Kui Sa sööd maisi, siis need 8 asja juhtuvad Sinu kehaga!


Foto: Sellest artiklist saad teada, milliseid kasulikke asju pakub maisi söömine. Artikkel avaldatud: 13.07.2017, 14:44.

Maisi kasu tervisele hõlmab diabeedi kontrolli, südamehaiguste ennetamist, vererõhu alandamist ja sünnidefektide ennetamist. Mais on maailmas üks populaarsemaid teravilju ja paljudes riikides põhitoiduks, sealhulgas USA’s ja paljudes Aafrika riikides.

Maisi toiteväärtus

Mais ei soodusta ainult tervislikku ainevahetust, vaid selles on rikkalikult ka A-, B- ja E-vitamiini ning palju mineraale. Selle kõrge kiudainete sisaldus mängib olulist rolli seedehäirete ennetamisel, nagu kõhukinnisus, hemorroidid ja soolevähk. Maisis sisalduvad antioksüdandid toimivad ka kantserogeensete ainetena ja takistavad Alzheimeri tõbe.

Maisi tervislikkus

Mais pakub palju tervislikke toitaineid. Lisaks sellele, et mais pakub head maitset igale toidule, on see rikas fütotoitainete poolest ja kaitseb mitmete krooniliste haiguste vastu. Mõned maisi hästi uuritud ja laiaulatuslikud tervisega seotud eelised on loetletud allpool.

Rikas kalorisus: maisis on rikkalikult kaloreid ja see on populaarne toit paljude rahvaste seas. Maisi toiteväärtus on 342 kalorit 100 grammi kohta, mis on teraviljade hulgas kõrgeim.

Vähendab hemorroidide ja soolevähi riski: ühe tassi maisi kiudainete sisaldus on 18,4 % suurem päevas soovitatud kogusest. See aitab leevendada seedeprobleeme, nagu kõhukinnisus ja hemorroidid ning samuti vähendab mais käärsoolevähi riski.

Rikas vitamiinide allikas: maisis on rikkalikult B-vitamiini, eriti tiamiini (B1) ja niatsiini (B3). Tiamiin on oluline närvide ja kognitiivse funktsiooni säilitamiseks. Nitsiinipuudus tekitab pellagrat, mida iseloomustab kõhulahtisus, dementsus ja dermatiit.

Samuti on see pantoteenhapete hea allikas, millel on oluline osa süsivesikute, valkude ja lipiidide ainevahetusprotsessides.

Maisis on palju foolhapet. Foolhappe defitsiit rasedatel võib põhjustada alakaaluliste ja närvisüsteemi kahjustusega imikute sündi. Maisiterades on palju E-vitamiini – looduslikku antioksüdanti, mis on oluline haiguste eest ja keha kaitseks.


Rikas mineraalide allikas: mais sisaldab rikkalikult mineraale, mida meie organism igapäevaselt vajab – fosforit, magneesiumi, mangaani, tsinki, rauda ja vaske. Samuti sisaldab mais seleeni, mida on muudest toitudest raske leida. Fosfor on oluline normaalse kasvu, luude tervise ja optimaalse neerutalitluse reguleerimiseks. Magneesium on vajalik normaalse närvisüsteemi ja südame löögisageduse säilitamiseks.

Rikas antioksüdantide allikas: mais on rikkalik antioksüdantide allikas, mis võitleb vähktõbe põhjustavate vabade radikaalidega. Mais sisaldab feruulhapet, mis on kantserogeenivastane aine, mis on osutunud tõhusaks võitluses kasvajate vastu, mis põhjustavad nii rinna- kui ka maksavähki.

Kaitseb südant: teadlaste sõnub vähendab maisiõli kolesterooli taset, vähendades seeläbi erinevate südame-veresoonkonna haiguste riski. Maisiõli aitab omega-3 rasvhapetel halba kolesterooli välja viia ja seeläbi vähendab arterite ummistuse tõenäosust, alandab vererõhku ja vähendab südameinfarkti ning insuldi riski.

Väldib aneemiat: mais aitab ära hoida vitamiinide defitsiidist tingitud aneemiat. Maisis on palju rauda, mille puudumine on üks peamisi aneemia põhjuseid.
Kontrollib diabeeti ja hüpertooniat: uuringud on näidanud, et maisi söömine aitab kaasa insuliini tootmisele ja on efektiivne hüpertooniatõve vastu võitlemisel.

Kosmeetilised eelised: maisitärklist kasutatakse paljude kosmeetikatoodete valmistamisel ja seda võib kasutada ka nahalööbe ja -ärrituse leevendamiseks. Maisitooteid saab kasutada ka kantserogeensete naftasaaduste asendamiseks, mis on paljude kosmeetikatoodete põhikomponendid. Paljud traditsioonilised nahakreemid sisaldavad baasmaterjalina vaseliini, mis võib blokeerida poorid ja muuta naha seisundi veelgi halvemaks.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!