492984Me kõik teame, mis on rämpstoit. 
Me oleme kindlasti ka mitmeid kordi lugenud või kuulnud, et see on meie tervisele kahjulik. Kuid kas me ka tegelikult teame, miks see on kahjulik, miks me seda süüa tahame ja kuidas see mõjutab meie keha?

Mõiste rämpstoit hõlmab üsna laia toidugruppi, kuid tavaliselt kehtib see toitude kohta, mis on suhteliselt kõrge kalorsusega, kuid madala toiteväärtusega.

Rämpstoit sisaldab tavaliselt palju suhkrut, soola, valget jahu ja rasva, eriti küllastaunud rasva. Sageli on see tugevalt töödeldud ja pakendatud, mistõttu on seda lihtne valmistada ja tarbida.

Ühesõnaga rämpstoit on kiire, lihtne ja mugav. Aga ennem, kui me läheme mugavamat vastupanu teed, peaksime me mõtlema, kas asi on ikka seda väärt. Oleks aeg analüüsida, kui tihti me rämpstoitu ühel või teisel moel tarvitame? Tihti tundub, et nagu üldiselt ei söökski. Iga päev ju McDonaldsis ei käi? Aga need süütud pakendatud maiustused, krõpsud, poest kiiruga haaratud magusad karastusjoogid, tanklast võetud Hot dog, kipuvad tihti ununema ning nii juhtubki, et enamus meie söögimenüüst tegelikult sisaldabki rämpstoitu.

Kas sa teadsid, et lapseootel naise lootele rämpstoidu söömine võib olla sama kahjulik, kui suitsetamine?

Kas sa teadsid, et iga kolmas inimene sureb südame ja veresoonkonna haigustesse, ning viimastel aastatel on tekkinud seisukoht, et iga kolmas vähist põhjustatud surmajuhtum on samuti põhjustatud valest toitumisest?

Samuti teatakse, et südame ja veresoonkonna haigused tulenevadki eelkõige vähesest liikumisest ning valest (s.t. liiga energiarikkast, ühekülgsest ning trans-rasvade rikkast) toitumisest. Kas sa tahaksid surra valesti toitumise tagajärjel? Kas rämpstoidu söömine tundub sulle väärt põhjus, miks joosta mööda arstide vahet, põdeda diabeeti või vähki?

Vaatleme nüüd pilti, kus võrdleme, McDonaldsi einet arbuusiga.

376691_275908345848170_1347162999_n

Mida me pildilt võime järeldada? Kui isegi bakterid ei söö seda, miks peaksid tegema seda sina?

Kujutad sa ette, et kui sööd ühe suure McDonaldsi eine, peaksid jalutama 7 tundi järjest, et põletada ära rasv, mida toidust kogusid?

Läheme nüüd faktide juurde, mida rämpstoit tegelikult sinu kehaga teeb

 • Rämpstoit põhjustab väsimust. Kuigi rämpstoit paneb sind hetkeks tundma end rahulolevana ja tekitab täiskõhu tunde, ei sisalda siiski rämpstoit vajalikke toitaineid nagu valke ja süsivesikuid, mis hoiavad su keha tervena ja energilisena. Kui sa sööd rämpstoitu iga päev, siis võid kogeda ka kroonilist väsimust. Pideval tarvitamisel võib rämpstoit vähendada su energia taset isegi sel määral, et sul võib olla raskusi täitmisel oma igapäeva ülesannetel.
 • Rämpstoit raskendab seedimist, ärritab peamiselt mao limakesta, sest toidud on liiga vürtsikad ning ilma kiudaineteta, mis on oluline normaalsele seedimisele. 
 • Halb hingeõhk ja keha lõhn. Kui kehal on raske vabaneda toidust soolte kaudu, üritab keha kõrvaldada rämpstoidust saadud toksiine läbi higinäärmete ja halva hingeõhu. 
 • Rämpstoit põhjustab kõikumisi veresuhkrus: rämpstoit sisaldab palju rafineeritud suhkrut, mis paneb su ainevahetuse pinge alla. 
 • Rafineeritud suhkur paneb kõhunäärme eritama rohkem insuliini, et vältida äärmuslikku veresuhkru taset. Kuna rämpstoit ei sisalda piisavalt süsivesikuid ja valke ning selle tulemusena langeb ka veresuhkur kohe peatselt toidu söömist. See tekitab sinus ärritunud tunnet ning tõstab ühtlasi ka edaspidist iha kiirtoidu järele. 
 • Rämpstoit avaldab mõju ka aju funktsioneerimisel. Ajakirjas Brain, Behavior and Immunity avaldati uuring, kus rotid toitusid terve nädala rämpstoidust, ning see vallandas neil mäluhäireid. Ka teised loomkatsed on näidanud, et rämpstoidust pärinevad rasvad aeglustavad õppida uusi oskusi. Uuringud kinnitavad ka, et halvad rasvad rämpstoidust, hakkavad asendama tervislikke rasvu ajus ning seetõttu on häiritud aju tavapärane töö.
 • Rämpstoit suurendab südamehaiguste riski. Rämpstoit sisaldab suures koguses kolesterooli ja triglütseriide, mis on peamised riskitegurid südame haiguste tekkimisel. Ühtlasi ka rasv mis koguneb rämpstoidust sinu kehale, suurendab ka oluliselt riski saada südameinfarkti. 
 • Rämpstoit võib põhjustada ka neeru haigusi. Tead põhjust miks sa ei suuda kunagi öelda ei friikartulitele ja krõpsudele? Sest need sisaldavad suures koguses peenelt töödeldud soola, mis suurendab süljeeritust ja sekretsiooni ensüüme, mis omakorda teeb sind veel näljasemaks selle toidu järele. Suur hulk aga halbu rasvu ja naatriumit, mis tuleneb soolast, tõstab vererõhku ja mõjutab neerufunktsiooni. 
 • Rämpstoit kahjustab maksa: palju transrasvhappeid, mida sisaldab rämpstoit, põhjustab rasvade sadestust maksas, mis võib viia maksa düsfunktsioonini.
 • Rämpstoit võib põhjustada diabeeti. Kui sa sööd ainult rämpstoitu siis ülemäärane stress, mida põhjustad sellega oma organismile, mõjutab ka su ainevahetust ning insuliini, mis omakorda võib viia diabeedi põdemiseni.
 • Suurendab vähiriski. Uuring ajakirjast European Journal of Cancer Prevention selgus, et kõik, kes tarbivad liiga palju kiirtoitu- mis on kõrge ja rasvade ja suhkru poolest, võib põhjustada pärasoolevähki. Teine uuring vähiuuringute keskuses näitas, et mehed, kes sõid praetud toite rohkem, kui kaks korda korda kuus, suurenes ka nende risk haigestuda eesnäärmevähki. 

