5 märki, mis viitavad, et Sul võib olla probleeme neerudega. Kaitse oma neere ja enneta probleemi varakult, tundes ära need sümptomid.


Foto: Neerud - neerud on ühed tähtsamad organid kehas. Kuigi ilma neerudeta on võimalik elada, selleks kasutatakse kunstneeruravi ehk dialüüsi, mis on ebameeldiv ja aeganõudev, pikendades eluiga 5-10 aastat, aga olnud ka patsiente, kes elanud 20 - 30 aastat, tuleks siiski neere hoida. Selleks tuleks varakult ära tunda sümptomid, mis viitavad probleemidele neerude töös ning alustada varajast ravi. Sümptomid on lihtsad ja kergesti ära tuntavad, aga siiski paljud ei pööra neile erilist tähelepanu. Kaitse oma neere ja enneta probleeme varakult, tundes ära sümptomid. Artikkel avaldatud: 20.12.2016, 11:14.


Neerud on ühed tähtsamad siseelundid. Nad filtreerivad verest liigsed mürk – ja jääkained, mis väljutatakse kehast uriini kaudu. Lisaks neerud reguleerivad ka vererõhku, tasakaalustavad elektrolüütide taset, soodustavad punaliblede tootmist ning samuti aitavad hoida luud tugevad ja terved.

Neerufunktsiooni häirumisel ja langusel on negatiivne mõju üldisele tervisele ning ka kogu neerufunktsionaalsusele. Pikaldased ja ravimata neeruinfektsioonid ja – haigused võivad viia tüsistuste ja isegi neerupuudulikkuse tekkeni.

Seetõttu on oluline tunda varakult ära erinevad neeruprobleemid ja sellega kaasas käivad sümptomid. Sümptomeid ära tunda on väga lihtne, aga tihti ei pöörata neile tähelepanu ja peetakse neid olmeprobleemide põhjustatuteks. Järgnevalt toomegi kõige levinumad sümptomid, mis viitavad, et neerude normaalne töö on häiritud.

Seljavalud

Neeruprobleemide korral kõige tavalisemaks sümptomiks on seljavalud. Tavaliselt kiirgab valu ühele poole ning sellega võivad kaasneda ka muutused uriinis, esineda palavik kui ka iiveldus.

Ei ole haruldane, kui inimesed ei pööra seljavaludele valudele suurt tähelepanu, sest arvatakse, et tegu on tavalise seljavaluga, mis on tulnud lihase venitusest, külmast või muust sellisest.

Kui valu on kestev ja tugev, siis tuleks pöörduda arsti poole. Levinumateks probleemideks on neerupõletik, infektsioonid või neerukivid, mille varajasel avastamisel on ravi lihtne ning efektiivne.

Nahalööbed

Neerude suuremal kahjustusel on sagedasemaks sümptomiteks nahalööbed ja sügelus. Kui neerud ei suuda eemaldada verest jääkaineid, siis nende kogunemine põhjustab naha kuivust, ärritust ja sügelust.

Kui lööbed ja ärritus on seotud neerudega, siis seda ei ole võimalik ravida ühegi kreemi ega salviga ning seetõttu, kui lööbed ja sügelused kestavad pikalt ja ei allu ravile, siis tuleks pöörduda arstile.

Paistetused

Kui neerud ei suuda eemaldada kehast liigset vedelikku, siis see võib põhjustada jalgade, näo ja käte paistetusi. Kui tekivad ootamatud paistetused ja tursed ning olete kogenud ka eelnevalt seljavalu, siis peaksite kindlasti külastama arsti.

Muutused uriinis

Neerude funktsiooni häirumine põhjustab muutusi uriinis ning see on üks peamisi ja varajasi märke, mida tuleks jälgida. Eriti, kui olete kogenud eelnevalt seljavalusid või/ja ka paistetusi.

Need muutused võivad hõlmata uriini värvi, verd uriinis, vähenenud või hoopis sagedast urineerimisvajadust ning raskusi urineerimisel. Kui täheldate muutusi, siis peaksid laskma oma neere kontrollida.

Metalli maitse suus

Kui suus on pidev metalli maitse, siis ka see on üks märk neerude halvast tööst. Kui sellega kaasneb ka isutus ning järsk ja ilma põhjuseta toidueelistuste muutumine, siis see viitab neerude funktsiooni langusele.

Kokkuvõte

Üldiselt neeruhaigused annavad varakult märku ja on lihtne ära tunda, aga tihti peetakse sümptomeid igapäevasteks tavaprobleemideks.

Neeruvalusid aetakse segi seljavaludega, nahalööbeid peetakse allergiateks, paistetusi ja muid sümptomeid lihtsalt olmeprobleemideks. Seetõttu tuleks siiski neile tähelepanu pöörata, sest see võib viidata probleemidele neerude töös.

Mida varem probleem avastatakse, seda efektiivsem on ravi. Pikaldased häired neerude töös ja ravimata jätmine võivad viia tüsistuste tekkeni ja isegi neerupuudulikkuseni.

Reeglina neerude kontrollime on väga lihtne – piisab vere – ja uriinianalüüsist ning tõsisematel juhtudel ka ultrahelist. Protsessid on valutud ja kiired, aga testide tulemused kui ka varajane ravi on efektiivne.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!