Sellise pildi võid leida internetist, kuid mitte kohast, kust oleksid seda oodanud


Foto: See pilt ilmus kohas, kus Sa seda kõige vähem ootad - Google Mapsi tänavavaate funktsioonis. See on vaid üks paljudest üllatustest, mida võib sealt leida. Artikkel avaldatud: 21.09.2017, 13:00.

Tänapäeval on otsingumootorid enamiku inimeste igapäevaelu lahutamatu osa. Vastused kõigile küsimustele leiad vaid mõne klikiga, kuid sellel mugavusel on oma hind.

Kui me saame midagi suurest otsingumootorist nagu Google, siis anname vastutasuks oma isiklikku teavet – kõik, mida me võrgus teeme, saab jälgida ja vaadelda ning salvestada andmepankades igat liiki kasutusalade jaoks. Nii et kui kasutad internetti, siis pea alati meeles, et iga Sinu sammu jälgitakse.

Täna on otsingumootori valimine peaaegu poliitiline tegu. Iga kord, kui klõpsad, lubad endal jõuda veebiseires üha kaugemale, kus jälgidakse kõike, mida me loeme, kirjutame ja vaatame.

Sellest tegevusest on välja kasvanud tohutu infotehnoloogiatööstus ning see annab jätkuvalt rohkem ja rohkem jõudu meie igapäevaelule ja mida võimsamad need ettevõtted on, seda suurem on nende mõju avalikule korrale ja äritegevusele. Mida see kõik meie jaoks tähendab?

Kui oled mures oma privaatsuse pärast ja oled uudishimulik, et näha, millised muud teabeallikad on olemas, peaksid kaaluma, millist otsingumootorit kasutad. Kui hakkad otsima, siis näed, et inimestele, kes ei soovi, et nende igat sammu jälgitakse, on palju võimalusi.

1. Google – Hiiglane

Google on kõige populaarsem ja omab üle 60 % otsingumootorite turust, mis tähendab, et ettevõttel on juurdepääs paljudele isiklikele andmetele. Tähtis on teada, et Google salvestab kõik meie otsingud, klikid, meilid ja pildid oma andmebaasi.

Sa võid arvata, et sul pole midagi varjata, kuid kas tõesti soovid, et kõik Sinu isiklikud andmed oleksid kättesaadavad kõigile, kellel on juurdepääs nende andmebaasile?

2. DuckduckGo – anonüümne

DuckduckGo on alternatiivne otsingumootor, mis koondab tulemusi kõigist teistest otsingumootoritest peale Google’i. Tegelik pluss on see, et teenus ei jälgi Sinu veebis liikumist ega salvesta ühtegi Sinu isiklikku teavet – ei IP-aadressi, vahemälu ega küpsiseid. See tähendab, et saad surfata täiesti anonüümselt.


3. Quora – isiklik puudutus

Kui otsid vastuseid küsimustele, pakub Quora kogukonda inimesi, kes armastavad oma teadmisi jagada. Lihtsalt sisesta oma küsimus ja saad koheselt selle entusiastliku veebikogukonna pakutava teabe nimekirja. Kogukond on hästi juhitud, et saaksid usaldusväärseid vastuseid.

4. Ecosia – keskkonnateadlane

See on väga lahe idee: iga sisestatud otsingupäringu korral istutab ettevõte puu. Milline suurepärane võimalus nautida kaasaegse tehnoloogia eeliseid, samas teades, et teed samal ajal ka loodusele kasu.

5. Million Short – hipster

See uustulnuk töötab nagu Google, kuid erinevus seisneb selles, et see pakub filtrivalikuid, mis võimaldavad Sul eemaldada top 100, top 1000 või isegi top miljoni tulemuse.

Mis sellest kasu on? Võid minna mööda kõikidest sponsitud saitidest ja kordustest, et saada mõnda kasulikku teavet, mis võib tulemuste alla olla mattunud.

Nüüd, kui oled teadlik alternatiividest, siis milline otsingumootor on Sinu arvates õige? Kui Sa pole veel kindel, siis proovi vähemalt mõnda alternatiivi. Sa võid tulemusest olla meeldivalt üllatunud.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!