led-lamp

LED-pirnid: säästa aastas sadu eurosid!

Soovid säästa aastas mitusada või isegi tuhandeid eurosid ja seda elektritarbimise arvelt? Tõenäoliselt see küsimus on maailma rumalam – iga üks sooviks.

Kõige lihtsam, odavama ja mugavam viis on seda teha kasutades õigeid valgusteid, sealjuures ei muutu halvemaks valgustatuse tase, vaid väiksemaks jääb elektriarve ning elektripirnidele kuluv summa.

Kodudes on võimalik nii säästa sadakond või isegi rohkem eurot aastas sõltuvalt, kui palju ja kaua valgusteid kasutatakse ning etevõtetes tuhandeid või isegi kümneid tuhandeid eurosid.

Loe lähemalt vajutades noolekeste peale, mille taga avaneb tekst, kuidas säästa valgustuse pealt raha!

ELEKTRIPIRNIDE AJALUGU

Thomas Alva Edison

Hõõgniitpirni ei leiutanud Thomas Alva Edison (pildil), vaid ta oli mees, kes leidis viisi, kuidas viia uus tehnoloogia masskasutusse. See õnnestus ning peaaegu sada aastat oli hõõglamp ainus ja standardne viis valgustada siseruume.

Viimastel kümnenditel hakati rohkem kasutama luminofoorvalgusteid (kutsutakse ka päevavalguslampiteks, lühend CFL), mis olid tunduvalt energiasäästlikumad kui hõõgniitpirnid, aga miinusena pidi luminofoor töötama mõned minutid enne kui jõuab maksimum valgustuse piirini.

Nüüdseks on välja arendatud täiesti uus tehnoloogia, mis on veel säästlikum kui luminofoor ja säästupirnid ning samas maksimaalne valgustatus hakkab tööle koheselt. Tehnoloogiaks on LED-valgustus.

LED-pirnid ja valgustus on tänapäeva kõige efektiivsem – ühe pirni eluiga on kõige pikem, tarbib kõige vähem elektrienergiat ning annab täpselt samapalju valgust, kui varasema põlvkonna valgustuse tehnoloogiad.

LED JA ELEKTRISÄÄST

LED valgustus energiasääst

LED-valgustid on kuus kuni üheksa korda efektiivsemad võrreldes teiste tehnoloogiatega nagu näiteks hõõgniit, luminofoor või säästupirn.

Ainuüksi energiaarvelt võib säästa märgatava summa igal aastal. Lisaks on LED-pirnide eluiga kõige pikem, ulatudes kuni 50 000 töötunnini, mis säästab veel rohkem raha, kuna pirne tuleb välja vahetada väga harva

KUI PIKK ON LED-PIRNI ELUIGA?

ledlambid

Tänapäeva LED-pirnide eluiga on kuni 50 000 töötundi. Võrdlusena luminofoorlampide eluiga on 10 000 tundi, säästupirnil 4000 tundi ning hõõgniitpirnil kõigest 1000.

Lihtustatud öeldes, kui üks valgusti töötab päevas kaheksa tundi, siis kasutades LED-pirni tuleks seda vahetada iga 17 aasta tagant. Säästupirni puhul iga aasta ning hõõgniidil iga kolme kuu tagant.

LED-PIRNI TASUVUS

led lambi tasuvus

Kui €20 maksev LED-lamp peab vastu 50 000, €2 maksev säästupirn 4000 tundi ning €0,5 kuni €1 maksev hõõgniipirn 1000 tundi, siis lihtsa matemaatikaga saab selgeks, et 50 000 möödudes kuluv summa pirnide ostmiseks oleks:

  • LED: €20
  • Säästupirn: €25
  • Hõõgniitpirn: €25-€50

Kokku oleks LED-pirnil sääst €5 kuni €30 ühe valgusti kohta. Ühes majapidamises on valguseid rohkem kui üks ning igat ühte saab neid asendada LED-valgustiga, mis tõstab säästetavat summat.

Muidugi võib lisada ka pirni vahetamiseks ja ostmiseks kuluva aja, eriti kui valgusti on väga keerulises kohas.

KUIDAS VALIDA LED-VALGUSTIT?

luumen

Hõõgpirni ajastust on jäänud inimestel sisse harjumus valida valgusteid vattide järgi.

Kui varasemalt oli 60 vatine hõõglamp kodudes tavaline, siis ostes sama vattide arvuga LED-lambi, siis sellega võiks ära valgustada pool spordisaali.

Seega valgusteid valida alati luumenite järgi. Mida rohkem on luumeneid, seda rohkem valgust pirn toodab.

Väga heaks rusikareegliks või võrdusmomendiks olekski 60 vatine hõõgpirn, mis kiirgab umbes 600 luumenit. LED-pirni võrdlusena on 8-10 vatine LED-lamp sama tugeva valguskiirgusega nagu näiteks 60 vatine hõõgpirn.

LED-LAMBI TASUVUS JA INFO

Led lambi võrdlus

Toome üldise tasuvuse info tingimusel, et valgusallikas töötab iga päev kaheksa tundi, sel juhul ühe 50 000 tunnise tsükli jooksul kulub pirni vahetamisele ning elektrienergiale järgnevad summad ühe aasta kohta:

  • LED-pirn: 3 eurot
  • Säästupirn: 9,5 eurot
  • Hõõgniitpirn: 22 eurot

See on ühe pirni kohta kuluv summa aastas. Kui keskmiselt on majapidamises 25 valgustit, siis kuluvad summad ühes aastas oleksid:

  • LED: €75
  • Säästu: €237,5
  • Hõõg: €550

Seega aastas me säästaks 162,5 kuni 475 eurot, mis on juba suhteliselt suur summa. Summa võib muutuda suuremaks või väiksemaks, olenevalt kui palju päevas keskmiselt valgustamisele tunde kulub.

Reeglina väiksemates majapidamistes on summa väiksem, eramajades suurem ning ettevõtetes mitmeid või isegi kümneid kordi suurem. Taaskord olenevalt, kui palju valgusteid kasutatakse ja kui palju keskmiselt valgusteid päevas töös hoitakse.

KUST OSTAD LED-VALGUSTEID?

ledlamp.ee

LED-valgusteid soovitame osta Eesti ühest suurimast e-poest – kaup24

E-poes müüakse sadu kui isegi mitte tuhandeid LED-lampe, LED-pirne, LED-ribasid jms. Lisaks on tohutult soodustusi. Kaubavalik on väga suur lai ning igaüks peaks vastavalt oma soovile ning rahakotile leidma sobiva toote.

Aga veendu selles ise ning sirvi kaupu SIIT. Sirvimine on ju tasuta!

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!