Kuhu kaovad kaotatud kilod ja keharasv? Lihtsalt põlevad ära? Muutuvad soojuseks? Ei, nad ..


Foto: Kui kaotada 10kg keharasva, kuhu see rasv siis kaob? Kas «lihtsalt põleb» ära? Kas muutub soojuseks? Kas rasvarakud surevad ära ja erituvad või hoopis rasvarakud muudetakse lihasteks? Mitte ükski vastus ei ole õige, sest ühelt poolt oleks see füüsikaseaduste vastane ja teiselt poolt ei oleks see bioloogiliselt võimalik. Aga kuhu siis see kaotatud 10kg kaob? Artikkel avaldatud: 06.12.2016, 12:05.


Me räägime palju dieedist ja rasvade põletamisest, kuid tegelikult on mitmeid väärarusaamu kaalulangetamisest. Mõned inimesed arvavad, et kehalt kadunud rasv «lihtsalt põleb ära», teised aga arvavad, et rasvarakud surevad ja erituvad või hoopis rasvarakud muudetakse lihasteks.

Mitte kumbki vastus ei ole õige. Kui Sa kaotad 10 kilogrammi rasva, siis vastavalt aine massi jäävuse seadusele, ei saa mass kuidagi kaduda või hävineda süsteemi sees toimuvate protsesside käigus, vaid võib muunduda teisteks aineteks, aga üldine kogumass suletud süsteemis jääb alati samaks. Seega kaotatud 10 kilogrammi rasva «ei haihtu» ega kao ära, vaid peab kuidagi kehast välja kanduma.

Teise näitena rasvarakud ei kao mitte kuskile. Nad ei muundu kunagi lihasteks ega eritu, vaid nad võivad paisuda või dieedi korral kahaneda, aga nad jäävad alati alles. Siis tekib küsimus, kui kaotada 10 kilogrammi keharasva, kuhu need 10 kilogrammi kaovad?

Õiges vastus, et enamuse hingame välja. Liigsed süsivesikud ja valgud muundatakse keemiliseks ühendiks, mida nimetatakse triglütseriidideks ja seejärel salvestatakse rasvarakkudes. Triglütseriidid koosnevad hapnikust, vesinikust ja süsinikust ning neid kasutatakse vajadusel erinevates ainevahetusprotsessides, eriti kui tarbime vähem kaloreid kui kulutame.

Kuna me teame, et massi ei saa luua ega hävitada, siis kõik triglütseriididest punnis rasvarakkudes olev varu kasutatakse ainevahetusprotsessides. Rasvarakud kahanevad, aga kõik see mass, mis kadus või kõik need aatomid, millest kasutatud triglütseriiidid koosnesid, peavad lahkuma kehast ja jõudma kuskile mujale. Need aatomid ei saa lihtsalt haihtuda – nad olid, on ja jäävad alati alles – nad muunduvad keemiliste protsesside käigus teisteks aineteks.


Enamik neid muundub kehast väljahingatavaks süsihappegaasiks ja jõuavad Maa atmosfääri. On välja arvutatud, et 10 kilogrammi rasva oksüdeerimiseks tuleb hingata 29 kilogrammi hapnikku, mille tulemusel tekib 28 kilogrammi süsihappegaasi ja 11 kilogrammi vett.

Siis arvutati välja, kuidas jaguneb 10 kilogrammi kaotatud rasva osakaal eelmainitud väljahingatud süsihappegaasist ja veest. Leiti, et 10 kilogrammi keharasva kaotamisel eritub 8.4 kilogrammi süsihappegaasina ning ülejäänud 1.6 kilogrammi veena, mis eritub uriini, higi, hingeõhu, pisarate ja muude kehavedelike kaudu.

Niisis, nende ekstra kilode, mis tulevad pärast suuri jõulupühasid, põletamiseks tuleks lihtsalt rohkem hingata? Teoorias oleks see tõsi, aga praktikas kui inimene hingab rohkem kui tema ainevahetuse kiirus nõuab, siis see viib hüperventilatsioonini, millele järgneb peapööritus, südemekloppimine ja teadvuse kaotus.

Lõpetuseks, artikkel võib olla liiga teaduslik ja tunduda praktikas kasutuna, siis tegelikult teades eelmainitud protsesside käike, aitavad paljude juhtudel kaalulangetamisel oluliselt kaasa. Näitena imeravimite puhul, kus lubatakse rasvakoe harvendamist, rasvade kehast väljatoomist või hingamisharjutused, millest viimased ei oma kaalulangetamisel olulist mõju.

Enamik neist ravimitest on raha raiskamine ning artiklist ka selgub, et rasvad põlevad ainevahetuslike protsesside käigus, kus triglütseriidid väljuvad kehast vee ja süsihappegaasina ning kõige efektiivsem viis kaalualandamiseks oleks lasta kehal loomulikul teel kasutada ära olemasolevad rasvavarud. Selleks tuleb tarbida vähem kui kulutatakse ning muidugi oleks mõttekas kiirendada ka ainevahetust, mille alla käib korrapärane toitumine, treeningud jms.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!