Uus uuring paljastab energiajookide puhul uusi kõrvaltoimeid. Eriti on ohus noored, kes energiajooke tarbivad.


Foto: Uus uuring paljastab energiajookide ootmatud kõrvaltoimed. Artikkel avaldatud: 16.08.2017, 12:48.

Noortel, kes tarbivad igapäevaselt rohkem energiajooke kui nende eakaaslased, on suurem oht alkoholi ja narkootikumide kuritarvitamiseks. Selle väite avaldas Marylandi Ülikool oma uues avaldatud uuringus.

Üha rohkem meist on teadlikud ohtudest ja hädadest, mis kaasnevad energiajookide regulaarse tarbimisega.

«Energiajookide suurenenud tarbimine ohustab rahva tervist, eriti noorte seas,» ütles Maailma Terviseorganisatsioon juba oma toonases 2014. aasta aruandes. Uus, äsja avaldatud uuring paljastab aga juba uusi energiajookide kõrvalmõjusid ja enim on ohustatud noored.

Marylandi Ülikooli Noorte Täiskasvanute Tervise – ja Arengukeskuse teadlaste poolt läbiviidud uuring näitab nüüd, et jook pole mitte ainult kahjulik noorte tervisele, vaid nooremad inimesed, kes energiajooke regulaarselt joovad, võivad kergemini jääda ka alkoholi – ja narkosõltlasteks.

Uurijad jälgisid neli aastat 1100 üliõpilast ja nende energiajookide tarbimist sel ajaperioodil. 51,4 protsenti osalejatest olid sagedased energiajookide tarbijad ja jõid seda palju. 20,6 protsenti ei joonud energiajooke üldse.

17,4 protsenti olid mõõdukad energiajookide tarbijad ja 10,4 protsenti tarbisid väikest kogust, mis vähenes uuringu iga aastaga.

Uuringute üheks järelduseks oli see, et noored, kes sageli jõid suure hulga energiajooki, olid suurema riskiga, et nad kuritarvitavad ka narkootikume ja alkoholi.

Teadlaste sõnul on vaja läbi viia veel uuringuid, et näha täpset mõju ja seost energiajookide ning hilisema alkoholi – ja narkootikumide tarbimise vahel, aga hetkelised numbrid näitavad, et tulevikus võivad energiajoogid olla keelatud alaealistele nagu näiteks tubakas ja alkohol.

Uuring näitas ka seda, et südameprobleemid on tugevalt seotud kõrge kofeiinisisaldusega jookide tarbimisega.

Mida arvad Sina? Kas energiajooke peaks kohtlema samamoodi nagu alkoholi ja tubakat ning hoidma neid lastest eemal? Jaga artiklit või lisa kommentaar.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!