Raske uskuda, aga Sa peaksid iga päev jooma vähemalt 2 tassi kohvi… Üllatav ja uskumatu, aga …


Foto: Kui varasemalt peeti kohvi halvaks ja ebatervislikuks harjumuseks, siis viimaste uuringute käigus on leitud ohtralt tõendeid kohvi kasulikkusest. Artikkel avaldatud: 08.11.2020, 0:00.

Kui varasemalt peeti kohvi halvaks ja ebatervislikuks harjumuseks, siis viimaste uuringute käigus on leitud ohtralt tõendeid kohvi kasulikkusest. Nimelt erinevad uuringud on leidnud, et regulaarne kohvi tarbimine aitab ennetada erinevaid haigusi. 

Kohvi joomine vähendab 2. tüüpi diabeedi, Parkinsoni tõve ja maksavähi tekkeristi, kaitseb ja parandab maksafunktsiooni ning üllatuseks parandab südametööd ja vähendab südamehaiguste tekkeriski.

Lisaks on kohvis väga palju antioksüdante. USA näitel saab keskmine ameeriklane kõige rohkem antioksüdante just kohvist, mitte puu – ja juurviljadest, nagu võiks arvata.

DIABEET & PARKINSONI TÕBI

UCLA (University of California, Los Angeles) ülikooli teadlased avastasid kohvi kaitsva mõju 2. tüübi diabeedi vastu. Tegelikult leiti juba varem seoseid, et kohvi tarvitajatel on väiksem diabeedirisk, aga seda ei osatud varem teaduslikult lahti seletada.

Nimelt kohvi joomine suurendab suguhormoone siduva globuliini (SHBG) plasmataset. SHBG kontrollib organismi suguhormoonide aktiivsust (testosteroon ja östrogeen), mis mängivad rolli 2. tüübi diabeedi tekkes. Ka Harvardi ülikooli teadlased leidsid täpselt sarnase seose, et kohvijoomine vähendab oluliselt diabeedi tekkeriski.


Kokku kaasati nelja aasta jooksul tehtud kolme erineva uuringu andmed, mis näitasid, et kui tarbida päevas rohkem kui üks tass kohvi, siis nende inimeste seas esineb 11% vähem 2. tüübi diabeeti, võrreldes nendega, kes kohvi ei tarbi.

Lisaks avastati, et kohvijoojate hulgas esineb Parkinsoni tõbe vähem kui mittejoojate hulgas, aga see vajab veel lisauuringuid.

MAKSAVÄHK JA MAKSAHAIGUSED

Tänaseks on tõestatud, et inimesed, kes tarbivad päevas vähemalt kaks tassi kohvi, neil on 22% väiksem tõenäosus haigestuda alkoholi põhjustatud maksatsirroosi. Teadlaste üllatuseks ei ole kohvis leiduv kofeiin, mis alandab maksaensüümide taset, sest ka kofeiinivaba kohvi tarbimisel oli maksale täpselt samasugune positiivne efekt.

Ka on leitud seoseid kohvi ennetavast toimest maksavähi vastu. Itaalia teadlased avastasid, et kohvijoomine võib vähendada maksavähi tekkeriski lausa 40% ning on ka uuringuid, mille andmetel maksavähki esineb kohvijoojate seas suisa 50% harvem. Lisaks arvatakse, et kohvi vähendab ka nii emaka – kui eesnärmevähi tekkeriski.


KOHVI JA TERVE SÜDA

See võib olla üllatav, aga kohvi kaitseb ka südant. Levinud on müüt, et kohvitarbijatel on suurem risk haigestuda südameinfarkti ja insulti, aga tegelikkuses on vastupidi.

Uuringute käigus on leitud, et juues mõõdukas koguses kohvi, langeb südamepuudulikkuse – ja haiguste risk 11%. Mõõdukaks koguseks peetakse kahte tassi kohvi päevas.

KOHVI JA NEGATIIVNE MÕJU TERVISELE

Siiski ei tasuks kohvi tarbimisega liiale minna. Praeguste teaduslike standardite kohaselt on tervele inimesele kuni kuus tassi kohvi päevas täiesti ohutu kogus, aga kui esineb kõrgvererõhutõbi, siis peaks siiski enne konsulteerima arstiga. Lisaks pidev ja suurtes kohvi tarbimine võib põhjustada unetust ning suhkruga kohvi juues võib tõsta kehakaalu.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!