Tansaania naine maskeeris end aastateks meheks ja sai tasuva töö, kuniks teda süüdistati vägistamises ja pidi tõestama end.


Foto: Pili Hussein töötas vääriskivikaevanduses mehena ligi kümme aastat, kuni ta paljastati sellega, et teda süüdistati vägistamises. Artikkel avaldatud: 16.06.2017, 12:45.

Pili Hussein kasvas üles suures peres Tansaanias. Tema isa oli loomakasvataja, kellel oli palju suuri farme. Pili isal oli kuus naist ja ta oli üks 38-st lapsest. Kuigi tal ei olnud millestki puudust, ei meenuta ta oma lapsepõlve suure heldimusega.

«Mu isa kohtles mind nagu poissi ja ma pidin hoolitsema kariloomade eest. Mulle ei meeldinud see elu üldse,» ütleb ta.Ka Pili abielu oli õnnetu ja 31-aastasena põgenes Pili oma vägivaldse abikaasa eest.

Tööd otsides jõudis ta väiksesse Tansaania Mererani linna, mis asub Aafrika kõrgeima mäe, Kilimandžaaro juures – ainus koht maailmas, kus toimub haruldaste violett-siniste kalliskivide kaevandamine.

«Ma ei käinud koolis, nii et mul polnud palju valikuid,» ütleb Pili.

«Kaevanduspiirkonnas ei lubatud naistel töötada, nii et muutsin ennast meheks. Võtsin suured püksid, lõikasin sääred lühemaks ja nägin nendes välja nagu mees. Seda ma tegin.»

«Ma tegutsesin nagu gorilla – võisin kakelda, ropendada ja kandsin endaga kaasas suurt nuga nagu Maasai sõdalane.»

Täielikuks muutumiseks muutis ta ka oma nime.

«Mind kutsuti onu Husseiniks, ma ei öelnud kellelegi, et mu tegelik nimi on Pili. Isegi täna, kui te laagrisse tulete, küsite mind selle nimega, onu Hussein.»

Kuumades ja räpastes tunnelites, millest mõned ulatuvad sadu meetreid maapinnast allapoole, töötas Pili 10-12 tundi päevas, kaevates ja sõeludes, lootes leida avastama vääriskive.

«Ma võisin minna 600 meetri sügavusele šahti ja ma tegin seda julgemini kui paljud mehed. Olin väga tugev ja toimetasin sealt asju, mida arvati, et ainult mehed suudavad.»

Pili ütleb, et keegi ei kahtlustanud, et ta on naine.


Umbes aastapärast tabas ta tõelise peavõidu, ta leidis kaks massilist tansaniidi kivide klastrit. Saadud raha eest ehitas ta oma isale, emale ja kaksikõele uued majad, ostis endale rohkem tööriistu ja hakkas endale töölisi tööle võtma.

Tema maskeering oli nii veenev, et tema tõelise identiteedi teadasaamiseks oli vaja erakordseid asjaolusid. Kohalik naine teatas, et kohalik kaevur vägistas teda ja Pili arreteeriti kahtlustatavana.

«Kui politsei tuli, siis mees, kes tegelikult vägistas, näitas näpuga minu peale ja ütles, et see on mees, kes seda tegi ja mind viidi politseijaoskonda,» ütleb Pili.

Tal polnud muud valikut, kui oma saladus avalikuks teha.

Ta palus politseil leida naine, kes teda füüsiliselt uuriks, tõestamaks, et ta ei saa olla vastutav ja vabastati varsti peale seda. Isegi pärast seda ei suutnud tema kolleegid uskuda, et neid on nii pikka aega petetud.

«Nad ei uskunud isegi siis, kui politsei ütles, et ma olen naine,” ütles ta.

«Neil oli raske sellega leppida kuni ma abiellusin ja perekonna lõin.»

Pili jaoks oli väga raske leida abikaasat, sest kõik pidasid teda meheks, kuid lõpuks õnn naeratas talle.

Tänaseks on Pili teinud edukat karjääri. Tal on oma vääriskivikaevandus 70 töötajaga. Tema alluvuses töötab ka kolm naist, kuigi mitte kaevurina, vaid kokana.

«Ma olen uhke selle üle, mida ma tegin, see tegi mind rikkaks, kuid see oli väga raske,» ütles ta.

«Ma tahan, et mu tütar läheb kooli, saab hea hariduse ja seejärel saab oma elu juhtida nii, nagu ta soovib, kaugel sellest, mida mina kogesin.»

Allikas: DailyMail

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!