Antibiootikumid ja alkohol ning antibiootikumide resistentsus


Foto: Antibiootikumid. Antibiootikume võib kasutada alkoholiga, on ainult kaks erandit, millest räägime järgnevas artiklis. Lisaks antibiootikume tuleks kasutada ettevaatlikult ja jälgida rangelt arsti ettekirjutatud retsepti, sest vastasel korral võivad tagajärjed olla väga rängad. Artikkel avaldatud: 02.12.2016, 0:13.

Peaaegu kõik me oleme ühel hetkel kasutanud antibiootikume haiguste raviks ning mäletame arsti ranget meeldetuletust: mitte ühtegi tilka alkoholi, isegi mitte klaasi veini lõunasöögi kõrvale või pudelit õlut saunas.

See on tekitanud väga laialt levinud arvamuse, et antibiootikumidega ei tohi alkoholi tarvitada, sest nende mõju kaob või koos tarvitades rikume tervist veelgi rohkem. Reaalsuses on see müüt.

Antibiootikumid ja alkohol

Alkoholi tarbides ei vähene ega kao antibiootikumide toime ning samuti ei kahjusta koos tarbimine mitte kuidagi rohkem tervist kui ilma antibiootikumideta. Erandiks on ainult kolm antibiootikumi tüüpi: cephalosporin cefotetan, disulfriam ja metronidazole.

Nende kolme viimase tarbimisel koos alkoholiga võivad tekkida kõrvalnähud nagu näiteks õhupuudus, peavalud, valud rinnus, nahalööbed, südamerütmi häired või kiirenenud südamerütm, iiveldus ja oksendamine.

Teised antibootikumide ja alkoholi koostarbimisele eelmainitud sümptome ei teki või need on väga haruldased.

Aga miks siis arstid hoiatavad?

Põhjus on väga lihtne – tarbides alkohoolseid jooke võib patsient unustada võtmaks ettenähtud annust, mis omakorda tähendab, et ravi protseduurist ei peeta kinni ja võib tekkida antibiootikumide vastu resistentsus, mis muudab haiguse ravi pikaks, keeruliseks ja väga kulukaks protsessiks.


Teine põhjus on, et alkohol siiski koormab immuunsüsteemi, mis paratamatult ei aita haigusest taastumisele ega ravimisele mitte kuidagi kaasa. Lisaks enamus suguhaigusi ravitakse antibiootikumidega ning purjus inimesed on vastutustundetumad, mis võib viia nakkuse levimisele või taasnakatumisele.

Seega alkohol ei pärsi mitte kuidagi antibiootikumide toimet, küll aga võib tekitada muid probleeme, mis tulenevad alkoholi tarbimisest, mitte antibiootikumidest.

Antibiootikumide resistentsus

Antibiootikumide resistentsus on selle sajandi kasvav globaalprobleem. Reeglina antibiootikumide resistentsus areneb välja, kui patsient ei võta ravimeid täpselt ettekirjutustele, ravitakse valede antibiootikumidega või tarbitakse antibiootikume, kui arst ei ole neid välja kirjutanud.

Selle tulemusena muutuvad haigusetekitajad antibiootikumidele resistentseks ega allu enam ravile, mille tulemusena haiguse ravimine muutub väga pikaks, kulukaks ja keeruliseks.

Probleemiks on veel ka see, et tänapäeval ei ole leiutatud enam uusi antibiootikume. Viimane suur ettevõte, mis panustas antibiootikumide arengusse (Pfizer), lõpetase arendustöö 2011. aastal. See on tänapäeva arstiteaduse ja inimeste tervisekaitse üks tõsisemaid probleeme, millele ei ole suudetud lahendust leida.


Maailma Terviseorganisatsiooni WHO andmetel, ei ole antibiootikumide resistentsus enam tuleviku probleem, vaid see toimub juba praegu. Kui nii jätkub, liigub inimkond tagasi antibiootikumide eelsesse aega. See tähendab, et inimesed surevad praeguses mõistes lihtsatesse haigestusse või jäävad nende krooniliseks kandjateks, mis olid eelnevalt antibiootikumide ravitavad. Lisaks tõuseb haigustesse nakatumise hüppeline kasv, kuna haigeid ei ole võimalik ravida, mis omakorda tähendab nakkuste edasi kandmist.

Tänasel päeval on näidanud üles suurt resistentsust antibiootikumide suhtes gonorröa ehk tripper. Tegu on väga ohtliku suguhaigusega, mis põhjustab ravimata jätmisel viljatust nii naistel kui ka meestel ning võib põhjustada vastsündinutel pimedust, kui ema on gonorröa kandja.

Teine laialt levinud ja väga ohtlik haigus on tuberkuloos, mis on muutunud ravimitele resistentseks ja just tänu antibiootikumide vale kasutamise tagajärjel.

Kuidas vältida antibiootikumide resistentsust

Antibiootikumide resistentsuse mitte tekkimisele saab aidata kaasa igaüks:

  • võta antibiootikume ainult siis, kui arst on sulle need kirjutanud;
  • võta alati doos, mida arst on sulle kirjutanud. Ära jäta ühtegi doosi võtmata ning ära loobu ravist isegi siis, kui tunned end paremini (keskmiselt 22% inimesi seda nõuannet ei järgi!);
  • mitte kunagi ära anna ravist ülejäänud antibiootikume ega retsepte teistele;
  • ära küsi arstilt ise antibiootikume, vaid lase arstil määrata, sest teinekord kirjutavad arsti välja ravimeid liiga lihtsalt, kuigi saaks muude ravimitega hakkama;

Kui tahame, et meie lapselapsed ei kannataks tänapäeva lihtsate haiguste käes, mida tulevikus enam ravida ei saa, siis järgi neid nõuandeid ning kindlasti valgusta ka oma sõpru ja tuttavaid, sest antibiootikumiresistentsus on tänapäeval üks suuremaid probleeme, aga sellest teatakse väga vähe.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!