Need 7 hoiatusmärki ütlevad Sulle, kas tarbid liiga palju suhkrut. Kui Sul on vähemalt 3, siis …


Foto: Ainuüksi suhkrust loobumine võib olla liigtarbijale peaaegu ületamatu ülesanne, millele lisanduvad liigse suhkru tarbimisel tekkinud terviseprobleemid ja kehakaal. See teeb suhkrust loobumise ja tagasi tervislikele radadele suundumise peaaegu sama raskeks kui suitsetamisest loobumine. Seetõttu suhkrut ongi võrreldud erinevate sõltuvust tekitavate narkootikumide - ja mõnuainetega. Järgnevalt saad teada, kas oled suhkru liigtarbija või mitte ning kas oled suhkrust sõltuvuses. Artikkel avaldatud: 06.12.2016, 14:29.


Suhkruga tee või kohvi hommikusöögi kõrvale, lõunaks magus saiake ja mahl, mõned koogikesed ja küpsised õhtusöögiks ning jogurt päeva lõpuks teleka ees. See ei tundu nii hull, eks ?

Eriti, kui mõtleme jogurti või mahla peale, aga tegelikult neis kõikides toitudes on väga palju suhkrut. Suhkrut lisatakse ka toitudesse ja toiduainetesse, kust seda kõige vähem oodata. Näiteks vorstid, konserveeritud oad, kartulikrõpsud, ketšup ja erinevad kastmed – grillkaste, salatikaste jne, kus leidub üllatavalt suurtes kogustes suhkrut.

Seega päeva jooksul tarbime enese teadmata väga palju suhkrut. Aga kui palju siis on liiga palju – see sõltub juba inimesest. Järgnevalt toomegi seitse sümptomit, mis võivad olla märgiks, et tarbid liiga palju suhkrut ja peaksid seda vähendama.

Väsimus

Kuigi suhkur imendub väga kiiresti ja annab palju energiat, siis võib tunduda loogilisena süüa magusat väsimuse ja energiapuuduse leevendamiseks.

Energiapuudust leevendab, aga kuna pärast magusa tarbimist tõuseb veresuhkur väga kiiresti, mistõttu keha eritub loomulikust rohkem insuliini, siis seetõttu veresuhkur kukub taas väga madalaks, mis teeb inimese taas väsinuks ja ka näljaseks.

Keskendumisraskused

Kui pärast sööki on raske keskenduda ja tunnete end unisena, siis see on märk, et tarbid liiga palju suhkru –  ja süsivesikuterikkaid sööke. Ekstreemsed veresuhkru tõusud ja langused põhjustavad keskendumisraskusi, unisust ja isegi depressiooni.

Suhkrusõltuvus

Suhkrusõltuvusest on räägitud palju, aga tihti ei mõisteta seda ega tunta ära. Kui suhkur ei tundu enam nii magusana, siis see on märk suhkrusõltuvusest.

Pikaajaline suurtes kogustes suhkru tarbimine tõstab suhkru tolerantsuse taset. Seega on vaja rohkem ja rohkem suhkrut,  et saavutada sama efekt ja rahuldada oma magusavajadus.

See ongi põhjus, miks teadlased ja toitumiseksperdid on hakanud suhkrut võrdlema erinevate sõltuvust tekitavate narkootikumide ja mõnuainetega.

Kaalutõus

Kaalutõus on lihtne ja loogiline ning sellest on palju räägitud. Räägitud on aga vähem suhkru nn. surnud ringist.

Kui tarbida suhkrut, siis veresuhkru tase tõuseb, milleks langetamiseks kasutatakse insuliini. Kuna veresuhkru taseme tõus oli väga kiire ja järsk, siis keha reguleerib üle ja eritab liiga palju insuliini, mis omakorda viib veresuhkru taseme väga madalaks.

Veresuhkru normaliseerumiseks on kehal vaja toitu ja seetõttu muutume taaskord näljaseks ja tekivad isud, eriti suhkru – ja süsivesikuterikka toidu järele, misttõtu haaratakse taaskord käsi söögi, snäki või šokolaaditahvli järele.

Himud

Kui süüakse palju suhkrut, siis selle tarbimise lõpetamisel tekivad väga suured himud magusa ja lihtsüsivesikuterikka toidu järele. Himusid on võrreldud kokaiiniga.

Himud ei ole otseselt füüsiline sõltuvus, aga inimesel tekib väga tugev ja vastupandamatu soov sama tunnet uuesti kogeda.

Tihti haige ja nohune

Kui olete tihti haige või nohune, siis see võib olla seotud liigse suhkru tarbimisega. Liigne suhkur nõrgestab immuunsüsteemi, muutes inimese vastuvõtlikumaks erinevatele haigustele.

Nahaprobleemid

Meie kehal on väga raske töödelda liigselt tarbitud suhkrut ja nagu muude toksiinide puhul, aitab ka nahk vabaneda liigsest, kuigi see ei ole kõige tõhusam viis.

Liigse suhkru tarbimisel eritub osa läbi naha, mistõttu naha normaalne mikrofloora on häiritud ja võivad tekkida erinevad nahaprobleemid – ja haigused, nagu näiteks akne, ekseem, rosaatsea, naha kuivus või vastupidiselt nahk tundub õline.

Kokkuvõte

Loomulikult magusad toiduained muudavad ka meie elu magusamaks ja ei ole patt süüa šokolaaditahvel siin ja magus saiake seal, aga sellega ei tohiks minna liiale. Lisaks oleks soovitatav eelistada naturaalsemaid toiduaineid, nagu näiteks magusad puuviljad, sest suhkru liigtarbimine ja selle tagajärgedega võitlemine on väga raske.

Ainuüksi suhkrust loobumine võib olla liigtarbijale peaaegu ületamatu ülesanne, millele lisanduvad liigse suhkru tarbimisel tekkinud terviseprobleemid ja kehakaal. See teeb suhkrust loobumise ja tagasi tervislikele radadele suundumise peaaegu sama raskeks kui suitsetamisest loobumine.

Kui Sul on ülaltoodud seitsmest sümptomist vähemalt kolm, siis tõenäoliselt oled liigtarbija ja peaksid mõtlema sellele ning vähendama suhkru tarbimist.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!