Sa ei pruugi seda teada, kuid need asjad lisaks alkoholile kahjustavad tugevalt Su maksa. Nr. 2 saad kindlasti muuta


Foto: Alkohol ei ole ainuke, mis meie maksale kahjulikult mõjub. Artikkel avaldatud: 19.09.2017, 12:02.

Idee, et Sinu maks suudab toime tulla kõigega, mis Sa talle ette söödad, on väga kaugel reaalsusest. Kuigi maks on meie kõige olulisem keha puhastav organ toksiinide filtreerimisel, siis jäävad sinna siiski mõned kahjulikud ained pidama.

Kui neid maksale kahjutegevaid aineid elu jooksul hakkab sinna järjest rohkem kogunema, võib see olla allapoole suunatud spiraali algus.

On hästi teada, et liigne alkoholi tarbimine kahjustab maksa, kuid on ka muid viise, mis takistavad seda olulist organit vajalike funktsioonide täitmisel.

1. Töödeldud toit

Toit, mida töödeldakse kemikaalidega ja et see kauem värske püsiks, on sageli täis rasva ja säilitusaineid, mis mõlemad põhjustavad maksa oksüdatiivset kahjustamist. Kui tarbid liiga palju kaloreid rasvast ja süsivesikutest, võib see põhjustada maksa rasvumist.

2. Passiivsus

Maks mängib seedimisel olulist rolli. Aktiivne eluviis toetab seda rolli maksal märkimisväärselt, sest see põhjustab Sinu kehal efektiivsemalt süsivesikute energia kasutamist.

3. Liigne rasvkude

Passivsuse ja töödeldud toidu ületarbimine põhjustab tihti rasvumist, millel on ka negatiivne mõju maksale. Rasvumine on tihedalt seotud maksahaiguse mittealkohoolse steatohepatiidiga (NASH). See tekib siis, kui maksa koguneb liiga palju rasva, mis põhjustab põletikke ja kahjustusi.

Ravimata NASH võib põhjustada maksavähki, tsirroosi või maksapuudulikkust isegi patsiendil, kes ei ole alkoholi kunagi joonud. Selle haigusseisundi puhul on eriti ohtlik, et üldiselt ei esine varajasi hoiatussümptomeid, mis tähendab, et seda ei avastata sageli enne, kuni haigus on juba kaugele arenenud.


4. Suured kogused valuvaigistit

Atsetaminofeen, mida tavaliselt tuntakse paratsetamoolina, on populaarne valuvaigisti, mida kasutatakse ka palaviku vähendamiseks. Peavalu, lihasvalu või palaviku esimeste sümptomite puhul haarame kohe tableti järele, kuid liiga palju valuvaigistit võib maksa kahjustada.

Atsetaminofeeni võib leida ka paljudest teistest ravimitest ning see on eriti ohtlik koos alkoholiga. Seepärast ei ole üldse soovitatav võtta paratsetamooli pohmelli puhul, sest see teeb Sinu maksale topeltkahju.

5. Muud ravimid

Ravimid, mis sisaldavad naatriumvalproaati (krambihoogude, bipolaarse häire ja migreeni raviks kasutatav konvulsioonivastane ravim), omavad maksale kahjulikku toimet.

Teised levinud süüdlased on karbamasepiin, fenütoiin, levofloksatsiin ja moksifloksatsiin, populaarsed antibiootikumid limaskesta ja hingamisteede haiguste raviks, mis võivad põhjustada paljudel patsientidel maksakahjustust.

Kui neid ravimeid kasutatakse pikema aja vältel, on tähtis regulaarselt teha vereanalüüse, et ära tunda kõik varajased maksakahjustused.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!