on kahjuks ohtlik, sest see pärsib normaalset vereringet meie kehas.

Vastavalt hematoloogilistele uuringutele on riskifaktorid trombidele järgnevad:

  • rasvumine
  • rasedus
  • istumine ühe koha peal rohkem kui 4 tundi (pikk lennureis)
  • suitsetamine
  • beebipillid
  • vähktõved
  • vigastused
  • teatud operatsioonid
  • vanus üle 60-aasta
  • geenidega kaasasündinud risk
  • kroonilised põletikulised haigused

Tromb, mis liigub mööda veeni võib kinni jääda ja sulgeda vere voolamise jäsemetesse, südamesse, ajusse ning teistesse organitesse.

See võib põhjustada nende kehaosade vaikse suremise, kui need osad ei saa piisavalt hapnikurikast verd.

Järgnevalt on toodud 8 hoiatusmärki, mis näitavad, et Sul võib olla tromb ja Sa pead kiiresti arsti poole pöörduma ning mida Sa teha saad, et trombe ära hoida.

Paistetus

Just nagu keerd aiavoolikus, tekitavad trombid veenis takistuse ja surve trombi taga olevale verele. See surve hakkab väljapoole suruma, venitades ümbritsevaid kudesid. Vereklompide tursed esinevad kõige sagedamini jalgades.

Seletamatu valu

Rinnus esinev valu on raske ja suruv, mitte selline intesiivne lõikav valu nagu näiteks kui jala ära lööd. Kui tunned rinnus rõhuvat või tuima valu, võib olla märk sellest, et Sul võib olla tromb.

Nahk muutub kahvatuks või valgeks

Verevarustuse puudumine muudab naha kahvatuks ja valgeks.


Kuumatunne jäsemetes

Äkiline kuumatunne kätes ja jalgades on märk trombi tekkest, millega võib kaasneda higistamine nendes piirkondades.

Tundlikkuse kadumine

Surisemine või tuimus jalgades või kätes võib olla märk trombi tekkest. Tromb pidurdab verevarustust nendes piirkondades ja Sul tekib sama tunne nagu oleksid käe ära maganud.

Peavalu, millega kaasneb nägemise kaotus või võimetus rääkida

Trombi tekkimist ajus nimetatakse insuldiks. Peavalu on tavaline nähtus, aga tromb võib ajus põhjustada probleeme nägemisele ja mõjutada Sinu võimet rääkida.

Oksendamine ja kõhulahtisus koos kõhuvaluga

Oksendamine võib kaasneda näiteks toidumürgitusega aga ka trombi tekkega kõhtu. Kõhutromb tekitab tugevat valu, millega võib kaasneda oksendamine ja kõhulahtisus.

Õhupuudus koos valuga

Trombi kopsus nimetatakse kopsuarteri trombembooliaks. Kui selline seisund tekib, siis ei saa Sa korralikult hingata, rinnus on valu, pulss kiireneb, higistad, tõuseb palavik ja köhid verd. Oluline on kohe saada siis arstiabi.

Trombide ravi sisaldab selliste ravimite kasutamist nagu verevedeldajad ja trombide lagundajad. Sellised ravimid on aspiriin, varfariin (Marevan), dabigatraan (Pradaksa), rivaroksabaan, apiksabaan (Eliquis) ja hepariin.

See ei tähenda seda, et Sa peaksid trombide vältimiseks iseseisvalt võtma käsimüügiravimit nagu aspiriin. Konsulteeri kindlasti oma arstiga!

Trombide tekke vältimiseks on soovitatav:

  • Vältida pikaajalist istumist. Kui reisid lennukiga, kõnni perioodiliselt vahekäigus. Autoga reisides peatu pärast mõnetunnilist sõitu ja siruta jalgu.
  • Liiguta. Kui oled läbinud operatsiooni, siis mida varem Sa liikuma saad hakata, seda parem.
  • Muuda oma elustiili. Langeta kaalu, loobu suitsetamisest, joo vähem alkoholi ja tee piisavalt trenni.

Muudest võimalustest rääkides, tarbi regulaarselt Omega-3 toidulisandit, mis vähendab trombide tekke, insuldi ja infarkti ohtu.

Kasuta oma toitudes küüslauku, sibulat, ingverit, kurkumit, mustikaid ja cayenne pipart, mis samuti on suurepärased verevedeldajad ja aitavad trombide teket ennetada.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!