Kes meist ei tahaks lugeda vestluskaaslaste mõtteid, teada, mis nad meist arvavad, kas nad valetavad või mitte.


See anne aitaks meid igapäevases elus – me suudaksime hoiduda vaenlastest ja halbadest tutvustest, samas hoiaksime oma sõpru ja ausaid inimesi rohkem.

Kahjuks ei ela me muinasjutumaailmas, kus Pinnochiol kasvas valetades nina pikemaks, aga õnneks ei ela me ka kivist maailmas.

Me kõik oleme lihast ja luust emotsionaalsed inimesed ning valetamine on ebameeldiv tegevus, mistõttu on võimalik kehakeelest lugeda või leida märke, kas vestluskaaslane räägib tõtt või mitte.

Siinkohal toomegi lugejateni 15 märki, mis võivad viidata valetamisele.

#1: Käed risti rinnal

risti-rinnal

Kui vestluskaaslane hoiab käsi risti rinnal, siis see on reeglina märk, et ta ei tunne ennast mugavalt.

See ei pruugi alati tähendada valetamist, aga vähemalt näitab, et inimene ei ole hetkel kõige kindlam. Vastupidiselt, kui käed on laiali ja peopesad on näha, siis see näitab, et inimene on väga avatud ja aus vestlusele.

#2: Liiga krampis

krampis

Kui inimene on liiga krampis ja liigutab vähe, siis see on üks valetamise märkidest, sest inimene on mingil põhjusel närvis ja soovib olla võimalikult märkamatu ning anda kehakeelega võimalikult vähe informatsiooni.

#3: Duchenne naeratus

duchenne naeratus

Duchenne naeratus on siiras naeratus ja tuleneb Prantuse neuroloogi Duchenne de Boulougne’i tööst, kes tegi elektro-füsioloogiliste katsetuste abil kindlaks, et tõelist õnnetunnet väljendava naeratuse jaoks ei kasutata ainult suu – vaid ka silmalihaseid ja loob ümber silmade väikesed kortsud.

Siirast naeratust suudavad järgi teha väga vähesed, siis seetõttu naeratuse jälgimine annab väga palju informatsiooni – kui kortse ümber silmade ei tule, siis tegu on võltsnaeratusega.

#4: Liiga palju detaile

detailid

Valetajad annavad edasi sündmuste käiku ja kirjeldavad olukordi detailsemalt kui peaks ja isegi siis, kui neilt ei ole nii täpset informatsiooni küsitud. See on ilmselge, sest nii proovitakse luua omale võimalikult kindel alibi.

#5: Higistamine

higistamine

Iseenesest mõistetav märk, sest valetades inimesed on rohkem närvis ja stressis, mis omakorda paneb higistama. See muidugi ei pruugi olla alati valetamise märk. On inimesi, kes lähevad pingesse mõne ebameeldivama teema peale või ei tunne ennast seltskonnavestlustes mugavalt.

#6: Liigne silmade pilgutamine

Silmade pilgutamine

Uuringutest on selgunud, et valetamise ajal inimesed pilgutavad silmi harvem ning vahetult pärast valetamist kiireneb pilgutuste arv kuni kaheksa korda.

#7: Järjepidev enese kordamine

enese-kordamine


Valetades inimesed hakkavad oma mõtet või mõnda fraasi kordama, sest nii soovitakse osta omale lisaaega järgneva mõtte väljendamiseks kui ka oma vale «paremaks müümiseks».

#8: Näo katsumine

nao-katsumine

Valetades katsutakse oma nägu, nina ja suud tihedamini kui tõtt rääkides.

#9: Kummalised žestid

sestid

Valetades inimese sõnad ja kätega tehtud žestid ei lähe kokku ning need hakkavad koheselt silma.

#10: Suurenenud pupillid

puupillid

Valetades inimestel pupillid suurenevad. See on üks paremaid märke, mida jälgida, sest pupillide suurenemist ei saa inimene kontrollida.

#11: Silmside

silmside

Valetajad üritavad vältida silmsidet või vastupidiselt tekitada võimalikult tugev silmside. Esimesel juhul on tegu instinktiga ja teisel juba kogenud valetajaga, kes teab, et tugeva silmside hoidmine tekitab usaldust.

Reeglina tõtt rääkides ei väldita silmsidet ega hoita ka seda väga tugevalt. Mõlemad korrad on väga kergelt ära tuntavad.

#12: Hääletooni muutus & Kehakeel

Kehakeel

Valetades võib inimese hääletoon muutuda ning näitab üles ebamugavust ja proovib sinust eemalduda. Samuti valetades asetatakse vestluskaaslase vahele objekte – olgu see laual olev teetass või käekott enda jalge ette, et nii tekitada omale barjäär. 

#13: Kronoloogia

Kronoloogia

Valetades inimesed räägivad sündmuse kronoloogilises järjekorras. Tõtt rääkides tuuakse esimesena välja kõige emotsionaalsemad situatsioonid ning alles siis ülejäänu.

#14 : Huulte närimine

huulde-narimine

Ka huulte närimine on üks valetamise märkidest.

#15: Näpuga näitamine

viiped

Valetamisel muututakse reeglina agressiivsemaks või liiga kaitsvaks ning selle tulemusena  vale kaitsmiseks hakatakse kasutama käsi ja näpuga viitama.

Kui lugu, mida lugesid oli kasulik, hariv või meeldis, siis jaga seda lugu ka sõpradele. Teised juba jagasid!