Sa peaksid lõpetama ibuprofeeni tarvitamise koheselt, eriti kui oled eakam. Siin on põhjus miks.


Foto: Iburprofeen. USA Ravimiamet: mittesteroidseid põletikuvastaseid toimeaineid sisaldavad ravimid, millest tuntuim on ibuprofeen, võivad olla seotud südamelihaseinfarkti või insuldi kõrgenenud riskiga. Loe täpsemalt artiklist. Artikkel avaldatud: 23.03.2017, 13:58.


Ibuprofeen on maailma üks tuntuim valuvaigistava, põletikuvastase ja palaviku alandava toimega ravim. Aga nüüd arstid hoiatavad, et ibuprofeen ei sobi kõikidele, eriti eakatele patsientidele.

Juba 2005. aastal Ameerika Toidu – ja Ravimiamet (FDA) andis mittesteroidsete põletikuvastaste ravimite suhtes eelhoiatuse, et säärased ravimid võivad suurendada teatud juhtudel südameinfarkti ja insuldi riski.

Nüüdseks on FDA otsustanud mittesteroidsete põletikuvastaseid aineid (NSAID-e) sisaldavate ravimite hoiatust tugevdada, millest üks tuntumaid on ibuprofeen. FDA sõnul ibuprofeen kui ka teised NSAIDe sisaldavad ravimid võivad suurendada südameinfarkti ja ajuinsuldi tekkeriski.

Need tõsised kõrvaltoimed võivad ilmneda juba ravimi esimese paari nädala kasutamise jooksul ja risk võib tõusta veel pikema ajalise tarvitamise jooksul. FDA sõnul sisaldab ka aspiriin NSAID-e, aga aspiriini puhul hoiatus ei kehti.


FDA kirjutab, et mitte kunagi ei tohiks korraga võtta rohkem kui ühe tableti ning enim on ohustatud eakad ja inimesed, kellel on varasemalt olnud südameinfarkt, lisades, et risk on ka inimestel, kellel ei ole kunagi ühtegi südamehaigust põdenud. «Igaüks võib olla ohus – isegi inimesed, kes ei ole üheski südamehaiguste riskigrupis,» lisas FDA esindaja.

Hoiatused ei ole ainult USA ravimiameti ravimi infolehtedel, vaid ka Eestis müüdavate ibuprofeen käsimüügi ravimite infolehtedel.

Seega, kui oled varasemalt põdenud südamehaigusi, siis enne NSAID-e sisaldavate ravimite (s.h. ibuprofeeni) kasutamist pidada nõu oma arsti või apteekriga ja alati enne ravimite kasutamist tutvuda ravimite infolehtedega.

Allikad: FDA ja Eesti Ravimiamet.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!