Alusta oma päeva peotäie pohladega – Sinu keha tänab Sind hiljem


Foto: Pohl on sarnane jõhvikale, kuid selles on rohkem vitamiine ja toitaineid, kui jõhvikas. Artikkel avaldatud: 04.10.2023, 15:00.

Enamik inimesi nõustub, et marjad on väga maitsvad ja toitvad, kuid mõned marjad on rohkem toitvamad kui teised. Viimastel aastatel on acai ja goji marju nimetanud supermarjadeks ja nad aitavad kaasa ka kaalulangusele.

Mida aga paljud ei tea on see, et meie enda pohlad on sama head kui mitte veel paremadki marjad, mida näitab 2014. aastal Rootsis tehtud uuring.

Uuringut viisid läbi teadur Karin Berger ja doktorant Lovisa Heyman Rootsis Lundi Ülikooli Antidiabeetiliste Toiduainete keskuses.

Kõigepealt jagasid nad hiired kahte rühma. Ühel rühmal toimus madala rasvasisaldusega toitumine ja teine rühm sai rasvast toitu. Seejärel eraldasid teadlased hiired, kes sõid suure rasvasisaldusega toitu väiksemateks alarühmadeks.

Mõni rühm hakkas lisaks saama pohli, mõni mustikaid, mõni vaarikaid ja üks kontrollrühm ei saanud marju üldse.

Kolm kuud hiljem näitas pohli saanud grupp parimaid tulemusi. Nad ei võtnud kaalus juurde ja olid samal tasemel madala rasvasisaldusega toitu saavate hiirtega. Nende veresuhkru ja insuliini tase olid samuti sarnased.

Peale selle olid nende kolesteroolitasemed ja nende maksa rasvatasemed madalamad kui hiirtel, kellele söödeti rasvaseid toite, kuid ei söönud marju.

Teadlased ei tea ikka veel, miks pohlad nii positiivset mõju tervisele avaldavad, kuid üks teooria viitab polüfenoolidele – antioksüdandid, mis annavad pohladele punase värvi.

Niisiis, kui palju pohli Sa pead sööma, et oma kaalu kontrollida?

«Hiirte toidus oli pohlade osakaal 20 protsenti. Inimesed ei ole võimelised nii palju marju sööma, kuid inimesed ei loo ka tavaliselt endale selliseid toitumistingimusi nagu ainult rasvast toitu saanud hiirtel. Pigem elada tervislikult, vältida rasvumist ja diabeeti ning täiustades oma toidumenüüd peotäie pohladega,» ütles Karin Berger.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!