Peaaegu kõik teevad seda igapäevaselt, aga need miljonid inimesed ei tea, kuidas see nende nägemist kahjustab


Foto: Sellest artiklist saad teada, kui ohtlikud on sinine valgus ja UV-kiirgus meie silmadele. Artikkel avaldatud: 05.09.2017, 14:54.

40-aastasel mehel oli halb harjumus. Ta jõllitas igal õhtul pimedas oma nutitelefoni vähemalt 30 minutit. Pärast mõnda aega konsulteeris ta oma silmaarstiga, kuna tal tekkis probleeme nägemisega.

Tema silm oli juba punane ja vikerkest oli tugevasti kahjustatud. Pärast mitmeid kontrolle diagnoositi ta silmavähk. Kuigi see on haruldane, põhjustab seda tüüpi vähk selliseid sümptomeid nagu valged laigud, hägune nägemine või mustad täpid silme ees, kuid need kaebused on levinud ka paljude teiste silmahaiguste korral, mistõttu silmaspetsialistid ei pane kohe halvimat diagnoosi.

UVA ja UVB valguse mõju

Silma kasvajad võivad olla tingitud UV-kiirguse kõrgest tasemest, kuid ka liiga paljust sinisest valgusest, sest see tungib kogu võrkkestani. Kui silm saab liiga palju ultraviolettkiirgust või sinist valgust, võib see tekitada suurt kahju, mis võib viia konjunktiviidi, katarakti või püsiva võrkkesta kahjustuseni. Samuti suureneb silma vähi tekkimise oht.

Traditsioonilised pirnid asendatakse üha enam LED-ide, säästupirnide ja ksenoontuledega. See valgustus rikub ja koormab silmi. Nutitelefonid, arvutid, televiisorid ja muud kuvariga seadmed kiirgavad ka sinist valgust, mistõttu on need silmadele väga ohtlikud.

Pimedas on sinise valguse kiirgus Sinu silmadele ligikaudu 30 korda ohtlikum, kui valges. Pole siiski veel täiesti selge, kui palju ekraan Sinu silmi kahjustab, kuid teada on see, et inimene pilgutab ekraani vaadates silmi vähem ja silmad on seetõttu rohkem ärritatud ning kuivad. Sinisel valgusel oluline roll depressiooni ja unetuse tekkepõhjustes.


Kuidas kaitsta oma silmi kahjustuste eest?

Silmade kaitsmiseks sinise valguse eest kasuta erinevaid kaitsefiltreid. Teine võimalus on kasutada sooja valguse valgusallikaid. Need meetmed on eriti kasulikud inimestele, kes puutuvad pika aja jooksul kokku sinise valgusega, eriti tööajal.

Kui Sa oled päikese käes, siis kaitse oma silmi alati korralike päikeseprillide kandmisega. Päikeseprillide ostmisel on tähtis vaadata UV kaitset. Nii saad olla kindel, et prillid tagavad Sinu silmadele piisava kaitse.

Sinine valgus ja ultraviolettkiirgus ei ole Sinu silmadele iseenesest ohtlik, küsimus on kogustes, mis silmad saavad. Kui märkad mõnda ebatavalist sümptomit, siis konsulteeri oma arstiga. Silmad on siiski üks meie olulisemaid meeleorganeid.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!