kloor

Kõik, kes on ujunud basseinis, on kogenud punaseid silmi. Ekslikult arvatakse, et selle põhjuseks on basseinivees olev kloor, aga tegelik põhjus on vees leiduv uriin, higi ja muu mustus, mis reageerib klooriga.

Basseinivee töötlemiseks kasutatakse mitmesuguseid desinfektsioonivahendeid, näiteks kloori, kloori ja osooni kombinatsiooni, broomi, ultraviolettkiirgust jm. Kõige levinum on kloori kasutamine ning puhtas basseinivees vaba kloor ei põhjusta naha ega silmade ärritust.

Kui vette satub uriin, higi või muu mustus, siis vaba kloor reageerib vees olevate ammooniumühenditega ja tekib seotud kloor, mida nimetatakse kloramiinideks. Just need tekitavadki meile tuntud kloorihaisu ja seetõttu ekslikult arvatakse, et spetsiifiline lõhn on tingitud liigsest kloorist.

Kloramiinid põhjustavad nii naha, silmade ja hingamisteede ärritusi ning tekib tuttav «punaste silmade sündroom». Ühtlasi, mida tugevam on kloorilõhn, seda vähem on värsket ja puhast vett ning rohkem seotud kloori sisaldust ehk rohkem mustust on reageerinud vaba klooriga.

Samuti arvatakse et basseini pissides, tekib sinine või punane laik (GIF päises), aga tegelikuses on see müüt ning pigem seda räägitakse, et keelitada inimesi basseini reostama.

Seega kokkuvõtvalt võib öelda, et mida rohkem on tunda kloorilõhna, seda rohkem on vees olnud erinevat mustust ja mida vähem on kloorilõhna, seda vähem reostunud bassein on.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!