Maradeurs Map

Tõenäoliselt ei ole üllatus, et Facebook kogub kasutajate kohta erinevat informatsiooni, aga kas oleksid arvanud, et see informatsioon võib jõuda teiste kasutajateni ning paljastada Sinu praeguse asukoha ning päevase liikumisteekonna?

Jah nii see on. Kõik, kes kasutavad telefonis Facebook messenger’i rakendust ning ei ole keeranud kinni asukoha seadeid, siis nende asukoht kui ka päevane teekond on paljastatud vestluskaaslastele.

Kuidas see toimib?

Võimalusel lisatakse läbi Facebooki saadetud sõnumitesse kasutajate asukoht kordinaatidega, mida on võimalik lugeda väga lihtsa programmi abil ning nii koostada kaart kasutaja asukoha ja orienteeruva liikumisteekonnaga.

Probleemi demonstreerimiseks arendas Cambridge ülikooli õpilane Aran Khanna veebibrauseri Google Chrome laienduse Maradeurs Map, mille näidisvaadet näed artikli päises oleval pildil. Laiendus on tasuta ja kõigile täiesti vabalt kättesaadav Google Play veebipoest.

Võimalik lülitada välja?

Õnneks saab asukoha kogumise välja lülitada. Selleks vali Facebook messenger’i menüüst seaded ning eemalda linnuke «Asukoha teenused/Location» valiku eest. See küll kustutab asukoha uutest sõnumitest, aga vanade asukoht on siiski salvestatud ehk teisisõnu on võimalik andmeid tagantjärgi vaadata.

Lisaboonus Facebooki privaatsuse tõstmiseks

Lisaks asukohale avaldab Facebook ka sõnumi lugemise aja vestluskaaslastele (Seen by/Nähtud kellaeg) kui ka teksti või märgendi, kui trükid sõnumit. Ka seda on võimalik peita ja blokeerida.

Selleks on olemas Google Chrome veebirakendus nimega Facebook Chat Privacy. Rakendus on tasuta ja selle leiab Google ametlikust Play Store veebipoest veebipoest.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!