Kas Sa oled mõelnud, kui palju aega veedad Sa oma voodis? Paljude inimeste jaoks on see rohkem kui kaheksa tundi päevas.
Bakterid ja viirused
Vanemad madratsid on tõelised inkubaatorid bakteritele ja viirustele. Uuringud on näidanud, et paljud vanad madratsid sisaldavad enterokokke, stafülokokke, noroviirust ja metitsilliin-resistentse (MRSA).
Need bakterid võivad põhjustada tõsiseid nakkusi, millest paljud ei allu antibiootikumidega ravile. Üldreegel on, et madrats tuleb iga seitsme aasta järel uue vastu välja vahetada.
Tolmulestad
Kas teadsid, et keskmine madrats sisaldab 100 000 kuni 1,5 miljonit tolmulesta? Need väikesed olevused armastavad niisket ja sooja keskkonda, täpselt sellist nagu linade vahel ning toituvad vana naha tükkidest, mis inimestelt kukub iga päev.
Lestad ise ei ole inimesele ohtlikud, kuid mõned on allergilised nende väljaheitele. See võib olla eriti ohtlik astmaatikutele ja põhjustada tõsiseid hingamisraskusi.
Tolmulestade kogunemist madratsile aitab väga hästi vähendada tolmuimeja koos HEPA-filtriga.
Veel üks mittesoovitav partner voodis on täid. Kui Sa ärkad ja märkad hammustusi ning punaseid laike oma kehal, võivad täid madratsis olla.
Lutikad
Hea uudis on see, et lutikad ei levita haigusi, kuid see ei tähenda, et nad elu väga ebamugavaks teha ei või.
Kui nad madratsisse on pugenud, siis need 1 mm punakaspruunid kahjurid hammustavad Sind 500 korda öö jooksul! Hammustamisjäljed võivad väga sügeleda ja põhjustada ekseemi. Madratsile lahjendatud piirituse pihustamine aitab neist vabaneda.
Mürgised kemikaalid
Tänapäeval on enamik madratseid tulekindla kattega. See võib olla hea tulekahju ärahoidmiseks, kuid kemikaalid, mida selleks kasutatakse, on suhteliselt ohtlikud ja sisaldavad aineid nagu formaldehüüd, boorhape ja Modakrüül.
Need kemikaalid võivad põhjustada allergiat ja isegi ka vähki. Formaldehüüdi puhul hästi teada, et see põhjustab läkaköha ja valu rinnus.
Aja jooksul võivad tulekindlad kemikaalid hakata tootma ohtlikke aure, kui nad murduvad, või reageerida teiste madratsi kemikaalidega.
Hallitus
Inimesed, kellele meeldib magades palju värsket õhku, hoiavad sageli natuke akent lahti ka talvel, aga see võib põhjustada probleeme, kui külm õhk kondenseerub madratsi alaosas.
See niiskus koos pimeda keskkonnaga on ideaalne kasvulava hallitusele. Hallitus võib põhjustada peavalu, köha ja astmahooge. Kui Sa leiad madratsilt hallituse, siis ainus lahendus on osta uus madrats.
Poroloonmadratsid
Memory foam madratsid on muutunud väga populaarseks. Probleem on aga selles, et poroloon, mis võimaldab neil moodustada kuju keha järgi, on täis kemikaale.
Tootjad paljudes riikides ei ole kohustatud loetlema kõiki porolooni tootmiseks kasutatavaid materjale nagu näiteks metüülbenseeni. See kemikaal kujutab endast suurt terviseriski, mida enamik tarbijaid ei tea. See võib põhjustada tõsist kahju närvisüsteemile, põhjustades pearinglust, peavalu ja isegi teadvusekaotust.
Nagu näed, ei ole madratsid nii ohutud, kui nad välja paistavad, kuid kui valid õige madratsi ja selle eest korralikult hoolt kannad, siis vähendad oluliselt oma terviseriske.