13 ja reede

Kätte on jõudnud 13 ja reede ning ilmselt kõik, kelle maailm rajaneb ebausul ja kõikvõimalike ennete jälgimisel, saab tõenäoliselt tänane päev olema kõikide õuduste kokkusattumine.

Tänane 13. kuupäev ja reede on eriline sellepoolest, et täna on ka ühtlasi täiskuu, mis on üsna harvaesinev kombinatsioon. Viimati juhtus sama sündmus 13. oktoobril 2000. aastal ning järgmine kord leiab sarnane kombinatsioon aset alles 13. augustil 2049.

Siiski lohutuseks, pole mõtet üle paanitseda ja karta, sest tegelikult ei leidu selle kohta ühtki märkimisväärset fakti, et neil harukordsetel päevadel oleks juhtunud midagi katastroofset.

Aga mis on üldse erilist 13 ja reedes?

Kuigi lääne kultuuris peetakse 13 ja reede kombinatsiooni ebaõnne päevaks, ei ole selle kohta ühtegi teaduslikku ega statistilist fakti, et reede ja 13 tooks rohkem ebaõnne, kui mõni muu nädalapäev.

Kuid just psühholoogiliselt mõjutab antud päev paljusi. Ainuüski Ameerikas käitub kuni 21 miljonit inimest teistmoodi, kui 13. kuupäev langeb reedesele päevale. Inimesed on ettevaatlikumad ja kõige kartlikumad ei julge isegi sellel päeval voodist ega kodust välja tulla.

Erinevate allikate väitel kaotavad Ameerika ettevõtted ühtekokku kuni 900 miljonit dollarit, sest inimesed ei tule tööle või nende käitumine erineb igapäeva rutiinist.

Samas Hollandis on täheldatud, et ebaõnne päeval toimub vähem õnnetusi, sest inimesed on siis tunduvalt ettevaatlikumad. Kui muidu toimub igal reedel Hollandis 7800 liiklusõnnetust, siis 13 ja reede keskmiselt 300 õnnetust vähem.

Lisaks veel muigama panev statistiline fakt- tavaliselt langeb just 13. kuupäev kõige tõenäolisemalt reedesele päevale.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!