Arstid hoiatavad, et see uus haigus on surmavam kui HIV


Foto: Inimese papilloomiviirus (HPV) on väga levinud peamiselt sugulisel teel leviv haigus ja järgnevast artklist saad teada, kui ohtlik see viirus on. Artikkel avaldatud: 06.01.2021, 0:00.

See viirus levib peamiselt sugulisel teel ja see mõjutab nii naisi kui mehi. Selle viiruse tagajärjeks võib olla emakakaelavähk, peenise-, suu- ja pärakuvähk.

See viirus on inimese papilloomiviirus (HPV), mis mõjutab inimese nahka ja teada on 100 eri liiki viiruseid. Teatud tüüpi HPV-d võivad põhjustada tüükaid kätel ja jalgadel. Enamik HPV-d on ohutud ja ei põhjusta mingeid vaevusi.

Võid tunda šokeerituna, et peaaegu 40 liiki HPV-sid tuntakse suguelundite HPV-na ja need mõjutavad suguelundite piirkonda. Eksperdid hoiatavad, et kuni 80% naistest ja meestest on nakatunud vähemalt ühte tüüpi suguelundite HPV-sse. Suguelundite HPV tüüpide seas on mõned kõrge riskiga tüübid, mis võivad põhjustada emakakaelavähki ja madala riskiga tüübid, mis põhjustavad kondüloome ja healoomulisi muutusi emakakaelas.

Seda tüüpi viirus levib kergesti läbi naha kokkupuutel nakatunud nahaga. Igaüks, kes on seksuaalselt aktiivne, võib saada suguelundite HPV. Paljudel inimestel, kellel on HPV, ei pruugi olla sellest märke või sümptomeid ja kannavad viirust edasi seda ise teadmata. Inimene võib olla nakatunud rohkem kui ühte tüüpi HPV-sse. Meditsiinieksperdid väidavad, et paljud inimesed saavad omale mingit tüüpi HPV infektsiooni seksuaalselt aktiivseks muutudes.

Vastavalt statistikale on naistel, kes on nakatunud kõrge riskiga HPV-ga, suur tõenäosus haigestuda emakakaelavähki järgmise 10-20 aasta jooksul. Sel põhjusel on naistel soovitatav käia rutiinses kontrollis. Naistel, kes on vanemad kui 30 aastat, on vähem tõenäoline, et organism suudab ise viirust ravida. Niisiis peaksid naised külastama naistearsti ja saama õiget ravi.


Oluline on meeles pidada, et kondoomid vähendavad kontakti, kuid ei kõrvalda nakatumise ohtu täielikult ja peaaegu 30% kartsinoomidest on HPV-ga seotud.

On tähtis teada, et…

1. HPV on levinud ja väga nakkav sugulisel teel leviv infektsioon.
2. Kondoomid ei anna 100% kaitset.
3. Statistika järgi nakatub üle 80% seksuaalselt aktiivsetest inimestest.
4. Enamik nakatub vahetult pärast suguakti.
5. See viirus võib organismis olla ka siis kui mingeid märke või sümptomeid viirusest pole.
6. Naised on rohkem “haavatavad” viirusega kui mehed.
7. Kõige tavalisem HPV-ga seotud haigus on emakakaelavähk ja emakakaelavähk on naistel üks suurimaid surmapõhjuseid.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!