8-aastane Jeemeni laps sureb pulmaööl oma 40-aastase abikaasa käte vahel ja põhjuseks on traditsioonid


Foto: Lähis-Idas abiellub miljoneid tüdrukuid enne 18-aastaseks saamist, mis võtab ära neilt õiguse elada normaalset elu. Artikkel avaldatud: 01.08.2017, 11:06.

Jeemenis suri 8-aastane lapspruut oma pulmaööl oma 40-aastase abikaasa käte vahel seksuaaltrauma tagajärjel. Inimõiguste organisatsioonid nõuavad abikaasa vahistamist, kes on viis korda pruudist vanem.

Liibanoni ajaleht Al Nahar teatas, et surmajuhtum leidis aset Hardh’i piirkonnas Jeemeni loodeosas, mis piirneb Saudi Araabiaga. See tõmbab veel rohkem tähelepanu Lähis-Ida sunniviisiliste laste abielude juba olemasolevale teemale.

ÜRO rahvastikufondi (UNFPA) sõnul saab aastatel 2011-2020 enam kui 140 miljonist tüdrukust lapspruudid. 140 miljonist tüdrukust, kes abielluvad enne 18-aastaseks saamist, on 50 miljonit alla 15-aastased.

On teatatud, et üle veerandi Jeemeni noortest tüdrukutest on abielus enne 15-aastaseks saamist. Nad ei kaota ainult juurdepääsu haridusele, vaid sageli kannatavad sundabieludes olevad tüdrukud psüühilise, emotsionaalse ja seksuaalse vägivalla all.

Üks peamisi probleeme on see, et seal ei ole ühtselt määratletud «lapse» definitsiooni, mis kogu maailmas kokku on lepitud. See jätab riikidele erinevad tõlgendused ja kaitseb seetõttu vähe neid, kes otseselt sellest puudutatud on.


Abiellumiseks vanusepiirangu kehtestamine on ühe sellise rühma nagu HRC peamistest prioriteetidest, kes oli vastutav 54-leheküljelise raporti «Kuidas te lubate väikestel tüdrukutel abielluda?» avaldamise eest, dokumenteerides noorte tüdrukute, kes väga noorelt pidid abielluma, elukestvat kahju.

Enamik selle eest võitlevaid organisatsioone nõustub, et 18 aastat peaks olema abielu seaduslikuks vanuseks.

2009. aasta veebruaris loodi Jeemenis seadus, millega kehtestati abielu miinimumvanuseks 17 aastat, kuid kahjuks tunnistati see kehtetuks, kuna konservatiivsemad seadusandjad nimetasid selle mitte islamistlikuks ja leidsid, et 17 aasta piirang on ebanormaalselt kõrge.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!