9 toiduainet, mida ei Sa ei tohiks kunagi külmkappi panna! Sa teed seda, aga LÕPETA nüüd!


Foto: Me kõik kasutame külmkappe toiduainete säilitamiseks, aga paraku paneme külmkappi asju, mida sinna panna ei tohiks. Osad toiduained annavad kõrvalmaitseid - ja lõhnu ning teised toiduained jällegi kaotavad maitseomadused. Järgnevas artiklis saad teada, millised on 9 põhilist toiduainet, mida me kõik paneme külmkappi, aga seda teha ei tohiks. Artikkel avaldatud: 03.12.2016, 13:49.

Külmkapp on üks mugavamaid ja levinuimaid viise toiduainete säilitamiseks ja kauem värskemana hoidmiseks ning seetõttu suur osa meie toiduainetest leiabki tee just külmikusse.

Tundub iseenesest mõistetavana, et külmikusse paneme tomatid, leiva, isegi sibulad, kohvi jne. aga tegelikkuses ei tohiks seda teha, vähemalt nii väidavad eksperdid. Mõningate toiduainete külmkapis hoidmisel kaovad nende maitsed ja omadused või hoopis annavad teistele toiduainetele kõrvalmaitseid.

Samuti osad toiduained, mida armastame hoida külmkapis, säilivad tegelikult toatemperatuuril paremini. Seega, mis on need toidud ja toiduained, mida tihti pannakse külmkappi, aga tegelikult ei tohiks ?

SIBULAD & KÜÜSLAUK

Sibulat ei tohiks mitte kunagi panna külmkappi, sest sibul võib anda teistele külmkapis olevatele toiduainetele nii kõrvalmaitseid kui ka lõhnu. Ei ole eriti meeldiv, kui külmkapis olevale juustule, vorstile või näiteks kasvõi klaaspudelile tuleb külge vänge sibulamaitse – või lõhn.

Lisaks ei pikene sibula säilitusaeg külmkapis. Sibulat tuleks säilitada hoopis pimedas ja jahedas, hästi ventileeritud kohas. Sarnaselt sibulale tuleks nii säilitada ka küüslauku.


Küüslauk küll maitseid ja lõhnu ei anna, aga külmkapis säilib sama kaua või isegi vähem, kui näiteks pimedas köögikapis.

SAI, LEIB, MESI, PIRUKAD, KOHVI

leib

Tihti leiba, saia, sepikut, koogikesi, pirukaid ja muid kondiitritooteid säilitatakse külmkapis, aga tegelikkuses on see viga. Kõik need toiduained säilivad toatemperatuuril paremini.

Leiva – ja saiatooteid tuleks säilitada kuivas ning otsese päikesevalguse eest kaitstud kohas, nagu näiteks spetsiaalses leivakapis, leivakotis või hoopis tavalises köögikapis. Koogikesi ja pirukaid võib säilitada õhukindlas toidukarbis.

Kui leiva – ja saiatooteid on mõttekam säilitada külmikust väljaspool, siis koogikeste ja pirukate puhul võib teha erandi ning soovi korral kasutada külmkappi, aga säilivusajal erilist vahet ei ole.

Kõik koogid, mis ei sisalda vahukoort või mõnda muud sarnast kreemi, need säilivad väga edukalt ka toatemperatuuril, õhukindlas toidukarbis sama kaua kui külmkapis.

MESI

Mesi on üks väheseid toiduaineid, mis ei lähe mitte kunagi vanaks ning seetõttu mett ei ole mõttekas külmkappi panna, vaid hoida teda toiduainete kapis.

Vastupidiselt on ka levinud teine mee väärkasutamine. Nimelt pannakse mett kuuma tee või vee sisse, aga seda ei tohiks teha, kuna kuumaga kaotab mesi raviomadusi.

Soovituseks on, et vee, tee või mõne muu vedeliku temperatuur tohib olla kuni 40 kraadi, aga mitte rohkem, et meele jääks alles kõik raviomadused.

Lugu jätkub. Järgneva osa lugemiseks vajuta alloleval nupul «Järgmine» või kui soovid kogu lugu lugeda ühel lehel, siis vajuta nupule «Lae korraga».

KOHVI

Räägime kiirelt ka kohvist, lükates ümber väärlevinud arvamuse, kus soovitatakse kohvi säilitada külmkapis. Siinkohal peame silmas kohviube või jahvatatud kohvi, mitte valmiskohvi (kui just ei soovita teha jääkohvi).

Kohviube ega jahvatatud kohvi ei tasuks hoida külmkapis, kuna kohv võtab endasse külmkapis olevate teiste toiduainete lõhnasid ja maitseid. Samuti kaotab kohv nii oma aroome ja maitseid. Kõige parem on kohvi säilitada kuivas ja õhukindlas kohvitopsis või anumas.

KÖÖGI – JA PUUVILJAD

tomatid


Puu – ja köögiviljade külmkapis säilitamist tuleks vältida. Ühelt poolt kaotavad nad maitseomadusi, teiselt poolt ei ole säilivusajal väga suurt vahet. 

TOMATID, KURGID & MUUD KÖÖGIVILJAD

Tomatite säilitamist külmkapis peetakse sama tavaliseks nagu piima külmkapis säilitamist, aga tegelikkuses ei tohiks tomateid külmkapis hoida. Mida kauem tomateid külmas hoitakse, seda rohkem kaotavad oma loomulikku maitset. Tomateid tuleks säilitada alati toatemperatuuril.

Samad näpunäited kehtivad ka enamuste köögiviljade kohta. Köögiviljad on maitsvamad ja paremad, kui neid säilitada toatemperatuuril ning seetõttu riknemise vältimiseks tuleks osta köögivilju väga väikese varuga.

PUUVILJAD 

Eksootilised puuviljad saabuvad meie poelettidele poolküpsetena s.t. puuviljad on kõige paremad alles siis, kui nad on mõned päevad järelvalminud.

Kui soovid järelvalmisise protsessi aeglustada, siis hoia neid kuivas, jahedas ja pimedas, kui aga kiirendada, siis säilitada tavalises puuviljakausis või – korvis. Sama kehtib ka kodumaiste puuviljade kohta.

Reeglina kõik terved viljad säilivad toatemperatuuril väga hästi. Külmkapi abi tuleks kasutada ainult siis, kui puuvili on lõigatud lahti või saanud kannatada, aga viimasel puhul aitab sama hästi ka pime, jahe ning hästi ventileeritud kuiv koht. Külmkapis on paraku liialt palju niiskust.


Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!