Palun lõpeta pudelivee joomine koheselt. Tõde on kurb ja hirmutav!


Foto: Pudelivesi on üks levinumaid viise vee tarbimiseks ja janu kustutamiseks. Aga kas see on mõttekas? Kui puhas on pudelivesi? Seda saad teada järgnevalt. Artikkel avaldatud: 03.03.2017, 0:00.


Kui tihti kustutad janu kraaniveega või pudeliveega? Või kui oled jooksmas, jõusaalis, sõidad autoga – ikka ja jälle on pudelivesi käeulatuses. Kui soovid osta vett tänaval kõndides, siis jälle on ainus võimalus pudelivesi, mis on reeglina plastikpudelis.

Järgnevalt saad teada, kas pudelivee ostmine on mõttekas. Kas ta on puhtam kui tavaline kraanivesi ning kas üleüldse on põhjendatud pudelivee tarbimine. 0,

Tervis & Korporatsioonid

Levinud on müüt, et pudelivee kvaliteet on parem kui kraanivee kvaliteet. See on tõsi ainult väga vaestes arengumaa riikides, kus kogu üldine elukvaliteet on kehv. Uuringud on leidnud, et arenenud riikides on kraanivee kvaliteet isegi parem kui pudelivee kvaliteet. Seega veekvaliteet ei ole argument pudelivee tarbimiseks.

Aga miks me siis ikka joome kallist pudelivett. Keskmiselt pudelivesi on 2000 korda kallim kui kraanivesi. Kas maksaksid 1-eurose võileiva eest €1000, sest ta on pakendatud plastikusse või kilesse? Ei maksaks, aga vee eest oled nõus maksma.

Põhjus, miks me maksame 1000 kuni 2000 korda rohkem vee eest ulatub 40 aasta tagusesse aega. Plastikpudeleid kasutati toona eelkõige magusate karastusjookide pakendamiseks, nagu näiteks Coca-Cola, Fanta jne. Sealt tuli ka ettevõtete kõige suurem kasum.

Peagi tarbijad ja ühiskond leidsid, et karastusjoogid ei ole kõige tervislikumad ning hakati taas jooma vett, tavalist vett. See mõjutas karastusjookide müügiga tegelevate ettevõtete kasuminumbreid ning tuli leida uus lahendus, milleks oli pudelivee müümine.

pudelivesi-tervis

See ei kandnud vilja, sest inimesed ei olnud nõus maksma 1000-2000 korda suuremat hinda vee eest, mis on plastikpudelis, kui saab sama vett tunduvalt odavamalt kraanist. See oli koht, kus tuli käiku massimeedia, reklaamid ning tarbijate tugev mõjutamine.

Nad lõid kunstliku nõudluse, reklaamides pudelivett kui kõige kvaliteetsemat vett ning kraanivett, kui ebakvaliteetset vett. Reklaamides toodi välja, et kraanivesi kõlbab ainult enda, pesu ja nõude pesemiseks, aga mitte joomiseks. See müüt on levinud tänapäevani – osa tarbijaid arvab siiani, et kraanivesi sisaldab kahjulikke ühendeid ja baktereid (näiteks kolibakter) ning pudelivesi on täiesti puhas ja väga kvaliteetne.


Lisaks kasutati reklaamides väga värvikirevaid ja stiilseid reklaambännereid (foto ülal), mis näitasid pudelivett kui looduslikku ja tervislikku vett. See on absurdne, sest tegelikult pudelivesi on filtreeritud kraanivesi, mis ei tee seda tervislikumaks, sest filtreerimise käigus võivad kaduda ka osad soolad, mida inimene vajab.

Siinkohal tasub kindlasti ära märkida, et destilleeritud vesi, kust on eemaldatud kõik soolad ja mineraalid on inimese tervisele kahjulik ning seda pikaldaselt tarbida ei tohiks.

Lagunemine, Loodus & Reostus

Plastiku tootmiseks kasutatakse naftasaadusi ning ainuüksi USA-s plastiku tootmiseks kuluv kogus on võrdeline 100 000 auto kütusega varustamiseks terveks aastaks! Suureks probleemiks on ka plastiku pikk eluiga, mille lagunemine looduses võtab väga pikka aega.

Plastikut ja plastikpudeleid töödeldakse küll ümber ning ostetakse kokku, aga siiski ümbertöötlemistehastesse jõuab natuke üle poole pudelitest. USA näitel umbes 31.2% (2013. aastal), Euroopas on protsent 51% (2011). Ülejäänud plastik leiab tee prügimäele või loodusesse.

Kui me võtame arvud tonnides, siis aastal 2011 toodeti Euroopas üle 3.3 miljoni tonni plastikpudeleid, millest ümbertöötlemisse jõudis kõigest 1.6 miljonit tonni. Seega ülejäänud 1,7 miljonit tonni vedeleb looduses, prügimägedel või metsas.

USA näitel toodetakse ühes päevas 70 miljonit plastikpudelit ning sellest 70% leiab tee mujale kui ümbertöötlemistehasesse.

Kokkuvõte

Plastikupudeli veel ei ole mitte mingit eelist. Hind on tuhandeid kordi odavam, ei ole reostust ümbertöötlemata plastiku või selle tootmise näol. Parem võtta kapist klaas ja lasta see vett täis ning juua, mitte raisata raha, loodust ja ressursse pudelivee peale ning toita suuri korporatsioone.

Lisaks ei ole vaja uskuda suurkorporatsioonide reklaamijuttu, kuhu on pumbatud miljardeid eurosid. Seega plastikpudelist vee tarbimine kohas, kus on olemas kraanivesi, on täiesti absurdne ning põhjendamatu.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!