Teavita kohe oma arsti, kui Sul esineb üks neist 8-st sümptomist, sest see võib viidata arütmiale


Foto: Sellest artiklist saad teada, millised on südame rütmihäirete sümptomid ja kuidas neid ennetada. Artikkel avaldatud: 01.09.2017, 13:45.

Arütmia on liiga kiire, liiga aeglane või ebaregulaarne südame rütm. See mõjutab Sinu südame võimet pumbata ja tarnida verd ülejäänud kehasse.

Arütmia sümptomiteks on südamepekslemine, õhupuudus, valu rinnus, peapööritus, minestamine, väsimus, higistamine ja ärevus. Sinu arst suudab diagnoosida arütmiat elektrokardiogrammi elik EKG abil.

Arütmia on meditsiiniline termin, mida kasutatakse südame rütmi jaoks, mis pole päris õige. See võib tähendada, et su süda peksab liiga kiiresti – rohkem kui 100 lööki minutis täiskasvanu puhul, mis on tahhükardia või liiga aeglane – vähem kui 60 lööki minutis täiskasvanu puhul, mis on tuntud kui bradükardia või su süda peksab ebaregulaarselt.

Arütmia võib olla kas kahjutu või eluohtlik – õnnemäng, mida Sa ei saa endale lubada. Seetõttu on oluline kindlaks teha haigusseisund ja välistada või ravida olulisi põhjuseid.

Tavaliselt, kui Sul on teadaolevalt südamehaigus, kontrollib arst Sinu südame rütmi, kuid nad ei pruugi olla võimelised tuvastama haruldasi arütmiaid. Seega, pea allolevaid märke silmas ja teavita kohe oma arsti, kui need esinevad.

1. Palpitatsioonid

Südamepekslemine on ebaregulaarne või kiire. See hõlmab selliseid aistinguid nagu rinnus väristamine, südame kloppimine, «hiire süda» ja tunne, et Sinu süda peksab kaela ja tahab rinnust välja hüpata.

2. Hingeldamine

See hingamishäire on meditsiiniliselt tuntud kui düspnoe ehk hingeldus. See on ebameeldiv tunne, kus Sul on raske hingata. Hingeldamise ajal võib muutuda ka hingamise sügavus ja määr, näiteks kui oled kõrgel kõrgusel või treeningu ajal, kuid see ei tekita tavaliselt ebamugavust.

Kui Sul on düspnoe, siis mitte Sa ainult ei hingelda, vaid ka tunned, et ei saa õhku piisavalt sügavale sisse hingata ega piisavalt kiiresti hingata. Õhu sissehingamiseks on vaja rohkem jõupingutusi teha ja rinnus on rõhuv tunne.

3. Valu või surve rinnus

Rindkerevalu võib olla tuim või terav. Mõned inimesed kirjeldavad seda kui rõhuvat ebamugavustunnet.

4. Pearinglus

Uimasus või peapööritus võib olla tekitatud arütmiast. Selle põhjuseks on vererõhu langus ja aju verevoolu puudulikkus.


5. Sünkoop

Sünokoop on meditsiiniline termin, mida kasutatakse teadvuse kaotamisel või minestamisel. See juhtub siis, kui muutused Sinu südame rütmis põhjustavad verevoolu vähenemise ja vererõhk langeb nii palju, et Sinu aju ei saa piisavalt verd. See seisund vajab viivitamatut sekkumist, kuna see võib lõppeda surmaga.

6. Väsimus

Väsimus või väsinud tunne võib olla ka arütmia tunnuseks.

7. Ärevus

Ärevus on veel üks sümptom, mis võib viidata arütmiale.

8. Higistamine

Mõnikord võid Sa arütmia ajal liigselt higistada.

Mida saad selle vältimiseks teha?

Ärevus, pearinglus, nõrkus, peapööritus, minestamine, õhupuudus, valu rindkeres ja higistamine on tõsised sümptomid arsti poole pöördumiseks.

Arütmia ravi võib varieeruda sõltuvalt põhjusest. See võib hõlmata ravimeid, südamestimulaatori paigaldamist ja kirurgilist sekkumist.

Elustiili muutused nagu alkoholi või kofeiini tarbimise piiramine, suitsetamisest loobumine, stressi juhtimine ja tervisliku kehakaalu hoidmine on samuti kasulikud ebaregulaarse südametegevuse ennetamiseks.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!