See mees elas kauem kui tema 4 naist, 10 õde-venda ja kõik tema lapsed. Mis on tema saladus?


Foto: Mbah Gotho, 146 on siiani vanim mees, kes kunagi on elanud. Mis on tema pika ea saladus? Artikkel avaldatud: 28.06.2017, 14:07.

Mingi hetk soovime me kõik elada igavesti või siis vähemalt tahame, et meil oleks pikk elu. Miks mõned inimesed elavad nii palju vanemaks kui teised? Kas see on tõesti ainult geneetika või kas meie toitumine ja eluviis mängivad suuremat rolli?

Kui otsida vastust nendele küsimustele, siis oskavad neile vastata ja nõu anda ainult inimesed, kes on kõrge eani elada suutnud. Võib-olla saame me midagi neilt õppida.1. Emma Morano, 117

Emma sündis 1899. aastal Itaalias. Aastakümneid sõi ta iga päev kaks toorest muna, et püsida ilusa ja tervena. Seda dieeti soovitas talle tema arst, kuna naisel oli diagnoositud aneemia.

Kui Sa arvad, et ta sõi 2 toore muna kõrvale ainult puu- ja juurvilja, siis eksid. Talle meeldisid veel väga küpsised ja isegi klaasikesest šnapsist ei öelnud ta ära.

Pärast oma abikaasa kaotamist 1938. aastal elas Emma üksi. Endine tehasetöötaja suri käesoleva aasta alguses, 15. aprillil.

2. Hermann Dörnemann, 111

Hermann suri 2005. aastal. Ta oli tol ajal vanim mees Saksamaal. Tema sõnul oli tema kõrge ea saladus täiesti vastupidine sellele, mida paljud inimesed ootasid.

Saksamaal Essenis sündinud Hermann jõi iga päev klaasi tumedat Saksa õlut, vältis treeningut ja kunagi ei reisinud. «Sport on tappev» oli tema moto.

Endine elektriinsener jõi ka iga päev kartulikeeduvett, et saada vitamiine. Ta suri kopsupõletikku 2. märtsil 2005.

3. Misao Okawa, 117

«Söö ja puhka korralikult ja sa elad pika elu». Misao andis selle nõuande oma 116. sünnipäeval tehtud intervjuus. Oma viimastel päevadel elas ta vanadekodus ja sõi korralikult kolm korda päevas. Tema lemmiktoit oli sushi.

Misao pani suurt väärtust ka stressivabale elule. «Sa pead õppima lõõgastuma,» oli tema nõuanne. Jaapani naine suri 1. aprillil 2015 117-aastaselt.


4. Jeralean Talley, 116

Pärast oma abikaasa surma elas Jeralean oma tütrega ja nautis ajaveetmist oma lapse-lapse-lapsepojaga. Michigani naine suhtus alati teistesse hästi. Tema pika elu saladus oli elu kuldreegel: «Tee teistele seda, mida sa tahaksid, et nad teeksid sinule».

5. Mbah Gotho, 146

Ta on siiani vanim mees, kes kunagi on elanud. Mbah, Indoneesiast, elas kauem oma neljast naisest, 10 õest-vennast ja kõigist lastest.

Ta suri 30. aprillil 2017. aastal uskumatu 146. aastasena. Kuidas ta suutis nii kaua elada? Tema sõnul on pikaealise elu võtmeks kannatlikkus ja tema juhtumil ka on tal alati olnud ümber inimesed, kes teda armastavad ja hoiavad.

Tundub, et kaua saab elada ka kui Sa väldid sporti, jood õlut ja sööd tooreid mune, kuid siinkohal on need siiski erandid. Pole 100 % garantiid, kuid tervislik toitumine ja regulaarne treenimine on kindlasti parim viis püsida tervena ja elada pikk elu.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!