nutiseadmed

Hiljutisest uuringust selgus, et magamistoas olevad ekraaniga nutiseadmed (näiteks telefon, tahvelarvuti) häirivad laste und ja isegi siis, kui nutiseadmed on lülitatud välja.

Eksperdirühm töötles läbi 11 erineva uuringu andmed, milles osales rohkem kui 125 000 inimest, et selgitada välja, kas nuitseadmed ja muud ekraaniga tehnikavidinad mõjutavad unekvaliteeti.

Selgus, et mistahes nutiseadmete kasutamine enne magama minekut kahekordistas erinevate unehäirete tekke riski ja suurendas väljamagamatuse tunnet kaks korda. Enam olid ohustatud just lapsed.

Aga, mis kõige olulisem, uni olu oluliselt häiritud ka siis, kui seadmeid ei kasutatud või olid välja lülitatud, mis näitab, et unekvaliteedi parandamiseks tuleks nutiseadmed magamistoast ära viia.

Teine uuring näitas, et seitsmel kümnest 9 kuni 10 aasta vanusest lapsest on vähemalt üks ekraaniga nutiseade, olgu selleks telefon, tahvel – või sülearvuti, mida kasutatakse ka magamistoas. Kuna seadmed mõjutavad aju psühholoogiliselt, siis seetõttu on uni kehvem ja kaktendlik ning raskem on uinuda.


Kvaliteetne uni on eriti tähtis just lastele, kes vajavad rohkem und. Ebakvaliteetne uni vähendab järgmistel päevadel oluliselt lapse õppeedukust, motivatsiooni kui üldist enesetunnet. Seega laste magamistubades ei tohiks olla mitte ühtegi nutiseadet, telekat ega arvutit ning vähemalt üks tund enne magama minekut ei tohiks neid üldse kasutada.

Teisalt ei tohiks lastele mistahes nutiseadmete kasutamist täielikult keelata. Jälgige oma last. Kui ta on positiivne ja magab hästi, siis see ei ole tema jaoks probleem, aga kui märkate muutusi, siis teadke, et üheks põhjuseks võivad olla erinevad ekraaniga nutiseadmed ja peaksid nende kasutamist piirama.

Sama kehtib ka täiskasvanute puhul, aga täiskasvanud on välistele keskonna teguritele kui ka nutiseadmetele vähem vastuvõtlikumad. Aga siiski oleks parem magamistubades seadmeid mitte kasutada. Jagage seda teadmist ka teistele, sest see väike muudatus võib unekvaliteeti olulilselt parandada.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!