Hambaarstid hoiatavad, et kui üks neist kaheksast punktist kattub, siis võid kanda varsti proteese. See probleem on paljudel!


Foto: Tarkusehambad peaksid tähendama palju tarkust, kuid tegelikkuses pole neil tarkusega midagi pistmist. Paljud on tarkusehammastega kurja vaeva näinud ja mõelnud, kas neid on vaja või mitte. Artikkel avaldatud: 26.04.2017, 12:59.

Tarkusehambad tekivad vanuses 12 kuni 25 ja pikka aega arvati, et tarkusehambaid on vaja närimiseks. Tänapäeval enamik hambaarste soovitab eemaldada isegi terved tarkusehambad, rääkimata probleemsetest tarkusehammastest. 

Aga, kas tarkusehammaste eemaldamine on ikka vajalik ja millal tuleks tarkusehambad eemaldada?

Tarkusehambaid pole vaja eemaldada kui:

 • need on terved (pole hambakaariest, igemepõletikku)
 • need on täielikult lõikunud;
 • need asuvad kohas, mis ei sega teiste hammaste normaalset tööd;
 • neid on igapäevase suuhügieeni käigus lihtne puhastada.

Tarkusehambad on vaja eemaldada kui:

 • hambad on naha all, kuid ei lõiku. Võib tekkida tsüstioht, mis võib hävitada teiste hammaste juured;
 • hambad ei lõiku täielikult. Normaalse suuhügieeniga tekib raskusi ja selle tulemusena kogunevad bakterid ning see võib viia erinevate suuõõne haigusteni;
 • ei ole piisavalt ruumi hammastele (hambad asuvad liiga tihedalt), siis tarkusehammaste lõikumine seab ohtu teised hambad.
 • tunned tarkusehamba piirkonnas valu;
 • tarkusehammaste kõrval asuvad pehmed koed on sageli nakatunud;
 • tekivad kasvajad;
 • seal on igemepõletik;
 • tekib hambakaaries ja hambad hakkavad murduma.

Tarkusehambad võid probleemideta alles jätta, kui külastad regulaarselt hambaarsti ja teed tihti lõualuust röntgenpilte. Nii on võimalik probleeme ennetada ja vajadusel hambad ohutult eemaldada.

Kui tekivad tarkusehammastega probleemid, hambaarstid soovitavad tarkusehambad eemaldada nii kiiresti kui võimalik, sest pärast 25. eluaastat on kõik luud välja kasvanud ja hambaid on raskem eemaldada ja kudede paranemine võtab kauem aega.

Lisaks, kui probleemsetele tarkushammastele ei pöörata tähelepanu ja neid õigel ajal ei eemaldata, siis see võib rikkuda kogu hambususe, põletik levida teistesse hammastesse või kogu igemesse ning seetõttu võib jääda ilma rohkematest hammastest ning halvimal juhul võib see tähendada proteese või kalleid hambaimplamantaate.

Kuidas tarkusehambaid eemaldatakse?

Reeglina toimub tarkusehammaste eemaldamine hambaravikabinetis, aga raskematel juhtudel ka haiglas. Kui tarkusehammas on täielikult suhu lõikunud, siis see ei erine mitahes hamba eemaldamisest, aga kui lõikumine on osaline või puudub, siis toimub kirurgiline sekkumine.

Hammast kattev ige lahti ning vajadusel tehakse ruumi puuriga. Oleneb olukorrast, aga hammast võidakse eemaldada ühes tükis või lõigatakse hammas osadeks ja osad eemaldatakse ükshaaval.

Kogu protsess võtab umbes 1 tund ja täielik paranemine võib võtta kuni nädalaid, aga normaalse elurütmi juurde saab pöörduda juba mõne päeva möödudes.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!