Antud loetelust järeldusi tehes, kujutad ette, kui palju haigusi või probleeme võib sulle tulevikus põhjustada valesti toitumine? Kas see on väärt seda?

Samamoodi kehtivad samad reeglid ka igasuguste karboniseeritud magusate jookide kohta. Kaasa arvatud energia ja spordijoogid.  Spordijoogid on tihti üleküllastunud kunstlikest värvainetest, millel ei ole muud eesmärki kui joogi välimuse parandamine – neil ei ole toitainelist väärtust ning need tekitavad vaid kahju tervisele.

Energia ja spordijoogid on väga kahjulikud ka sinu hammastele, neis on suur happesisaldus.Vaatleme nüüd hetkeks pilti, mis juhtub su hammastega, kui tarvitad regulaarselt erinevaid magusaid jooke.

stop-drinking-soda-bad-teeth

Fosforhapet sisaldavad joogid nõrgestavad su luid ja teevad su hammastele kordumatu kahju, et isegi valgendamine ei aita sind. Inimesed on testinud oma hammastega, pannes välja tõmmatud hamba näiteks Coca-Cola joogipudelisse ning 10 päeva pärast on hammas täielikult lahustunud.

Toome näite ka ühe kõige populaarsema joogi tarvitamisel: Coca-Cola. Me kõik teame et see on meie tervisele kahjulik. Ometigi tarvitame me seda edasi. Miks see on kahjulik?

Coca-Cola nagu teisedki on tegelikult puhas kemikaalide kokteil. Mõtle näiteks sellele, et kui sa jood ühe Coca-Cola ära on see sama hea, kui sööksid 10 lusikat suhkrut ära? Nüüd kas sa kujutad ette, et kogu see 10 teelusika täit suhkrut mida sa sõid, muutub su kehas rasvaks?

Coca-Cola sisaldab väga happelist ainet – ortofosforhape, mis takistab kaltsiumi imendumist toidust ja võib olla osteoporoosi põhjustaja. Ühtlasi on see aine ka mõeldud spetsiaalselt eriti söövitavate ainete jaoks.
Mida Coca-Colaga saab näiteks teha? Coca-Cola mõjub näiteks veekeedukannus samamoodi katlakivi eemaldajana nagu ka kange äädikalahus.

Coca-Colat kasutatakse ka näiteks veoauto mootorite puhastamiseks. Mõtle nüüd hetke.. Sa oled inimene, mitte masin ja sa mürgitad end vabatahtlikult!

Mõtle, kui Coca-Cola puhastab veoauto mootorit, mida teeb see sinu maksaga?

Järgmine kord kui külastad poodi, mõtle hetke. Sa võid osta kiirtoidu asemel hoopis leti tagant toorest kala, liha ja värskeid juurvilju ja neid kodus ise valmistada. Boonusena saab sinust peatselt oskuslik kokk!

Su keha ütleb sulle aitäh ja organism teeb sulle pika pai. Su enesetunne paraneb märgatavalt, sa tunned end kergemalt ja energilisemalt. Rämpstoidust suuremal jaol loobumist võib võrrelda isegi suitsetamise maha jätmisega!

Teadsid seda, et iga kuues inimene maailmas on pidevas veepuuduses? Ka sina võid olla just see kuues inimene! Magusad karboniseeritud joogid ei ole sobivad sinu veevajadust täitma- nad annavad liigselt tühje kaloreid ja janu kustutamiseks ei ole nad soovitavad!  Pidev veepuudus võib aga lisaks terviseprobleemidele ka inimese vaimset tervist mõjutada- tekitada depressiooni ja ärevushäireid.

Seega leidsime, et rämpstoit põhjustab meis väsimust, halba hingeõhku, katkiseid hambaid, kaalutõusu – millega kaasneb ka madal enesehinnang ja pikas perspektiivis ka väga raskeid ning surmavaid haigusi. Alusta tervislikumat toitumist juba täna!

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!