solarium

Uuringud näitavad, et igal aastal põhjustab solaariumi külastamine rohkem nahavähi juhtumeid kui suitsetamine kopsuvähi juhtumeid.

Andmete analüüsimiseks kasutati viimase 20 aasta jooksul tehtud uuringuid, mida oli ühtekokku 88 ja hõlmasid endas 500 000 inimest Ameerikast, Austraaliast, Lääne – ja Põhja-Euroopast.

Tulemused näitasid, et 500 000 nahavähi juhust 450 000 oli põhjustatud solaariumist. Sama näite põhjal 500 000 kopsuvähi juhust oli 360 000 põhjustatud suitsetamisest.

Samuti uuringutest selgus, et solaariumi kasutamine on suhteliselt populaarne. 35% täiskasvanutest ja 55% üliõpilastest oli kasutanud vähemalt kord elus solaariumit. Sealjuures viimase aasta jooksul külastamise protsent oli vastavalt 14 ja 43.

Seega solaariumi mõju nahavähi tekkele on suurem kui varasemalt arvati. Üldiselt on õigeaegselt avastatud ja ravitud nahavähi prognoos suhteliselt hea – paranemine toimub 95%-100% juhtudest ning metastaasid tekivad üliharva.

Samas ei tasuks ära unustada melanoomi, mis on üks nahavähi eriliikidest ja peetakse ohtlikumaks vähivormiks üldse, sest põhjustab suurema osa haigestunute surma (75%). Viimase 20 aasta jooksul on Eestis melanoomi haigestumine suurenenud kaks, meeste hulgas kolm korda.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!