4 fakti, mida Sa kunagi herpese kohta ei teadnud


Foto: Sellest artiklist saad teada faktid herpese viiruse kohta, mida Sa varem võib olla ei teadnud. Artikkel avaldatud: 16.10.2017, 12:37.

Kui kuuled sõna «herpes», siis tõenäoliselt tulevad kohe meelde 2 sõna: «külmavillid» ja «suguelundid».

Kas Sa näiteks teadsid, et maailmas on olemas enam kui 100 erinevat herpese tüüpi või et vanemas eas on seda teistele raskem edasi anda?

Kas polnud aimugi? Enamik inimesi seda ei tea. Siin on 4 asja, mida Sa herpese kohta ei teadnud.

1. Herpese viirust on 100 erinevat tüüpi

Ainult 2 tüüpi on vereprooviga kindlakstehtavad – HSV-1 ja HSV-2. HSV-1 on seotud suuõõne herpese – haavandid ja villid suus või selle ümbruses – ja HSV-2 on seotud genitaalherpesega.

2. Sinult viiruse edasikandumine teistele vananedes väheneb

Kui Sa vanemaks saad, siis viiruse võimekus hakkab vähenema. Kuna Sa oled sellega pikka aega juba võidelnud, siis tead Sa juba sümptomeid ja Sinu teadmata viirus levida ei saa.

3. Sa võid viirusepuhangut ennetada

See on nähtus, mida tuntakse prodroomina ja see juhtub siis, kui inimene tunneb sümptomeid enne, kui haigus välja lööb.

Herpeseviirus elab seljaaju närvijuures. Kui see uuesti aktiveerub, lööb see välja samas kohas, kus see ka varem on olnud. Seega tunnevad inimesed sügelust ja kihelust selles kohas enne, kui puhang tekib.

Kui Sa märkad neid sümptomeid, saad kohe ravi alustada. See ei aita küll igakord puhangut ära hoida, kuid see vähendab puhangu pikaealisust ja tõsidust. Muidugi peate hoiduma sel ajal seksist.

4. Võid endale ise herpese anda

Jah, see on võimalik. Kui puutud oma suuõõne herpest ja seejärel katsud oma suguelundeid, võid end ise nakatada. See pole tavaline, sest inimestel tekib üldiselt antikehi selle vältimiseks, kuid see on võimalik.

See võib samamoodi levida ka teistesse kohtadesse. Kui puutud oma valulikke ville ja hõõrud peale seda silma, võib see põhjustada herpeetilist keratiiti, silma viirusinfektsiooni.

Parim asi, mida saad teha? Ära puuduta avatud haavandeid. Kui seda teed, siis pese kohe käed, et viirus edasi ei leviks.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!