Kuidas lõplikult kõrvaldada selja – ja kaelavalu ning seda ilma ühegi ravimita!


Foto: Seljavalu võib jätta meid päevadeks voodisse. Kõige lihtsam seljavalu ravi on massaaž - kasuta neid kuute liigutust, leevendamaks seljavalu. Kui ei ole võimalik massaažiks, siis on ka veel lihtsaid nippe, mida saab kasutada kodus ja ei ole vaja mitte ühtegi ravimit. Nipid leiad artiklist. Artikkel avaldatud: 12.02.2018, 14:30.

Enamik inimesi kogeb vähemalt korra elus tõsiseid selja – ja kaelaevalusid. See, mis neid põhjustab, võib olla mitmeid. Mõned neist on põhjustatud füüsilise koormusega, spordivigastused või valedest harjumustest.

Kuigi selja – ja kaelavalu põhjused võivad olla erinevad, siis enamasti põhjused, sümptomid kui ka ravi on neil sama. Seljavalu tekkerisk suureneb vanusega – mida vanem on inimene, seda suurem on tõenäosus seljavaludeks.

Lisaks seljavalud tekivad suurema tõenäosusega inimestel, kes ei ole vormis ja on ülekaalulised. Ka halvad ebatervislikud harjumused tõstavad seljavalu tekkeriski, nagu näiteks istuv töö kui ka suitsetamine.

Nagu öeldud, on ka ravi enamasti sama. Kui reeglina esimese ravina minnakse apteeki valuvaigistite järgi, mis ei ole head tervisele ja millel on kõrvalmõjud, siis soovitame esimesena hoovis proovida järgnevaid harjutus.

Kuidas ravida selja ja kaelavalu? Selja – ja kaelavalu harjutused ja soovitused.

Järgnevalt toome erinevad harjutused selja – ja kaelavalu leevendamiseks, elustiilid ning soovitused, mis aitavad seljavalu vastu. Selja – ja kaelavalu korral kui ka ennetamiseks käitu järgnevalt.

Seljavalu korral kui ka ennetamiseks käitu järgnevalt:

  • Istumine nõrgendab seljalihaseid. Peale igat 2 tundi istumist siruta, ringuta ja venita, et nii tugevdada seljalihaseid. Kui Sa oled korra elus kogenud tõsiseid selja – või kaelavalusid, siis proovi vähemalt iga tund venitada ja ringutada. Ka seistes jalgade tõstmine aitab.
  • Vaheta madratsit! Madratsit tuleks vahetada iga 5 aasta järelt. Väsinud ja vana madrats ei hoia enam oma kuju ning on halb seljale. Lisaks on vanas madratsis väga palju tolmulestasid ja muud mustust, mis on sinna aastatega kogunenud. Tolmulestade kohta loe SIIT.
  • Ära maga kõhuli! Lisaks veendu, et Sa ei magaks mitte kunagi kõhuli! Kõhuli magamine suurendab selja – kui ka kaelavalu tekkeriski ning samuti valud kestavad kauem.
  • Ole füüsiliselt aktiivne. Kõigest 30 minutit jalutamist tugevdab seljalihaseid ning leevendab seljavalu. Samuti aitab tulevikus seljavalusid vältida.
  • Proovi vältida raskuste tõstmist. Üks vale raskus ja võid veeta järgnevad päevad voodis piineldes.

Kui selja – või kaelavalu on käes, siis leevendamiseks:

  • Pane külm või soe kompress valulisele kohale. Korda protseduuri iga 2-3 tunni tagant. Tasub mainida, et meditsiiniliselt on tõestatud, külm või soe (võib ka vaheldumisi) kompress aitab leevendada seljavalu. Seda tee niikaua, kuniks seljavalu on tuntavalt järgi andnud.
  • Tee selja – ja kaelavalu leevendavaid harjutusi. Alusta kaelalihaste harjutustega. Kalluta kaela ühele ja teisele poole, tee kaelaringe jne. Edasi venita õrnalt selga ja ringuta. Harjutuste pikkus peaks olema vähemalt 15 minutit ning mida pikem on periood, seda parem on lõpptulemus. Tee harjutusi mitmeid kordi päevas, kuniks valud leebuvad.
  • Proovi vältida stressi. Stress on üks enamlevinumaid kaela – ja selajavalu põhjuseid ning lõpetuseks massaaž. Lase oma selga masseerida, kas partneril või professionaalsel massööril. See, milliseid kohti masseerida, need leiad artikli päises olevalt pildilt.

Kui ülaltoodud soovitused ei aita seljavalu vastu, alles siis tuleks pöörduda apteekri või arsti poole. Reeglina antud soovitused leevendavad selja – ja kaelavalu ja mis kõige parem, need harjutused mitte ainult ei leevenda ega ravi valusid, vaid ennetavad ka tulevasi!

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!