Need haruldased marjad hämmastavad kiire mõjuga vähivastases ravis


Foto: Austraalia vihmametsadest leiti puu, mille marjad võivad olla läbimurre võitluses vähiga. Artikkel avaldatud: 14.11.2023, 15:05.

Haigustega võitlemine annab järjest rohkem tähelepanuväärseid tulemusi. Tänu põhjalikule uurimusele ja uuringutele saab järjest rohkem ravida haigusi, mis varem lõppesid kindla surmaga. Kas ka vähk võiks siia nimekirja lisanduda?

2006. aastal tegid teadlased uue looduses leiduva ainega olulise avastuse vähivastases võitluses. See aine pärineb haruldase puu marjast, mis kasvab ainult Põhja-Austraalia vihmametsades.

Esimese vihje, et marjad sisaldavad vähivastaseid omadusi, ilmnesid siis, kui paar metsa ökoloogi, Paul Reddell ja Victoria Gordon need avastasid.

Nad saatsid marjad uuringuteks laborisse ja sealt edastati need Brisbane’i maailmakuulsasse QIMR Berghoferi Meditsiiniinstituuti.

QIMR-is uuriti marjades leiduva aine mõju vähirakule ja see tõi hämmastavaid tulemusi. QIMR alustas koos Reddelli ja Gordoni ettevõtte EcoBiotics’iga ravimi arendamist, millele anti töönimetus EBC-46.

EBC-46-te arendatakse välja ülemaailmsetele veterinaar- ja inimturgudele, et ravida mitmesuguseid kasvajaid ja pehmete kudede sarkoome. Kliinilised uuringud loomadele on praegu paremad kui inimestele ja EBC-46 on registreeritud veterinaarravimina Ameerika Ühendriikides, Euroopas ja Austraalias.

See on hea uudis loomaarmastajatele. Praegu sureb vähki 50 % vanematest koertest ja kassidest.


Kliinilistes uuringutes, milles uuriti kasvajarakke koertel, näitas, et EBC-46 hävitas kasvajad nelja kuni seitsme päeva jooksul. Järgmisel aastal ei tekkinud kasvaja tagasi 80 %-l juhtudest. Need tulemused olid järjepidevad 400-s juhtumiuuringus, kus koertel, kassidel ja hobustel esines erinevaid kasvajate tüüpe.

Samuti paranesid kasvajatest tekkinud haavad kuni 4 nädala jooksul mingeid ravimeid või kreeme vajamata.

Lisaks on ravim lihtsalt manustatav süstina ja selle jaoks ei ole vaja teha mingit eelnevat tuimestust.

Inimeste kliiniline I faasi uuring algas 2015. aasta märtsis. Kui see on edukas, viiakse lõpule teine ja kolmas faas. Uue ravimi väljatöötamise protsess võtab tavaliselt 12-18 aastat ja võib maksta üle 1 miljardi dollari.

Niisiis, kuigi see potentsiaalselt uus läbimurre vähktõve ravis, on see siiski veel mõni aeg tulevik, kuid inimkond võib olla lihtsalt üks samm lähemal tõelise edu saavutamisele ühe kõigi aegade surmavama haiguse vastu.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!