Teadlaste sõnul tuleks vee asemel juua hoopis teed! Sest see on tunduvalt tervislikum ja aitab …


Foto: Soovid tassikest teed? Viimased uuringud kinnitavad, et iga päev peaks osa veest asendama teega. 3-4 tassi teed päevas vähendab südameinfarkti tekkeriski, kaitseb vähk-kasvajate eest ning tugevdab hambaid ja luid. Artikkel avaldatud: 05.01.2017, 12:09.


Iga päev tuleks tarbida 2 kuni 3 liitrit vedelikku, millest enamuse (1.5 – 2 liitrit) peaks moodustama puhas joogivesi ja ülejäänu osa tulema toidust. Vähemalt nii soovitati varasemalt, aga nüüd on teadlased avastanud, et osa tarbitavast veest tuleks asendada hoopis teega, kirjutab BBC.

Juues iga päev 3 kuni 4 tassi teed päevas on kasulikum tervisele, kui juua tee asemel hoopis samas koguses vett, selgus viimasest uuringust. Need uuringud kummutavad ka laialt levinud arvamuse, et tee on diureetikum, mis viib kehast vett välja.

European Journal of Clinical Nutrion poolt läbiviidud uuringus avastati, et tee mitte ainult ei kustuta janu ega leevenda organismi vedelikupuudust, vaid võib kaitsta ka südemahaiguste kui ka mitmete vähk-kasvajate eest.

Eksperdid usuvad, et selle põhjuseks on tees leiduvad flavonoidid, mis on tee võtmekomponendiks ja mis aitavad turgutada tervist.

Tassike tervislikku teed

Tees kui ka paljudes teistes toiduainetes leidub polüfenoolisoolade antioksüdante, mis aitavad vältida rakukahjustusi ja see omakorda ennetada mitmeid vähitüüpe. Lisaks leiti, et 3 – 4 tassi teed päevas, aitab vähendada südameinfarkti tekke tõenäosust.

Üllataval kombel mõjub tee ka hästi hammastele kui ka luudele. Kuna tee sisaldab fluoriidi, siis regulaarselt tee joomine kaitseb hambakatu ja – kaariese tekke eest kui ka tugevdab luid.


«Vesi sisuliselt asendab vedelikku, aga tee lisaks vedelike asendamisele, sisaldab ka antioksüdante. Seega tee on topeltkasulik,» ütles Dr Carrie Ruxton, rahvatervise toitumispetsialist koos oma kollegidega Kings London College ülikoolist.

Tee kui kehast vee väljutaja

Dr. Ruxton’i sõnul on see linnalegend. Uuringud on näidanud, et kofeiini tarbimine väljutab kehast vett ja seega arvatakse, et joogid, mis sisaldavad kofefiini, viivad kehast vett välja. Aga see kehtib ainult väga suurte koguste korral.

«Isegi, kui teha ülikange kohvi või tee, mida on üsna raske teha, siis oleks siiski tulemuseks see, et koguseliselt väljub kehast vähem vedelikku kui joodud tee või kohviga tarbiti», lisas Dr Ruxton.

Kas tee ka kahjulik?

Uuringud ei leidnud tee tarbimisel otsest kahju tervisele. Siiski võib tee liigtarbimine halvendada raua imendumist ja seetõttu inimesed, kes põevad aneemiat ehk kehvveresust (raua puudus), peaksid vältima tee joomist vahetult enne ja peale söömist.

Kokkuvõttes tuleks iga päev tarbida 1.5 – 2 liitrit vedelikku päevas, millest suurema osa peaks moodustama siiski vesi ning teise osa asendama teega. Soovitavalt 3 kuni 4 tassi päevas.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!