insult2

Insult on väga raskete tagajärgedega haigus ning võib-olla isegi surmav. Lisaks insult on peamine rasket invaliidsust põhjustav haigus.


Eestis haigestub igal aastal insulti umbes 4500 inimest. Aga kas sa teadsid, et umbes 80% kõikidest insuldi juhtumitest on välditav?

Rahvusvahelise Insuldi Assotsiatsiooni väidetel võib insulti haigestuda igaüks, igas vanuses, aga kõikidest juhtudest 80% on täielikult välditav, kui järgida väga lihtsaid reegleid.

1. Tea oma vererõhku

Kõrge vererõhk on üks suuremaid insuldi riskitegureid. Kontrolli oma vererõhku regulaarselt ning kui on määratud ravimid, siis tuleb neid ka võtta vastavalt arsti ettekirjutusele.

2. Südame rütmihäired

Südame rütmihäired suurendavad insuldi riski kuni viis korda. Rütmihäirete tagajärjena võivad tekkida veresooni ummistavad trombid, mis omakorda tekitavad insulti. Kontrolli oma südant regulaarselt!

3. Lõpeta suitsetamine

Suitsetamine kahekordistab insuldi tekkeriski, sest põhjustab veresoonte lubjastumist ning verehüüvete ehk trombide teket. Lisaks tõstab suitsetamine vererõhku ja kahjustades südant, mis omakorda võib tekitada südame rütmhäired.  Suitsetamise maha jätmise kohta loe rohkem siit: “Mis juhtub su kehaga, kui loobud suitsetamisest just nüüd”

4. Alkoholi liigrarvitamine

Alkoholi liigtarvitamine suurendab insuldi riski, sest see tõstab vererõhku. Arstid ei soovita üldse tarbida alkoholi või tarbida mõõdukalt – mitte rohkem kui kaks napsu päevas.


5. Tea oma kolesteroolitaset

Kolesterool on vajalik aine, mida ka meie organism ise toodab. Samas võib liigne kolesterool veresoontes kuhjuda, tekitades nn „lubjastusi“ ehk kolesteroolinaaste ning halvendades verevoolu.

6. Füüsiline aktiivsus ja korras kehakaal

Ülekaal ja vähene füüsiline aktiivsus suurendavad insuldiriski. 30 minutit mõõdukat füüsilist koormust viis korda nädalas aitab vähendada insuldi tekke riski.

Samuti hoidke korras oma kehakaal, toituge tervislikult ning tarbige rohkelt juur – ja puuvilju.

7. Suhkurtõbi

Suhkurtõbi kahjustab veresooni ning suurendab insulti haigestumise riski. Suhkurtõve ravi peab olema pidev ning tagama tühja kõhu veresuhkru väärtuse <5,5 mmol/l.

Video

Kindlalt vaadake läbi allolev video. See võib päästa sinu või lähedase elu ja tulevase tervise. Mida kiiremini abi kohale jõuab, seda suuremad on võimalused paranemiseks.

Rohkem infot: www.insult.ee

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!